Rio de Janeiro Gezilecek Yerler - Copacabana Plajı

Rio de Janeiro Gezi Rehberi – Rio’da Gezilecek 7 Yer

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 9 Average: 4.6]
Ortalama Okuma Süresi: 6 Dakika

Aslı Erdoğan, Kırmızı Pelerinli Kent adlı kitabında “keskin dişlerini karnaval maskesinin ardına saklayan şehir” benzetmesi yapar Rio de Janeiro için. Gerçekten de Rio de Janeiro biraz böyledir. Bir yanı beyaz tenli, klimalı turistiktir Rio’nun bir yanı melez ve cehennemlik. Eğlenceyi de sınırsız yaşarsınız, korkuyu da. Ben de iyisiyle kötüsüyle Rio de Janeiro’yu anlatayım diye Rio de Janeiro Gezilecek Yerler yazısı yazmak istedim. Rio de Janeiro gezilecek yerlerden tutun da neler yapılır anlatmaya çalıştım. Öncesinde genel bir Brezilya gezilecek yerler yazısı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Rio'da Neler Yapılır

Rio’da Neler Yapılır

Rio de Janeiro Hakkında Bilgiler

Lakabı “Cidade Maravilhosa”dır (Harikulade Şehir) Rio’nun. Gerçekten görmek isteyene harikuladelikler bahşeder.

Rio de Janeiro’nun nüfusu yaklaşık 6 milyondur. 6 milyonun hepsi misafirperver değildir ama misafirperver olanlar hayatınızda görüp görebilecekleriniz arasında en iyileridir.

Gelir adaletsizliği almış başını gitmiş. Bıçak gibi keskin. Orta sınıf yok. Copacabana Plajı kenarında 15 katlı bir binanın son katında oturuyorsun mesela. Ama balkona tel örgü çekmek zorundasın. Tırmanıyormuş hırsızlar. Akıl alır gibi değil. Dünyanın en güzel manzarasına sahip hapisanesi.

Ya da yolda onlarca çadırı yan yana görüyorsun. Decathlon tanıtım yapıyor heralde, dur çadır bakayım diyorsun. Sonra anlıyorsun ki evsizler kalıyormuş orda. Seri adımlarla uzaklaşıyorsun.

Rio de Janeiro güvenli mi diye soruyorsun insanlara. Her 100 metrede bir duran polis arabaları da ayrı bir güven veriyor ama yolsuzluğa bulaşmamış tek kurum kalmamış ki Brezilya’da. Başına bir şey gelse polis oralı bile olmaz belki.  Ben yine de dikkatli olayım diyorsun. Telefonunu cebinden çıkarıp doğru düzgün fotoğraf bile çekemiyorsun.

Futbol çılgıncasına seviliyor mesela. Maç günleri resmi tatil. Ülkede sarı, mavi, yeşil olmayan yer yok. Otobüsler öğleden sonra çalışmıyor. Hele galip gelirlerse sen gör cümbüşü. Maçı tek başına seyretmek de galibiyeti tek başına kutlamak da insanın başına gelebilecek en büyük felaketlerden biri kabul ediliyor Brezilya’da.

Pele ülke dışına çıkamasın diye Pele’yi milli servet ilan eden adamlar bunlar. Pele başka takıma transfer olsa tarihi eser kaçakçılığı kabul edilecek düşünün.

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler – En Güzel 7 Yer

Kurtarıcı İsa Heykeli (Rio Gezilecek Yerler Listesinin Olmazsa Olmazı)

Meşhur Kurtarıcı İsa Heykeli, kambur anlamına gelen 710 metre yüksekliğindeki Corcovado Dağı’nın tepesinde. Dünyanın yeni yedi harikasından biri kabul ediliyor bu heykel. Kollarını iki yana açmış, yüzü Kudüs’e dönük. Önünde kollarınızı açmadan poz vermezseniz 12 havari birleşip sizi dövüyor(evet Judas dahil).

Cristo Redento - Rio

Rio de Janeiro Gezi Rehberi – İsa Heykeli

Heykelin olduğu tepeye çıkmak için 3 farklı alternatif var. Pahalıdan ucuza doğru sıralıyorum.

Tren ile Ulaşım

En çok tercih edilen ulaşım seçeneği tren. Her yarım saatte bir kalkan trene 51 Real (2016 fiyatı) bayılıyorsunuz ve 20 dakikalık bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Yeşillikler arasından zirveye ulaşıyorsunuz. Sonrasında ise bir de Kurtarıcı İsa Heykelinin olduğu alana girmek için para ödüyorsunuz(yoğun sezonda 24, öbür dönemlerde 12 Real).

Minibüs ile Ulaşım

Copacabana’dan ya da Flamingo bölgesinden kalkan servislere binip zirveye ulaşıyorsunuz. Heykel kısmına girmek için yine aynı tarife ödeniyor. Servisin ücreti 41 Real.

Rio Gezilecek Yerler

Kurtarıcı İsa Heykelinden Rio Manzarası

Yürüyerek Ulaşım

Herhangi bir sağlık sorununuz varsa ya da kondisyonunuz yetersizse kesinlikle yapmayın. 1.5-2 saat süren çok dik bir tırmanış gerektiriyor. Bazı yerlerde zincire tutunarak ilerliyorsunuz. Parque Laga adı verilen bir parktan başlıyor yürüyüşünüz. Girişte isminizi yazdırıyorsunuz başınıza bir şey gelme ihtimaline karşılık. Ben bu yolu kullandım çıkmak için. Ciğerimi yarı yolda bıraktım ama yukarıda İsa Heykeline baka baka bira içince sonuna kadar değdiğini anladım. Yemyeşil ormanın içinde yürüyorsunuz. Etrafta bir sürü maymun falan var. Şahane bir rota. Tepeye ulaşınca heykel kısmına girmek için gereken parayı burada da veriyorsunuz. Ondan kaçış yok maalesef.

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler

Rio de Janeiro Maymunları

İsa Heykelinin manzarası da oldukça müthiş. Bir yanı Atlantik Okyanusu, bir yanı favelalar, bir yanı Maracana Stadyumu, bir yanı orman. Kurtarıcı İsa Heykelinden çok manzaralara hayran kalıyor insan.

Pão de Açúcar

Kimisi kesme şekere, kimisi mezar taşına benzetiyor. Bu ismi verenler kesme şekere benzetmişler ki adının anlamı kesme şeker dağı demek. Ulaşım iki türlü. İlki teleferik. Yaklaşık 80 lira veriyorsunuz binmek için. Uluslararası öğrenci kartınız varsa %50 indirimli. Önce Morro da Urca adlı ilk tepeye uğruyor teleferik. Sonra Pao de Açucar adlı ikincisine.

Sugar Loaf

Rio de Janeiro Gezi Rehberi – Pao de Açucar Manzarası

Diğer alternatif yine yürümek. Teleferik biletlerinin alındığı yerden biraz ileriye yürüyün. Bir kapı göreceksiniz. Ordan devam edin, tabelaları takip edin. Yaklaşık 45 dakika boyunca inanılmaz dik basamaklardan çıkacaksınız. İsa Heykeline nazaran yol daha düzgün. Tahta basamaklar yapmışlar. Ben kalan ciğeri de burada bırakıp yine yürüme yolunu seçtim. Şu an makineler sayesinde nefes alıyorum mesela. Beni Corcovado Dağı kadar etkilemedi ama şehrin bir başka simgesi burası da. Paranız varsa helikopter turu satın alıp Rio semalarında dolanabilirsiniz. Sen yaptın mı diye sormayın, cevap belli.

Kesme Şeker

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler – Kesme Şeker Dağı

Maracana Stadyumu

16 Temmuz 1950 yılında, 200.000 kişiyi aynı yerde toplamaya yetecek bir olay yaşanmış Brezilya’da. 1950 Dünya Kupası’nın finalinde 200.000 futbolsever dünyanın en büyük stadyumuna doluşmuş. Maçı Brezilya’nın kazanmasına kesin gözüyle bakılıyormuş. 47. dakikada gelen Brezilya golü de bunu doğrular nitelikteymiş. Ancak ardından 2 gol bulan Uruguay Brezilya’yı yenmiş ve kupayı ikinci kez kazanmış. Maçın ardından onlarca kişi intihar etmiş. Birkaç hafta sonra Brezilya kalecisi öldürülmüş.

Bu stadın önemi sadece futbolla açıklanamıyor görüyorsunuz ki. Bir nevi futbolseverlerin kabesi ve tarihe tanıklık etmiş bir yer. Futbolla ilgili olun olmayın, ziyaret edilmezse eksik kalır Rio seyahati.

Rio de Janeiro Plajları

Rio de Janeiro plajları denince akla 3 tane geliyor. Copacabana plajı, İpanema Plajı ve Leblon Plajı.

En meşhuru Copacabana. Ama bence en güzeli İpanema. Copacabana’da güvenlik sıkıntısı olabiliyormuş bazen. İpanema ve Leblon plajları daha lüks otellerin olduğu bölge. Sahil kenarında bulunan kiosklardan hindistan cevizi suyu alıp içerseniz Premium üyelik almış Survivor yarışmacısı gibi oluyorsunuz.

Rio de Janeiro Plajları

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler – İpanema Plajı

Plajların hepsi yanyana. Yürüyerek hepsine ulaşmanız mümkün. Denize girmeyi denedim ama aşırı dalgalı. Benim gibi Ege’de büyüyen insanlar hemen bok atacaktır. Daha çok sörf yapan insanları görüyorsunuz. Sörf yapabiliyorsanız baya tadını çıkarırsınız.

Ticuja Milli Parkı

Hem şehrin muhteşem manzarasını görebileceğiniz hem de harika yürüyüş rotalarına ev sahipliği yapan bir park burası. Ben gitmedim, neden gitmediğim hakkında da en ufak bir fikrim bile yok. Tüm Güney Amerika seyahatimi bu pişmanlığı yaşayarak geçirdim. Pedra de Gavea adlı bir tepe bulunuyor. Buradan şehrin en iyi manzarasını görmek mümkün. Mümkünmüş daha doğrusu. Gitmediğim için sadece fotoğraflardan anlayabiliyorum.

Lapa – Santa Teresa

Dünyanın en büyük karnavalı olan meşhur Rio Karnavalı Şubat ayında bu bölgede gerçekleşiyor. Karnaval haricinde de şehrin merkezi aslında bu bölge. Yani her daim yapacak bir şeyler var. Eğlence yerleri de genelde burada konumlanmış durumda. İster turistik ister daha yerel mekanlarda takılabilirsiniz bu bölgede.

Rio de Janeiro Gezi Rehberi- Santa Teresa

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler- Santa Teresa

Favelalar

Rio de Janeiro’ya geldiğinizde geceleri patlatılan havai fişekleri görüp “aa ne güzel eğleniyorlar, ne eğlenceli insanlar” diyebilirsiniz. Demeyin. Favelalardan atılan bu havai fişekler uyuşturucu sevkiyatını haber vermek için atılıyor. Cidade de Deus filmini izlediyseniz nasıl bir yer oldukları hakkında kabaca fikriniz olur. Yaşayanların %90’ının fakirlik içinde olduğu ve illegal işlere bulaştığı yerler. Birkaç tanesi Dünya Kupası ve Olimpiyatlar için temizlenmiş, güvenli hale getirilmiş ama çoğu hala tehlikeli. Güvenli hale getirilen birkaç favelaya tur şirketleri tur düzenliyor. Ben insanların fakirliğini görmek için otobüse binmenin safari yapmaktan bir farkı olmadığını düşünenlerdenim. O yüzden katılmadım. Ararsan Adana’da da favela çok. Kiremithane’ye ya da Hürriyet Mahallesi’ne alalım meraklıları.

Favelado

Favela – Rio de Janeiro’da Gezilmeyecek Yerler

Rio de Janeiro Genel Notlar

  •  Favelalara tek başınıza ya da arkadaşlarınızla kesinlikle gitmeyin. Turistlere karşı hiç sıcakkanlı değiller ve yabancı olduğunuzu anlarlarsa sadece gasp edilmekle kalmayabilirsiniz.
  • Rio de Janeiro’da her tipte insan Rio’lu olabilir. Sarışın, esmer, siyahi, çekik gözlü. Bu yüzden aşırı turist gibi davranmadığınız sürece sizi turist sanmalarının ihtimali yok. Yolda paranızı saymayın, çok gerekmedikçe fotoğraf çekmeye çalışmayın.
  • Geceleri Lapa bölgesinde ve Copacabana’da dikkatli olun. Mümkünse yerel bir arkadaşınız yanınızda yoksa çıkmayın bile.

Bu 3 kuralı uygularsanız başınıza kötü bir şey gelmez diye düşünüyorum. Ben yaklaşık 5 gün kaldım Rio de Janeiro’da ve hiçbir kötü olay yaşamadım. Hatta bir gün full sırt çantamla gezdim. Ben turistim diye bağırsam bu kadar belli edemezdim kendimi. Ama dediğim gibi bir sıkıntı yaşamadım. Kilit nokta dikkatli olmak.

Rio de Janeiro Gezi Rehberi bu kadar. İlgilisine, buraya Brezilya Yemekleri hakkında yazdığım yazının linkini de koyayım.

Copacabana Plajı

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler – Copacabana Plajı

Not: Favela ve Pao de Açucar fotoğrafları bana ait değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!