Şili Gezilecek Yerler ve Noktalar

Şili Gezilecek Yerler – Kuzeyden Güneye Şili

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 2 Average: 5]
Ortalama Okuma Süresi: 5 Dakika

Şili’ye girerken midenizde 1 kilo kokainle yakalanırsanız hakkınızda en fazla soruşturma açılır. Ancak giriş esnasında çantanızda bir elma bile bulurlarsa doğrudan hapse gönderilirsiniz. Neden mi? Şili Gezilecek Yerler yazısına başlamadan hemen anlatayım.

Şili’nin coğrafi özellikleri hakkında biraz bilginiz varsa bile cevabı hemen bulabilirsiniz. Kuzeyden güneye bir yılan gibi kıvrılan bu ülke, And Dağlarının eteklerine kurulmuş. Kuzeyden güneye 4500 kilometrelik uzunluğa sahipken; doğu batı yönünde yalnızca 175 kilometre genişliğe sahip (Fikir vermesi açısından, İstanbul’un bir ucundan bir ucu 160 kilometre falan). Kuzeyde çöl yüzünden, doğuda And Dağları yüzünden komşularından izole olmuş. Hal böyle olunca da ülkede yetişen sebze ve meyvelerin genetiği değişmemiş ve kendine has olmuş. Yani Şili’de yediğiniz elmayı dünyanın hiçbir yerinde yiyemezsiniz. Bu sebeple ülkeye herhangi bir sebze, meyce sokmak da yasak. Bitkilerin genetiğinin bozulmasına sebep olmak demek, ülkede işleyeceğiniz en ağır suçlardan biri demek. Şili de böyle delikanlı bir ülke işte. Bu hayati bilgiyi verip sizi hapisten kurtardıktan sonra Şili Gezilecek Yerler kısmına geçiş yapalım bakalım.

Başlamadan önce ben başka yerler de okuyayım derseniz Bolivya Gezi Rehberi yazıma bir göz atabilirsiniz. Şili ile araları baya bozuktur. Hem Bolivyalı pasaport polisinin Türkiye hakkındaki görüşlerini de öğrenmiş olursunuz.

Şili Gezilecek Yerler - Karla Kaplı And Dağları

Şili Gezilecek Yerler – And Dağları

Şili Gezilecek Yerler (Kuzeyden Güneye Veyahut Bu Diyar Baştan Başa)

Atacama Çölü (Desierto de Atacama)

Şili’deki Atacama Çölü, dünyanın en az misafirperver yeri. Üzerinde canlı yok denecek kadar az. Dünyanın en kurak sıcak çölü(soğuk çöl mü var zaten demeyin, var. Mesela Antarktika) aynı zamanda. Dünyaya yerleştirilmiş Mars gibi. Kızıl kızıl kumlar. Gökyüzünde bulut da çok nadir görürsünüz, rakımı da oldukça yüksektir. Burada bir gece geçirip gökyüzüne baktığınızda hayatınız boyunca unutamazsınız. Yıldızlardan başınız döner. NASA da bunun farkında ki bir sürü cihaz yerleştirmiş, uzayı gözlemliyorlar.

Çok sıcak olmasına rağmen, etrafta en küçük bir canlılık belirtisi görememenize rağmen, dünya üzerinde gördüğüm en etkileyici yerlerden biriydi. Bu denli ıssızlığın ortasında mı olmak hoşuma gitti yoksa başka bir şey mi emin değilim. Ama iyi ki gitmişim diyorum her seferinde.

Atacama Çölüne ulaşmak için öncelikle San Pedro de Atacama kasabasına ulaşmak gerekiyor. Turist dolu, küçük bir kasaba. Biraz pahalı bir yer ama bir gece belki geçirilebilir. Buradan iki türlü ulaşım var Atacama Çölüne:

Atacama Çölü - Şili Gezilecek Yerler

Atacama Çölü – Şili Gezilecek Yerler

Jeepler İle Ulaşım

İlki jeep turu satın alıp gitmek. Fiyatından emin değilim ama 90 dolar olmalı. 4×4 jeeplerle gidiyorsunuz bütün gün, güneş batana kadar orada kalıyorsunuz. Fiyatı yüksek olmasa düşünebilirdim ama bana çok geldi. Siz yine de kasabanın merkezindeki acentalarla konuşun, belki bunu tercih edersiniz.

Bisiklet İle Ulaşım

Bisiklet ile Atacama Çölüne gitmek aslında gayet makul gibi gözükse de oldukça zor. San Pedro de Atacama kasabası ile Atacama Çölü arası yaklaşık 16 km. Ancak Atacama Çölü koca bir vadi neticede. Çöle girdikten sonra da pedallamaya devam ediyorsunuz. E bir de dönüşü var. En kötüsü de aşırı sıcak var. Güneş mermi gibi iniyor kafanıza. Bisiklet kiralayacaksanız en az 8 saatlik olarak kiralayın. Acele etmeden yavaş yavaş gidin yanınıza bolca su alın. Siz susadığınızı fark etmeseniz bile çok fazla sıvı kaybedeceksiniz. Su için sık sık. Bisikleti de alırken iyice kontrol edin. Çölün ortasında kalmasını istemezsiniz. Bisiklet kiralama fiyatları da kiraladığınız saate göre değişkenlik gösteriyor. Ortalama 10 dolar civarında olduğunu söyleyebilirim.

Şili gezilecek noktalar -atacama çölü

Atacama Çölünün Mars Gezegenine Benzeyen Yapısı

Valparaiso

Valparaiso, Şili’nin en çok ziyaretçi çeken noktalarından biri. Biraz bohem yaşam, biraz renkli renkli evler biraz da ticaret var. Dünyaca ünlü Nobel ödüllü şair Pablo Neruda’nın da deniz gören çok şık bir evi var burada. Başkent Santiago’ya da yaklaşık 1.5 saat uzaklıkta. Bu kadar yakınken gidilmezse olmaz yerlerden bana kalırsa. Ben 2 güzel gün geçirmiştim. Yokuşları dışında her şey çok güzel. Ayrıca 2003’ten beri Unesco Dünya Mirası Listesi’nde.

Şili Gezi Notları

Valparaiso’nun Renkli Evleri – Şili Gezilecek Noktalar

Vina del Mar

Vina del Mar da Valparaiso’ya oldukça yakın. Minibüsle 15 dakika falan. Vina del Mar’ı da özel yapan iki özelliği var: ilki denizinin güzelliği, ikincisi ise dünyaca ünlü festivali. Şubat ayında buralara yolunuz düşerse Güney Amerika’nın en büyük festivallerinden biri düzenleniyor. Gerçi Şubat ayında Güney Amerika’nın her yerinde Güney Amerika’nın en büyük festivallerinden biri düzenleniyor(bkz. Rio Karnavalı ve Barranquila Karnavalı).

Valparaiso - Vina del Mar - Şili Gezilecek Yerler

Valparaiso – Vina del Mar – Şili Gezilecek Yerler

Santiago de Chile

Santiago, Şili’nin başkenti ve en büyük şehri. Aslında Santiago’yu bir paragrafa sığdırmak istemiyorum. Burada bir hafta kaldım ve şehirde gezilebilecek ne kadar yer varsa hepsini gezdim. Yedim, içtim, eğlendim. Burası için ayrı bir yazı yazacağım. Ama yine de yazana kadar belli başlı gezilecek yerleri kısaca yazayım.

La Moneda Sarayı bence görülmesi gereken en önemli yer. Şili yakın tarihi hakkında bilginiz varsa General Pinochet hakkında muhakkak bilginiz vardır. Onun darbe yapıp devlet başkanını ölüme götürdüğü saray burası. Günümüzde hala kullanılıyor ve içinde bir de müze var.

La Chascona adlı bir müze daha var. Bu isim Pablo Neruda’nın evine verilen isim. Şili’deki üç evinden ikincisi de burası ünlü şairin. İçerisinin dekoru şahane. Sevgilisi ile birlikte dekore etmişler. Fotoğraf koymak isterdim ama içeride fotoğraf çekmek yasaktı.

Daha gezilecek onlarca yer, yapılacak onlarca şey var ama dediğim gibi ayrıntılı bir Santiago Gezi Rehberi yazacağım. Belki bir de Şili Santiago Gece Hayatı yazısı patlatırım.

Santiago Şili Gezilecek yerler ve noktalar

San Cristobal Tepesinden Santiago Şili

Şili Patagonyası

Patagonya bir ülke değil. Arjantin ve Şili’nin güneyinde kalan bir kısım bölgeye verilen genel ad. Gidemediğim için en çok pişman olduğum yer. Ama giden o kadar çok insanla tanıştım ki gitmiş kadar oldum sağ olsunlar. Azılı bir kışçı olarak Patagonya soğuğunda sümüğümün donmasını bile çok istemiştim. Ama kısmet değilmiş.

Şili Patagonyası’nda gideceğiniz en görkemli yer Torres del Paine milli parkı. Karla kaplı görkemli dağlar, masmavi buzullar. Puerto Natales adlı şehirden her gün otobüs kalkıyormuş ve yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyormuş. Fırsatınız varsa burada birkaç gün kamp da yapın bence. Eşsiz bir deneyim olacağına hiç şüphem yok. Açın viskinizi, yakın ateşinizi.

Dilerseniz Arjantin kısmına da geçebilirsiniz. Direkt gidiş her zaman yok ama otobüs şirketleri zaman zaman direkt seferler de koyabiliyor. Hatta Kasım-Şubat ayları arasında giderseniz otostop bile yapabilirsiniz. Yol nispeten daha dolu. Arjantin’de Perito Moreno adlı harika bir buzul var. Dünyanın 3. büyük tatlı su revervi bu buzul. Kameralarınızı her daim açık tutun. Çünkü buz kütlelerinin düşüşüne şahit olabilirsiniz.

Şili Gezilecek Yerler - Torres del Paine Milli Parkı

Şili Patagonyası – Torres del Paine

Paskalya Adası

Bir de Pasifik Okyanusunda Paskalya Adası var. İdari olarak Şili’ye bağlı ama dünyanın en izole yerlerinden biri. Ulaşım çok güç. Sadece Şili’den uçak seferi var o da 4-5 saat kadar sürüyor. 7500 kişinin yaşadığı bu adada 800’de fazla devasa heykel bulunuyor. Etkileyici bir yer olduğuna şüphe yok ama gidiş fiyatları da baya etkileyici. Birkaç bin doları gözden çıkarmak gerekiyor.

Şili Gezilecek Yerler kısaca bu kadar. Buraları Şili turistik yerler olarak da düşünebilirsiniz. Alternatif bir sürü yer var aslında. Vakit buldukça her Şili’de gezilecek noktaları ayrıntılandırmayı planlıyorum. Bunu yaparsam Santiago’dan başlarım. Ben yazana kadar sizin bana sormak istediğiniz bir soru varsa instagramdan bana yazabilirsiniz.

Instagram: aykutademdinc

Nobel Ödüllü, Dünyaca Ünlü Şair Pablo Neruda

Pablo Neruda -Şili Gezilecek Yerler Yazısı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!