Nahçıvan - Azerbaycan ve Karabağ

Nahcivan Gezi Notları 2019

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 30 Average: 3.3]
Ortalama Okuma Süresi: 4 Dakika

Nahçıvan ya da diğer telaffuz şekilleri ile Nahcivan, Nahçivan, ülkemizin doğusunda bulunan ve Türki Cumhuriyetler içerisinde tek sınırımızın olduğu yer. Nahçıvan’a gitmeden evvel beklentim oldukça düşüktü ama Nahçıvan’a varınca fikrim değişti. Gerçekten çok güzel ve temiz bir yer. Size yardımcı olması açısından Nahcivan Gezi Notları yazayım dedim ben de. Zira Nahcivan hakkında kaynak çok az.

Bayrak Meydanı- Nahçıvan

Bayrak Meydanı

Nahcivan Gezi Notları

Nahçıvan (Nahcivan) Nerede

Nahçıvan nerede sorusu ile başlayalım. Çünkü oldukça küçük bir ülke olduğu için  haritada bulması pek de kolay değil. Nahçıvan, doğuda Iğdır ilimize komşu ve en küçük kara sınırımızı oluşturuyor(yaklaşık 17 km).

Nahçıvan - Azerbaycan ve Karabağ

Nahçıvan Haritası

Nahcivan (Nahçivan) Nüfusu

Nahçıvan küçük bir özerk bölge. Nahcivan Nüfusu 500 bine dayanmış durumda ve nüfusun çoğunu Azeriler oluşturuyor. Buna karşılık az sayıda Kürt, Rus ve Ermeni de Nahçıvan’da mevcut.

Dede Korkut Heykeli

Nahçıvan Gezi Notları – Dede Korkut

Nahçıvan’a Nasıl Gidilir?

Bildiğim kadarı ile Nahcivan’a Türkiye’de direkt olarak uçuş yok. Ya İstanbul’da otobüse bineceksiniz ya da Iğdır’dan otobüs ile Nahçıvan’a gideceksiniz. Ben Iğdır’dan gitmiştim ve Iğdır Nahçıvan otobüs fiyatı 20 lira idi. Yolculuk yaklaşık 3-4 saat sürüyor. Iğdır-Nahçıvan arası otobüsler günün belli saatlerinde mevcut. Nahçıvan sınır kapısı, Dilucu Sınır Kapısı olarak adlandırılıyor. Buradan geçerken bir de çıkış pulu almanız gerek. 15 lira.

Nahçıvan'a Nasıl Gidilir - Nahçıvan Gezi Notları

Nahçıvan’a Nasıl Gidilir – Nahçıvan’a Giderken Ağrı Dağı

Nahçıvan’a Vize Var Mı?

Evet, Nahçıvan’a vize var. Nahcivan, Azerbaycan’a bağlı bir özerk bölge fakat Azerbaycan ile toprak bütünlüğü yok. Yani Nahçıban’a gitmek için Azerbaycan Konsolosluğuna gidip vize almalısınız. Ücretsiz alabileceğiniz bu vizede genelde tek giriş hakkı veriliyor. Eğer ki Nahcivan üzerinden Azerbaycan’a gidecekseniz multi girişli vize talep edin. Çünkü dedim ya Nahçıvan’ın Azerbaycan ile toprak bütünlüğü yok diye. İran üzerinden girmek durumunda kalacaksınız ve Azerbaycan’da çıkış yapıyor gibi görüneceksiniz.

Nahçıvan Gezi Notları - Sovyet Mimarisi

Nahçıvan Gezi Notları – Sovyet Mimarisi Örneği

Nahçıvan Otel Fiyatları

Nahçıvan otel fiyatları standart ama pazarlık mutlaka yapın. Bana kalırsa en iyi otel alternatifiniz otobüs durağının hemen bitişiğindeki otel olacaktır. 3 kişi için toplam 100 lira ödemiştik ve oldukça temiz ve konforluydu. Çalışanlar da çok iyiydi. İçki ve yemek de otelde ucuz fiyata satılıyor.

Nahcivan Gezilecek Yerler

Nahçıvan’da gezilecek gerçekten birçok yer var. Benim beklentilerimi fazlası ile karşıladı. Sovyet, İran ve Azerbaycan mimarisi binalara olabildiğince zuhur etmiş. Özellikle devlet binaları şahane. Yalnız devlet binalarının fotoğraflarını çekerken dikkatli olun, çünkü yasak. Benim yanıma bir görevli gelip sildirmişti fotoğrafı. Başlıca gezilecek yerler arasında, Bayrak Meydanı, Haydar Aliyev Müzesi, Halı Müzesi, Hansaray(ki benim favorim burası), Hz. Zehra Mescidi ve Devlet Tiyatrosu yer alıyor.

Hansaray - Nahçıvan

Nahçıvan Gezi Notları – Hansaray

Bu dediğim yerler genelde birbirine uzak. Taksi ile giderseniz çok daha kolay olur. Benzin ucuz olduğundan taksi ücreti bütçenizi çok sarsmaz. Hele birkaç kişi iseniz çok daha ucuza gelir. Fakat yürümeyi seviyorsanız da bir yerden diğerine maksimum 30 dakika yürüyerek ulaşmak mümkün.

Birde sokakların aşırı temiz, dükkan tabelalarının tek tip olduğunu ve çok beğendiğimi söylemem lazım.

Nahçıvan Gezi Notları - Haydar Aliyev Sarayı

Nahçıvan Gezi Notları – Haydar Aliyev Sarayı

Nahçıvan Gece Hayatı – Nahçıvan Gece Alemi

Nahçıvan, İran’a kıyasla çok daha rahat bir yer kabul edersiniz ki. Hatta Türkiye’ye kıyasla da çok daha rahat. Bu sebeple Türkiye’nin doğusundan ve İran’dan her hafta yüzlerce insan Nahçıvan’a geliyor. İçkinin ucuz olmasının da payı bunda büyük. Bir de gelen kesim genelde Nahçıvan hayat kadınları için geliyor. O bölgede meşhur olduğu söyleniyor. İran’dan gelenler oluyormuş.

Biz hiç gece öyle mekanlara gitmedik ama konuştuğumuz kişiler bu tarz mekanların pavyon tarzı olduğunu söylediler. Yani 20-25 yaş arası gençler pek bir şey bulamaz ama biraz daha yaşı fazla olanlar Nahçıvan gece hayatının tadını çıkarabilir. Nahçıvan gece hayatı ve Nahçıvan hayat kadınları konusunda uzman olanlar ise taksiciler. Her şeyi biliyorlar vallahi. Sizi de kazıklayacaklarını pek sanmıyorum. Taleplerinizi söylediğinizde en uygun yere sizi götüreceklerdir. Nahçıvan hayat kadınları konusuna bile değindim ya şu yazıda:)

Evet, Nahçıvan Gezi Notları yazısı bu kadar. Umarım gideceklere faydalı olur. Ayrıca Kars’ta başlayıp Nahçıvan’a kadar uzanan maceralarımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Nahçıvan Gezi Rehberi - Devlet Tiyatrosu

Nahcivan Gezi Notları – Devlet Tiyatrosu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!