Peru Bayrağı-Peru Hakkında Bilgiler

Kısa Peru Gezi Rehberi – Peru Seyahati Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Önce Oku, Sonra Yıldızla Beni
Genel Skor
[Total: 7 Average: 4.3]

Peru gerçekten çok tuhaf ve egzotik bir ülke. Gitme fırsatı bulanlar, nasıl bir yer olduğunu deneyimleme şansına sahip olmuşlar; bu fırsatı yakalayamayanlar ise sağdan soldan bir şeyler okumuşlardır. Ben de kompakt bir yazı yazarak Peru hakkında bilgiler vereyim tam beklentiyi karşılamasa da kısa bir Peru Gezi Rehberi yazayımistedim. Birçok başlık altına kısa kısa cevaplar yazdım. Merak etmeyin ayrıntılı bir Peru Gezi Rehberi de yazacağım.

Ayrıca meraklısı için, Arjantin Hakkında Bilgiler yazımı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Peru Hakkında Bilgiler - Machu Picchu

Peru Gezi Rehberi – Machu Picchu

Peru Hakkında Bilgiler – Peru Gezi Rehberi Başlangıç

Peru Nerede?

Peru, Güney Amerika kıtasının batısında Atlantik Okyanusu’nun kıyısında bir ülke. Kuzeyde Ekvador ve Kolombiya ile, Güneyde ise Şili ile komşu. Doğusundaki komşuları ise Bolivya ve Brezilya. Peru hem çöllere hem yağmur ormanlarına ev sahipliği yapan ilginç bir ülke.

Peru’ya Vize Var Mı?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için maalesef vize sıkıntılı bir durum. Birçok Avrupa ülkesi bize vize uygulasa da hiçbir Güney Amerika ülkesi bize vize uygulamıyor. Yani “Peru’ya vize var mı” sorusunun cevabı sizi şimdiden memnun edebilir. 90 güne kadar vizesiz Peru’da kalabilirsiniz.

Peru Uçak Bileti – Peru Uçak Bileti Fiyatları

Türkiye’den Peruya direkt uçak seferi maalesef bulunmuyor. Buna karşılık Madrid, Amsterdam, Londra, Lizbon gibi çeşitli Avrupa ülkelerinden Peru’ya seferler yapılmakta. Totalde 20 saatin üzerinde süren bir yolculuğa kendinizi hazırlayın. Peru uçak bileti fiyatları ise genelde kürek gibi olsa da erken almanız durumunda oldukça düşebilmekte. Skyscanner, kiwi.com, kayak.com gibi siteleri sürekli incelemekte fayda var.

Atlantik'te Gün Batımı - Peru'nun Başkenti Lima

Atlantik’te Gün Batımı – Peru’nun Başkenti Lima – Peru Gezi Rehberi

Peru Resmi Dili

Peru’nun resmi dili çoğu güney amerika ülkesi gibi İspanyolca. Bununla birlikte nüfusun önemli bir bölümü Quechua ve Aymara yerel dilini de konuşabiliyor. Hatta bu iki dil de resmi dil olarak tanımlanıyor ülkede.

Peru Nüfusu

Peru’nun nüfusu yaklaşık 32 milyon. Nüfusun neredeyse üçte biri ise Peru’nun başkenti Lima‘da toplanmış durumda.

Peru Hakkında Bilgiler - Peru Şehirleri

Peru Hakkında Bilgiler – Peru Şehirleri

Peru Ucuz Mu?

Peru evet ucuz bir ülke. Hatta Bolivya ile birlikte kıtanın en ucuz ülkesi olduğunu söyleyebilirim. Özellikle yemekler hem çok ucuz hem de yemeklerin porsiyonu oldukça büyük.

Peru Para Birimi

Peru para birimi ‘sol’ dür. Bir peru solü yaklaşık 1,17 Türk lirası eder.

Peru Hakkında Bilgiler - Peru Para Birimi

Peru Hakkında Bilgiler – Peru Para Birimi

Peru Telefon Kodu

Peru telefon kodu +51’dir.

Peru Hava Durumu

Peru kuzeyden güneye oldukça uzun bir ülke. Bu sebeple Peru hava durumu bölge bölge çok değişiklik gösteriyor. Buna karşılık Peru ılıman iklim kuşağında yer alıyor. Amazon bölgeleri aşırı yağışlı güney tarafı ise aşırı kurak olabiliyor.

Türkiye Peru Saat Farkı

Peru GMT-5 saat diliminde yer alıyor ve Türkiye ile arasında 8 saatlik bir fark var.

Peru Mutfağı

Peru mutfağı son yıllarda dünyanın da ilgisini çekmeyi başarmış yemeklere ev sahipliği yapıyor. Hem kadim İnka yemeklerini hem İspanyol yemeklerini harmanlamasıyla ortaya çok değişik bir füzyon mutfağı çıkarmış. En bilinen ve en güzel yemekleri;

1- Ceviche (Taze deniz ürünlerinden yapılan bir tür balık aşuresi)

2- Arroz con Pollo (Bildiğimiz tavuklu pilav)

3- Lomo Saltado (Çeşitli soslarla kızartılmış sığır eti)

4- Pachamanca (Güveçte hazırlanmış et ve sebze)

5- Cuy (Fare kızartması olarak da bilinen fare yemeği. Kökeni İnkalara kadar gidiyor ve çok sık tüketiliyor. Tadı lezzetli, görüntüsü tiksindirici).

Peru Yemekleri hakkında ayrıntılı bir yazı yazdım. Dünyaca ünlü Peru yemeklerine meraklıysanız ya da farklı bir şeyler denemek istiyorsanız buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Peru Yemekleri - Fare Kızartması

Peru Yemekleri – Fare Kızartması

Peru Turistik Yerler –  Peru Gezilecek Noktalar

Peru çeşitli turistik şehirlere ve bölgelere ev sahipliği yapıyor. Muhtemelen ilk durağınız başkent Lima olacak ve burası turistler için bir cazibe merkezi. Tabii en önemli turistil yeri elbette ki Machu Picchu. Cusco şehrine yakın olan efsane kent Machu Picchu gezginlerin Kabe’si olarak da biliniyor. Bununla birlikte ülkenin Amazon bölgesine de çeşitli turlar düzenleniyor ve oldukça keyifli. Ülkede el değmemiş bir çok alan bulunduğundan ekolojik turizm oldukça gelir getirir. And Dağları, Huaraz, Titikaka Gölü’nü de bu turizm destinasyonlarından sayabiliriz. Peru seyahati yapacaksanız bu bölgeleri atlamak olmaz.

Peru Gezilecek Yerler - Machu Pichu

Peru Gezi Rehberi – Machu Pichu

Machu Picchu hakkında ayrıntılı bir yazı yazmıştım. Merak ettiğiniz her şey orada. Merak ediyorsanız tıklayın.

 

 

 

1 comment

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

  Beyefendi Gibi

  Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

  Beni Takip Et!

  Beni Instagram’da Takip Et!