Peru Yemeği

Peru Yemekleri – En İyi 5 Peru Yemeği

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 5 Average: 4.2]
Ortalama Okuma Süresi: 2 Dakika

Ben seyahatlerimi yaparken genelde orada yenilen yemekleri, içilen içecekleri de denerim. Peru da son zamanlarda dünya sahnesinde öne çıkan mutfağı ile göz doldurduğu için bunu ayrı bir hevesle yaptım. Peru yemekleri gerçekten çok leziz ve peru mutfağı çok çeşitli yemeklere ev sahipliği yapıyor. Olur da yolunuz Peru’ya düşer ya da evde kendiniz yapıp tatmak istersiniz diye kendime göre En İyi 5 Peru Yemeği hakkında bir yazı yazdım. Karnı aç olanlar okumasın şimdilik. Yazının sonunda ‘Kinoa’ya ekmek bandırıp yiyebilecek kıvama gelebilirsiniz.

İlgililer için Arjantin Yemekleri ve Brezilya Yemekleri adlı yazılar yazmıştım. Üstlerine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Peru Yemekleri – 5 Peru Yemeği

Ceviche

Lafı fazla dolandırmadan favori yemeğimi anlatayım. Adı ceviche. Deniz ürünleri aşuresi desem tam olacak sanırım.  Denizden babam çıksa yerim dercesine içine bütün deniz ürünlerini koymuşlar. Bir babaları yok gerçekten. Gerçi isteyen istediğini koyuyor, kimisi sadece karidesle yetiniyor ama olsun. Genel olarak malzemeler; karides, limon, yeşillik, soğan, mısır ve acı biber. Ben evde bazen kendime yapıyorum. Rakının yanına 10 numara meze oluyor.

Papa a la Huancaína

Peru dünyada en çok patates türüne ev sahipliği yapan ülke. Türlerin sayısı binlerce. Hal böyle olunca patates gerçekten Peru için çok önemli. Hatta İnkalarda süreyi tasvir etmek için “bir patates pişimi uzunluğunda” diye bir tabir varmış. Siz düşünün. Papa a la Huancaina da patatesin başrolde olduğu bir yemek.

Püre haline getirilmiş patatesin üzerine acı biber, yumurta, sarımsak ve süt konur, Papa a la Hauncaina olur. Ana yemek değildir fakat bu. Aperatif gibi düşünebilirsiniz.

Aji de Gallina

Bu yemek, İspanyol ve Quechua malzemelerinin karışımı ile yapılmış aslında. Bu Perulularda, daha doğrusu Latin Amerikalılarda, her yemeğe yumurta koyma hastalığı var. Bazen haşlanmış bazen tavada pişmiş yumurtayı çok normalmiş gibi her yemeğin üstüne koyuyorlar. Bu da onlardan bir tanesi. Malzemeler: Tavuk, peynir, krem sos, acı birber, çeşitli baharatlar ve yanına da pilav.

Aji de Gallina

Peru Yemekleri – Aji de Gallina

Lomo Saltado

Güney Amerika ülkeler, vegan olmanın çok zor olduğu topraklar. Veganım derseniz hem psikolojik baskı uyguluyorlar hem de eti gözünüze gözünüze sokuyorlar. Hal böyle olunca et yemekleri çok zengin. Lomo Saltado da benim en sevdiklerimdendi. Hem basit hem de damak zevkimize uyan bir tat.

Pilavı en alta yatak gibi koyuyoruz. Sonra üzerine dilimlenmiş biftek. Onun soya sosu, acı biber ve sarımsak ile harmanlıyoruz. Üstüne de kızarmış patates. Evet yine patates. Şahane bir yemek ya. Vücudumdan çıkmasın diye 3 gün tuvalete gitmem. O derece.

Lomo Saltado

Peru Yemekleri – Lomo Saltado

Cuy

Bir diğer favorimi de en sona sakladım. İnkalar ağzının tadını bilen bir toplummuş. Çevrelerinde gördükleri hayvanı da kesip yemişler valla. Bu yemek de çok ilginç bir hayvandan yapılıyor. Bir fareden. Bildiğiniz fare kızartması. Hemen yüzünüzü ekşitmeyin ya. Kokoreçleri, işkembeleri, beyinleri gömdüğünüzü biliyorum. Beyin yiyen insan her şeyi yer. Köpek yiyen Çinlileri de eleştiremez, fare yiyen Peruluları da. Ayrıca tadı da güzel. Burada bunu yapabilmeniz pek mümkün değil ama Peru’ya giderseniz mutlaka deneyin.

Bonus olarak, Lama eti de yiyorlar. O da oldukça leziz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!