Peru Bayrağı-Peru Hakkında Bilgiler

Peru Gezi Rehberi – Peru Seyahati Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 7 Average: 4.3]
Ortalama Okuma Süresi: 5 Dakika

Peru gerçekten çok tuhaf ve egzotik bir ülke. Gitme fırsatı bulanlar, nasıl bir yer olduğunu deneyimleme şansına sahip olmuşlar; bu fırsatı yakalayamayanlar ise sağdan soldan bir şeyler okumuşlardır. Ben de detaylı bir yazı yazarak Peru hakkında bilgiler vereyim Peru gezilecek yerler, peru yemekleri, gitmeden önce nelere dikkat edilmeli hepsini anlatayım dedim. Birçok başlık altında konuyu ele aldım. Peru Gezi Rehberi öncesinde Arjantin ve Kolombiya hakkında da bilgiler edinmek istiyorsanız aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz. Kıtanın en güzel ülkelerinden ikisi çünkü.

Peru Hakkında Bilgiler - Machu Picchu

Peru Gezilecek Yerler Listesinin Başı: Machu Picchu Antik Kenti

Peru Hakkında Genel Bilgiler – Peru Gezi Rehberi Başlangıç

Peru Nerede?

Peru, Güney Amerika kıtasının batısında Atlantik Okyanusu’nun kıyısında bir ülke. Kuzeyde Ekvador ve Kolombiya ile, Güneyde ise Şili ile komşu. Doğusundaki komşuları ise Bolivya ve Brezilya. Peru hem çöllere hem yağmur ormanlarına ev sahipliği yapan ilginç bir ülke.

Peru’ya Vize Var Mı?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için maalesef vize sıkıntılı bir durum. Birçok Avrupa ülkesi bize vize uygulasa da hiçbir Güney Amerika ülkesi bize vize uygulamıyor. Yani “Peru’ya vize var mı” sorusunun cevabı sizi şimdiden memnun edebilir. 90 güne kadar vizesiz Peru’da kalabilirsiniz.

Peru Uçak Bileti – Peru Uçak Bileti Fiyatları

Türkiye’den Peruya direkt uçak seferi maalesef bulunmuyor. Buna karşılık Madrid, Amsterdam, Londra, Lizbon gibi çeşitli Avrupa ülkelerinden Peru’ya seferler yapılmakta. Totalde 20 saatin üzerinde süren bir yolculuğa kendinizi hazırlayın. Peru uçak bileti fiyatları ise genelde kürek gibi olsa da erken almanız durumunda oldukça düşebilmekte. Skyscanner, kiwi.com, kayak.com gibi siteleri sürekli incelemekte fayda var.

Atlantik'te Gün Batımı - Peru'nun Başkenti Lima

Atlantik’te Gün Batımı – Peru’nun Başkenti Lima – Peru Gezi Rehberi

Peru Resmi Dili

Peru’nun resmi dili çoğu Güney Amerika ülkesi gibi İspanyolca. Bununla birlikte nüfusun önemli bir bölümü Quechua ve Aymara yerel dilini de konuşabiliyor. Hatta bu iki dil de resmi dil olarak tanımlanıyor ülkede.

Peru Nüfusu

Peru’nun nüfusu yaklaşık 32 milyon. Nüfusun neredeyse üçte biri ise Peru’nun başkenti Lima‘da toplanmış durumda.

Peru Gezilecek Yerler ve Tüm Şehirleri

Peru Gezilecek Yerler: Tüm Peru Şehirleri

Peru Ucuz Mu?

Peru evet ucuz bir ülke. Hatta Bolivya ile birlikte Güney Amerika kıtasının en ucuz ülkesi olduğunu söyleyebilirim. Özellikle yemekler hem çok ucuz hem de yemeklerin porsiyonu oldukça büyük. Sadece bir dolara tıka basa yiyebilirsiniz.

Bununla birlikte market fiyatları da Türkiye ile kıyaslandığında daha ucuz. Genelde yerel pazarlardan alışveriş yapıyor yerel halk. Özellikle küçük şehirlerde.

Aşağıdaki siteden Peru’nun genel olarak ortalama fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Peru Para Birimi

Peru para birimi ‘sol’ dür. Bir peru solü yaklaşık 1,17 Türk lirası eder.

Peru Mutfağı

Peru mutfağı son yıllarda dünyanın da ilgisini çekmeyi başarmış yemeklere ev sahipliği yapıyor. Hem kadim İnka yemeklerini hem İspanyol yemeklerini harmanlamasıyla ortaya çok değişik bir füzyon mutfağı çıkarmış. Peru yemekleri uluslar arası arenada da oldukça başarılar elde ediyor. En bilinen ve en güzel yemekleri;

1- Ceviche (Taze deniz ürünlerinden yapılan bir tür balık aşuresi)

2- Arroz con Pollo (Bildiğimiz tavuklu pilav)

3- Lomo Saltado (Çeşitli soslarla kızartılmış sığır eti)

4- Pachamanca (Güveçte hazırlanmış et ve sebze)

5- Cuy (Fare kızartması olarak da bilinen fare yemeği. Kökeni İnkalara kadar gidiyor ve çok sık tüketiliyor. Tadı lezzetli, görüntüsü tiksindirici).

Peru yemekleri hakkında çok detaylı bir yazı yazmıştım. Aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Peru Gezi Rehberi ve Yemekleri - Fare Kızartması

Peru Gezi Rehberi ve Yemekleri – Fare Kızartması

Peru Gezilecek Yerler ve Peru’nun En Turistik Noktaları

Peru çeşitli turistik şehirlere ve bölgelere ev sahipliği yapıyor. Muhtemelen ilk durağınız başkent Lima olacak ve burası turistler için bir cazibe merkezi. Tabii en önemli turistik yeri elbette ki Machu Picchu Antik Kenti. Cusco şehrine yakın olan efsane kent Machu Picchu gezginlerin Kabe’si olarak da biliniyor. Bununla birlikte ülkenin Amazon bölgesine de çeşitli turlar düzenleniyor ve oldukça keyifli. Ülkede el değmemiş bir çok alan bulunduğundan ekolojik turizm oldukça gelir getirir. And Dağları, Huaraz, Titikaka Gölü’nü de bu turizm destinasyonlarından sayabiliriz. Peru seyahati yapacaksanız bu bölgeleri atlamak olmaz.

1- Machu Picchu Antik Kenti

Peru’ya gelen çoğu turistin hatta neredeyse tüm turistlerin gelme nedeni bu antik kent işte. İnka egemenliğinin en bilinen eseri. Sarp dağların arasında ulaşması güç bir şehir. Ulaşması o denli güç ki İspanyol istilacılar burayı bulamamış ve bozulmadan günümüze kadar ulaşmış. Machu Picchu’yu uzun uzun anlatmayayım tekrar daha önce yazmıştım. Aşağıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

2- Başkent Lima

1500’lü yıllarda kurulan Lima, Peru’nun başkenti ve en kalabalık şehri. Modern ile gelenekselin bir araya geldiği fena sayılmayan bir şehir. Çok vakit harcamaya gerek var mı emin değilim. Ama gece hayatı için, eğlence için birkaç gün kalınabilir. Miraflores en popüler, en canlı nokta. Pasifik Okyanusu’nu alabildiğine görebiliyorsunuz. Paraşüt ve sörf yapmak isteyen turistlerle dolu.

Bununla birlikte Peru’nun çok meşhur bir içkisi var. Pisco. İçilebilecek en iyi mekanlar Lima’da. Hatta özel Pisco turu bile yapılıyor. Tarihi yerler görmek istiyorsanız ise şehir merkezinde onlarca tarihi simge görebilirsiniz.

3- Trujillo

Trujillo aslında turistler açısından çok popüler bir nokta değil. Ama Peru’nun altını üstüne getirmek isteyenler için güzel bir nokta olabilir. Peru’nun kuzeyinde Pasifik Okyanusu kıyısında hoş bir şehir. Şehirde 3500 arkeolojik alan bulunuyor. Bununla birlikte çok köklü ve lezzetli yemekleri de var. Denizi ürünleri ile aranız iyiyse ve yemek yemeyi seviyorsanız Trujillo’ya mutlaka gitmelisiniz.

Trujillo Peru

4- Arequipa: Peru’nun Turist Koridoru

İspanyol ve yerel Mestizo kültürünün izlerini bulabileceğiniz güzel bir şehir Arequia. Üstelik Puno, Cusco ve Nazca arasında kaldığı için turistler tarafından ziyaret edilen bir nokta. Şehrin turist çekmesinin en büyük sebebi ise Misti volkan. Hala aktif olan bu volkana tırmanışlar düzenleniyor. Ama tırmanması pek de kolay değil aklınızda bulunsun.

5- Puno – Titicaca Gölü

Puno, Bolivya ile Peru arasında kalan iki ülkenin sınırını oluşturan şehir. Şehri bu denli ünlü yapan özelliği ise Titicaca Gölü’ne ev sahipliği yapıyor olması. Deniz seviyesinin 3800 metre yukarısında bulunan bu göl Peru gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında yer almalı bana kalırsa. Gölün üzerinde yüzen evleri görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Peru Gezilecek Yerler : Titicaca Gölü

6- Peru Gezilecek Yerler: Nazca

Nazca şehrini meşhur eden şey şüphesiz Nazca Çizgileri. Çölün ortasına çizilen devasa ve değişik şekilli çizgilerin gizemi hala tam anlamıyla çözülebilmiş değil. Çeşitli teoriler olsa da birçok insan bunları uzaylıların yaptığına inanıyor aynı piramitler gibi.

Bu çölde 800 küsur düz çizgi yüzlerce geometrik şekil ve 70 tane de hayvan figürü var. Nazca çizgileri buna verilen ad aslında. Küçük uçaklar ile tura katılıp havadan tüm şekilleri görebilir ve büyüsüne kapılabilirsiniz.

Evet Peru Gezi Rehberi – Peru Gezilecek Yerler yazısı bu kadar. Umarım yeterince ayrıntılı olmuştur. Zamanım olursa hepsini tek tek ayrı bir başlık altında ele alacağım, daha da ayrıntılandıracağım.

1 comment

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

  Beyefendi Gibi

  Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

  Beni Takip Et!

  Beni Instagram’da Takip Et!