Tel Aviv Gezi Rehberi ve Notları.

Tel Aviv Gezi Rehberi

Önce Oku Sonra Yıldızla Beni!
Genel Skor
[Total: 8 Average: 5]

“Sayın Peres benden yaşlısınız. Sesin çok yüksek çıkıyor. Biliyorum ki sesinin bu kadar yüksek çıkmasi bir suçluluk psikolojisinin gereğidir. Benim sesim bu kadar yüksek çıkmayacak bunu da böyle bilesin. Öldürmeye gelince siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz…” bu konuşmayı hatırladınız mı? Sn. cumhurbaşkanımızın, başbakan iken Davos’ta yaptığı konuşmadan bir kesit jhsfdfhaajh. Neyse işi dalgaya vurmayayım. 2015 yılının Kasım ayında dostum Tunç Ilgın ile bir Tel Aviv ziyaretinde bulunmuş, ülkenin nabzını tutmuştuk. Tel Aviv Gezi Rehberi geç de olsa raflarda yerini aldı. Tükenmeden okuyun.

Bu arada raflarda Kudüs Gezi Rehberi de var. İlginizi çekerse tıklayarak okuyabilirsiniz.

Tel Aviv Gezi Rehberi

Tel Aviv Hakkında Kısa Bilgiler

Tel Aviv Nerede?

Tel Aviv, İsrail’in batı kısmında, Akdeniz’e komşu olarak konumlanmış bir şehir. Aslında iki şehir. Tel Aviv- Yafo olarak geçiyor. Yafo, şehrin en eski yerleşim yeri, Tel Aviv ise sonradan kurulan Yahudi yerleşimine verilen genel ad. İkisi birbirinden oldukça farklı. Aşağıda Tel Aviv Gezilecek Yerler kısmında bu konuya değineceğim için şimdilik kesiyorum.

Tel Aviv Nüfusu

Tel Aviv, İsrail’in Kudüs’ten sonraki en büyük şehri ve nüfusu 400.000 civarında. Küçük bir ülkeye göre yoğun bir nüfus açıkçası.

Tel Aviv Sahilinde YeniAkit Okuyarak Siyonist İsrail'e Haddini Bildirdiğim Zamanlar afajfafa

Tel Aviv Sahilinde YeniAkit Okuyarak Siyonist İsrail’e Haddini Bildirdiğim Zamanlar afajfafa

Tel Aviv’e Gitmek İçin Vize Gerekiyor Mu?

Evet, İsrail’e vize var. Ama işin güzel yanı vize ücretsiz ve yaklaşık 2 haftada çıkıyor. Vize işlemlerinizi, İstanbul Levent’te bulunan Yapı Kredi binası C bloktan gerçekleştirebilirsiniz. Kapıda sıkı bir güvenlik var ve yanında silah var mı? Seni buraya biri mi yolladı tarzı saçma sapan sorular soruyorlar. He beni buraya birisi yolladı yanımda da silah var sizi öldüreceğim. Öyle olsa bile hemen söylerim zaten size, siz de beni tutuklarsınız de mi ahfgaha.

Yalnız İsrail’e vize alırken dikkat etmeniz gereken bir husus var. İsrail’in, Arap ülkeleri ve İran ile ciddi sorunları olduğu için yakın zamanda bu ülkelere seyahat planlıyorsanız vizenizi ayrı bir kağıda vurdurmayı talep edin. Aksi halde pasaportunuza vuracaklar ve bu ülkelere giriş yapamayacaksınız. Ben salak gibi pasaporta vurdurdum ve birkaç ay sonra İran’a gitmeye niyetlendim. Bu sebeple yeni pasaport cüzdanı almak durumunda kalmıştım.

He şimdi diyeceksiniz ki ya pasaportumda İran ya da Arap ülkelerinin vizesi ya da giriş-çıkış damgası varsa ne olacak? Orada bir sıkıntı yok. İsrail buna rağmen sizi ülkeye alıyor.

Tel Aviv Hava Durumu

Sıcakla arası olmayanlara yazın İsrail’i tavsiye etmem. Güneş kurşun gibi iniyor tepenizden. Kışın ise ılıman, hoş bir havası var. Tam omuzlara hırka atmalık. Kasım ayı ideal bana kalırsa. Biz Kasım ayında gitmiştik denize bile girmiştik.

Tel Aviv Hava Durumu yazları oldukça sıcak, kışları ise ılık.

Yıllık Tel Aviv Hava Durumu – Tel Aviv Gezi Rehberi

Tel Aviv Başkent Mi?

Tel Aviv’in başkentliği de son zamanlarda çok tartışılan bir konu. Dünyada birçok ülke İsrail’i bir devlet olarak tanırken başkentini de Tel Aviv olarak kabul etmiştir. Fakat İsrail’e göre başkentleri Kudüs’tür ve devlet binalarının önemli bir bölümü Kudüs’te bulunur. Geçen dönemlerde Donald Trump’ın İsrail’in başkentini Kudüs olarak tanıması ve konsolosluğu oraya taşıması hayli ses getirmişti hatırlarsanız.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, İsrail’in başkentini Tel Aviv olarak tanır bu arada.

Tel Aviv Gezilecek Yerler

Tel Aviv turu ya da Tel Aviv gezisi yapacaklar şanslı. Şehir baya şey sunuyor. Başı bağlı olup gece hayatına takılmak istemeyenlere 2 gün, çılgınlar gibi kopmak isteyenlere 3-4 gün yeterli olur.

Yafo

Tel Aviv’in ilk yerleşim yeri olan Yafo, eskiden Arap yerleşimiymiş. Şimdi karışık ama Arap havası hala hissediliyor. Eskiden bölgenin önemli limanlarından biriyken Tel Aviv şehrinin kurulması ile önemini kaybetmiş, liman Tel Aviv’e taşınmış. Yafo da bir de cami var. Ezan sesi hala yükseliyor. Sokakları, evleri çok şirin. Küçük bir yerleşim ama saatlerce oturmaya değer.

Tel Aviv Gezi Rehberi listesinde olmazsa olmaz.

Yafo Sokakları – Tel Aviv Gezi Rehberi

Neve Tzedek

Bölgenin nüfusu, Yahudilerin İsrail’e gelmesi ile artınca Yafo kenti yetmemeye başlamış. Bu sebeple Yahudiler Neve Tzedek adlı bir mahalle kurmuşlar ve burası Tel Aviv şehrinin ilk mahallesi. İlk seferinde 2 katlı taş binalar şeklinde inşa edilen evler sonradan kat sayıları arttırılarak inşa edilmeye başlanmış. Güzel yer, gezip görmeli.

Tel Aviv Gezi Rehberi

sTel Aviv Gezi Rehberi

Rothschild Bulvarı

Arkadaşlar biliyorsunuz: dünyayı yöneten Yahudi aileleri var ve bunlardan biri Rothschild asdfghshahjd. Neyse, burası güzel evlerle, şık restoranlarla, tatlış barlarla dolu. Özellikle evler ilgi çekici. İlk olarak Almanya’da ortaya çıkan Bauhaus tipi evler burada çok yaygın. Sebebi de Almanya’dan kaçan Yahudilerin burada bu tarzı benimsemeleri. Beyaz renkli, hoş evler. Ayrıca şehrin en elit kesimi de genelde buralarda oturuyor.

Tel Aviv Sahili

Upuzun, meltemli bir sahil. Çevresinde barlar, restoranlar var. Akşam vakti kumlara çöküp içmelik. Kesinlikle oturun için ama dikkatli olun. Hırsızlık olayı olabiliyor. Az daha bizim de başımıza geliyordu da işe erken uyandık. İlk defa bir ülkede hırsızlık tehlikesi atlatmıştım. Gözünüzü açmakta fayda var, onun dışında güzel.

Tel Aviv’de gezilecek daha meydanlar falan var da onları anlatıp boşa uzatmaya gerek yok. Zaten küçük şehir yürüye yürüye bulursunuz siz. Tel Aviv’de ne yapılır diyenler yukarıda saydıklarımı yapsın, vakit kalırsa diğerlerini halledersiniz zaten. Tel Aviv Gezi Rehberi

Tel Aviv Gezi Rehberi - Sahile mutlaka uğrayın

Tel Aviv Sahili – Tel Aviv Gezi Rehberi

Tel Aviv Gece Hayatı

Geldik en cikcikli kısma. Tel Aviv Orta Doğu’nun en çılgın gece hayatına sahip. Yani sahipmiş. İnanın bilmiyorum. Neden hiç gitmedik en ufak bir fikrim de yok. Aslında zaten Kudüs’e 3 dinde de hacı olmaya gelmişim, hacı olmadan son günahlara Tel Aviv gece kulüplerinde girebilirmişim ama yapmamışım. Gerçekten şaşıyorum şu an kendime.

Neyse bu konu hakkında çok bilgim yok ama internette detaylı araştırma yaptım size. Parça parça arayıp vakit kaybetmeyin hepsi burada.

  • Rock severler için Barbie Club ya da  Zappa Club.
  • Dans etmek isteyenler için Blok Club, Hazira Club.
  • Gayler için Yavneh Sokaktaki Evita adlı mekan.

Bu arada gay eğlence hayatına ayrı başlık açayım. Tel Aviv Orta Doğu’daki en gay dostu şehir. El ele yürüyen, öpüşen çiftleri ehr yerde görürsünüz. Kendilerine ait mekanları, plajları bile vardır. Hatta Hilton Oteli’nin önündeki plajda genelde gayler oluyor. Gayseniz o plajı tercih edebilirsiniz. Ya da o plaja yönelebilirsiniz. Sonuçta tercih değil yönelim değil mi? Nasıl şaka ama? afjgahfa tamam sustum.

Tel Aviv’de Ne Yenir? – Tel Aviv Yemekleri

Tel Aviv tam bir rakının yanında meze cenneti. Humusundan tut falafeline kadar hepsi şahane. Ancak genel olarak yemekler pahalı. Müslüman mahallerinde daha ucuza ama daha leş yemekler yiyebilirsiniz. Leş yemekler her zaman daha lezizdir unutmayın.

Cordelia, Catit, Raphael ve Messa adlı restoranlar bütçesi yüksek olanlar için güzel. Bütçesi düşük olanlar tavuk dönere devam etsin. Gerçi ona da ‘shawarma’ (bildiğin çevirme demek) diyorlar ve 20-30 liraya yarım ekmek yapan yer gördüm. Türkiye’ye dönünce ben 20 liraya tavuk döner yedim desen adamı döverler be. Yemedim elbette.

Tel Aviv’e Ulaşım – Tel Aviv Havalimanı

Tel Aviv’de ne yapılır ne edilir anlattık da Tel Aviv uçak bileti ile ulaşım kısmını anlatmadık. İstanbul’dan- Tel Aviv’e karşılıklı sefer yapıyor birçok havayolu firması. En ucuz genelde Pegasus. Ben Tel Aviv uçak biletini gidiş-dönüş 350 lira gibi bir fiyata almıştım. Fena sayılmaz. Pegasus’un sitesinden ara ara kontrol etmekte fayda var.

Tel Aviv Havalimanı ise aslında Tel Aviv’de değil. Kudüs ile Tel Aviv arasında başka bir şehirde bulunuyor ama genelde Tel Aviv Havalimanı diye geçiyor. Ulaşımı taksi ya da tren ile sağlıyorsunuz. Taksiler fişi önceden kesiyor. Yani kazıklanır mıyım derdine girmeyin. Fiyatı pahalı tabi. Tren daha ucuz. Onu tercih edebilirsiniz.

Tel Aviv Gezi Rehberi ve Notları

Tel Aviv Gezi Rehberi ve Notları

Tel Aviv Hakkında Uyarılar – Tel Aviv Gezi Rehberi ‘nin Sonu

  • Tel Aviv, dünyanın en pahalı 10 şehrinden biri. Ucuz şeyler bulmak elbette mümkün ama genel olarak aşırı pahalı. Bir buçuk litre suyun 10 lira olduğunu gördü bu gözler. Ötesi var mı? Bütçeniz düşükse yiyecek-içecek işini Müslüman mahallelerinde halledin. Çok daha ucuz. Suyunuzu Müslüman mahallelerinde hayratlar var, oralarda doldurun. Acayip kar edeceksiniz. Tel Aviv’de konaklama ise ucuz. Hosteller makul fiyatlı.
  • Tel Aviv’e Cuma akşamı ya da Cumartesi sabahı varacaksanız, Hitler’in dirildiğini ve hepsini katlettiğini düşünebilir ya da şehre zombi saldırısı düzenlendiği fikrine kapılabilirsiniz. İlki daha tehlikeli ama rahat olun ikisi de olmadı. Cumartesi, Yahudilerde kutsal gün ve Şabat olarak adlandırılıyor. İnsanlar evlerinde ibadette ve sokaklarda insan yok. Hatta havalimanındaki trenler ve taksiler dahi çalışmıyor. Şansınıza Müslüman taksici varsa o götürür sizi. Bize öyle olmuştu. Tren çalışmıyor tren. Ötesi olabilir mi ya?
  • Sokaklarda sürekli silahlı asker ve polis göreceksiniz. Başta garip geliyor ama sonra alışıyorsunuz. Asker ve polislerin başında genelde kippa adını verdikleri bir Yahudi başlığı var. Anlayacağınız din işleri devlet işlerine karışmış, hatta içinden geçmiş. Laiklik maiklik kalmamış, genç subaylar rahatsız olmamış hiç. Yürüt bakayım Rothschild Bulvarı’ndan tankları bir daha takabiliyorlar mı kafalarına o kippayı. 28 Şubat yaşamadıkları çok belli ahdaghfag. Tel aviv gezi rehberi
  • Tel Aviv'de Cumartesi Sabahı - Tel Aviv Gezi Rehberi

    Tel Aviv’de Cumartesi Sabahı – Tel Aviv Gezi Rehberi

Tel Aviv Gezi Rehberi bu kadar. Sorunuz varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz. Türklere karşı da kimsenin önyargısı yok. Devletler arasında olan sıkıntılar halkın umrunda bile değil. Önyargı daha çok bizim tarafımızda. Keşke onu da yıkabilsek.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!