Uruguay Bayrağı

Uruguay Hakkında Bilgiler – Uruguay’da Yaşam

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 24 Average: 3.6]
Ortalama Okuma Süresi: 4 Dakika

Son yıllarda Uruguay nedense bir hayli cazibe merkezi oldu. Gerek dikkat çekici, eski Uruguay devlet başkanı sayesinde gerekse standart üstü yaşam koşullarından dolayı. Peki Uruguay gerçekten yaşamak için ideal bir ülke mi? Gözümüzde biraz fazla büyütmüş olabilir miyiz? Hepsinin cevabını Uruguay Hakkında Bilgiler yazısı yazarak vermeye çalıştım. Umarım okurken hem keyif alır hem de önemli fikirler edinirsiniz.

Bu arada Uruguay yaşam standartları ve hayat pahalılığı hakkında birçok kişi bilgi almak istiyor. İnternette de çok fazla kaynak göremedim. Aşağıya, fikir vermesi açısından temel yaşam malzemelerinin, ev kiralarının ortalama fiyatlarını gösteren bir tablo koydum. Sanırım yardımcı olacaktır.

Uruguay Hakkında Bilgiler - Uruguay Görselleri

Uruguay Hakkında Bilgiler – Uruguay Görselleri

Uruguay Hakkında Bilgiler (Genel)

Uruguay Nerede?

Uruguay Atlantik Okyanusu kıyısında, batısında Arjantin ile kuzeyinde Brezilya ile komşu olan gayet minnak, gayet şirin bir ülke. Kendi yağında kavrulup giden cinsten.

Uruguay Hakkında Bilgiler - Uruguay Nerededir

Uruguay Hakkında Bilgiler – Uruguay Nerededir

 

 

Uruguay Başkenti

Uruguay’ın başkenti Montevideo şehridir. Bu şehrin adının ilginç bir hikayesi vardır. İlk kez buraya doğru yola çıkan Portekizli kaşifler Uruguay kıyılarına yaklaşınca Portekizce “Bir dağ görüyorum” anlamına gelen mounte vido cümlesini kullanmışlardır. Bu yüzden, şehrin adı Montevideo olarak kalmıştır.

Uruguay Nüfusu

Uruguay’ın nüfusu yaklaşık 3.5 milyondur. Bunların %88’ini beyazlar, %8’ini melezler ve kalanını siyahiler oluşturmaktadır.

Uruguay Para Birimi

Uruguay’ın para birimi Uruguay Pesosudur. 1 Türk lirası 7,60 Uruguay Pesosu yapmaktadır.

 

Uruguay Vize İstiyor Mu?

Gelelim en kritik sorulardan birine: Uruguay vize istiyor mu? Hayır Uruguay, Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor. Eğer turist olarak geliyorsanız 90 gün boyunca vizesiz olarak Uruguay’da kalabilirsiniz.

Uruguay Resmi Dili

Uruguay’ın resmi dili, çoğu Güney Amerika ülkesi gibi İspanyolca.

Uruguay Hakkında Bilgiler (Biraz Daha Özel)

Uruguay Pahalı Mı?

Evet, Uruguay pahalı maalesef. Hatta çok pahalı. Türkiye’ye kıyasla ucuz olan bir şey görmedim desem yeridir. Şili ile birlikte kıtanın en pahalı ülkesi Uruguay kesinlikle. Halkın gelir seviyesi yüksek olduğu için onlara koymuyor olabilir ama Türk lirası kazanan birinin buraya gelip iyi bir tatil yapması için ciddi miktar ödemesi gerekiyor. Aynı şekilde buraya yerleşen ama gelirini Türk parası olarak kazanan kişiler de sıkıntı yaşayacaktır. Örnek olması açısından aşağıdaki görsele bir bakın derim.

Uruguay'da yaşam ve yaşam standartları - hayat pahalılığı

Herkes İngilizce bilmediği için ve bilmek zorunda da olmadığı için kısaca açıklayayım bu istatistikleri. Öncelikle genel olarak Uruguay’ın başkenti Montevideo, İstanbul’da %52,55 daha pahalı. Azımsanamayacak bir fark bu. Tek kişinin geçinmesi için ortalama 750 Amerikan doları, 4 kişilik bir ailenin geçinmesi için ise 2,686 dolar gerekli. Bana kalırsa biraz yüksek. Tabi eğer Uruguay’a yeleşecekseniz ve orada bir iş bulacaksanız önemli olan Uruguay’da alım gücünün ne seviyede olduğu. Şu an Türk parası kazanıp Uruguay’da yaşama üzerine kuruyorum ben mantığı. Sizi yanıltmasın.

Uruguay’da Hayvancılık

Türkiye’nin de ithal ettiği Angus türü sığırların hepsi Uruguay’dan gelme. Bu sığırlar hem çok kaliteli ete sahip hem de oldukça ucuz. Uruguay’un nüfusu yaklaşık 3.5 milyon iken ülkedeki büyükbaş hayvan sayısı 15 milyondan fazla. Bu yüzden de dünyanın büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde önde geliyorlar. Ülkede genel olarak her şey çok pahalı olmasına karşın, kırmızı et fiyatları oldukça düşük.

Uruguay hakkında bilgiler ve ülkedeki durum

Uruguay Hakkında Bilgiler – Uruguay Market Fiyatları

Uruguay’da market fiyatları da aşağı yukarı bu şekilde. Tabi orada da Bim, A101 tarzı ucuz marketler var. Yukarıdaki fiyatlardan biraz daha ucuza almanıza olanak sağlayacak marketler bulabilirsiniz.

Uruguay’da Ev Kiraları

Uruguay’da ev kiraları elbette şehre ve bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Montevideo’da haftalık 100 dolara ev bulabileceğiniz gibi 1000 dolara da bulabilirsiniz. Tamamen sizin lüks ve konfor anlayışınıza kalmış. Fakat Uruguay’ın ev kirası konusunda çok da ucuz olmaığını söylemem gerek. İstanbul’da verdiğiniz kiranın biraz daha fazlasını vermeniz olası.

sUruguay Vatandaşlığı ve Uruguay'daki fiyatlar

Yine burada da faydalı bir tablo var. Uruguay’da asgari ücret 679 dolar iken şehir merkezinde tek kişilik bir dairenin kirası ise 580 dolar. Yani maaşı kiraya verince elinize pek bir şey kalmayacak.

Uruguay Yaşam Standartları

Uruguay’a yerleşmek isteyenlerin en merak ettiği sorulardan bir tanesi de; Uruguay yaşam standartları. Uruguay yaşam standartları, diğer Güney Amerika ülkelerine kıyasla çok daha iyi. Gelir adaletsizliği daha dengeli bir şekilde dağılmış durumda. Fakat, ülkede elbette fakir kesim de zengin kesim de var. Bunun önüne geçmek mevcut sistem de pek de mümkün değil sanırım. Yine de halkın refah düzeyinin biraz daha iyi olduğunu söylemeliyim.

Uruguay’da Ne İş Yapılır?

Uruguay’a göç etmeyi kafaya koydunuz ama aklınızda binbir soru var değil mi? Urguay’da ne iş yapılır, Uruguay’da asgari ücret, Uruguay ekonomisi vs. Öncelikle söylemeliyim ki Uruguay’da en popüler meslekler sayısal meslekler. Mühendislik, mimarlık falan. Kalabilsem ben kalırdım ama maalesef sözelciyim. 2015 verilerine göre Uruguay’da asgari ücret minimum 10.000 peso. Türkiye’den biraz daha hallice açıkçası. Üniversite mezunu iseniz alacağınız ücret ayda 2500 dolarlara kadar çıkabilir. Hatta belki daha fazla. Ama bunun için de Uruguay’ın resmi dili olan İspanyolcayı iyi derecede bilmeniz gerekiyor. Uluslararası bir şirkette iş bulursanız İngilizce bilseniz de yeterli. Buraya Uruguay’daki iş ilanlarına bakacağınız birkaç siteyi yazıyorum. Yardımcı olacaktır.

Uruguay Vatandaşlığı – Uruguay Vatandaşlık Şartları

Aslında Uruguay ‘da oturum izni almak oldukça basit fakat bunu devam ettirebilmek biraz sıkıntı. Öncelikle ülkenin resmi dili olan İspanyolcayı öğrenmeniz gerekiyor, sonrasında iş bulmanız ya da yurtdışından hesabınıza düzenli olarak yatan bir geliri göstermeniz gerek. Konu ile ilgili inanın benim de çok bilgim yok. Fakat, buraya tıklayarak Uruguay’dan vatandaşlık alan birinin, yazdıklarını ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Benim söyleyeceklerim de bu kadar. Uruguay hakkında bilgiler vermeye çalıştım.  Kendi fikrim şu yönde: evet Uruguay’a yerleşme hayalleri kurmanız, buradan kaçma istekleriniz falan güzel. Fakat bu sanıldığı kadar kolay değil ve sizi oldukça zorlayabilir. Uruguay’ı da bana kalırsa gözümüzde fazla büyütüyoruz. Her bakımdan bu böyle. Bir efsanedir almış başını gitmiş ama oraya gidince hayal kırıklığına uğramanız da pekala mümkün. Demem o ki internette okuduğunuz her Uruguay güzellemesine inanmayın. İyice araştırın, hatta fırsatınız varsa gidin, kendi gözlerinizle görün. Ben birazcık yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Ayrıca meraklısı için, daha önce Peru Gezi Rehberi adlı bir yazı yazmıştım. Dilerseniz okuyabilirsiniz.

Not: Çoğu fotoğraf bana ait değildir.

 

 

1 comment

  • Anıl Erdem

    Uruguay sanılanın aksine o kadar da cazip bir ülke değil heralde. Yazınız bunu gösteriyor. Biraz fazla şişirilmiş. Bilgiler için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!