Bolivya Gezi Rehberi

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 7 Average: 4.9]
Ortalama Okuma Süresi: 5 Dakika

Çoğu insana Bolivya nerede diye sorsak heralde haritada yerini dahi gösteremezler. Bu durum aynı şekilde Bolivya insanları için de geçerli. Birbirimizden bihaber yaşıyoruz şu koca dünyada. Ben de bu haritada dahi gösteremeyeceğimiz ülkede bir 10 gün kadar kalmıştım. Geçirdiğim en güzel 10 günden biriydi sanırım. Beni fazlası ile şaşkınlığa uğratan bir ülke olmuştu. Bolivya Gezilecek yerler yazısını okuduktan sonra umarım siz de biraz daha merak etmeye başlar, yakın zamanda bu değişik ülketi keşfe çıkarsanız. Bolivya hakkında bildiğim her şeyi anlatmadan önce, “dur bana birkaç tane daha Güney Amerika ülkesi anlat” derseniz elimde aşağıdaki ülkelerin de gezi rehberleri var. Güle güle okuyun.

Bolivya Hakkında Bilgiler

Bolivya gezi notları ve Bolivya gezilecek yerler kısmına geçmeden önce yukarıdaki gibi zıplayarak ülke hakkında kısa kısa bilgiler kısmına atlamayı daha doğru buluyorum. Aslında doğru bulmaktan çok Google’da ön sıralarda çıkayım diye yazıyorum bu kısmı ama yine de önemli siz çok da karıştırmayın Google falan 🙂 Öyle boş boş doldurma bilgiler vermeyeceğim içiniz rahat olsun (en azından fotoğrafta da göreceğiniz üzere vicdanıma kadar çektiğim çoraplarımın hatrına okursunuz gibime geliyor 🙂

Bolivya Nerede?

Yukarıda da dediğim gibi Bolivya nerede ya da Bolivya hangi kıtada sorusu çoğu kişi için bir şey ifade etmiyor. Ben de gitmeden önce bir kafa karışıklığına düşüyordum. Bolivya Güney Amerika kıtasının ortasında, Brezilya, Paraguay, Peru, Şili ve Arjantin ile komşu olan bir ülke. Kıtada Paraguay ile birlikte denize sınırı olmayan iki ülkeden biri. Aslında daha önce varmış ama Şili, Pasifik Okyanusu kıyısındaki topraklarını işgal edince deniz ile bağlantısı kesilmiş. Bu yüzden Şilililerden nefret ediyorlar. Hatta Perulular ve Arjantinliler de nefret ediyor Şiliden. Belli ki Şili’nin başına bir dönem Ahmet Davutoğlu geçmiş ve “komşularla sıfır sorun politikası” gütmüş. Yoksa bu kadar ülke ile bu kadar çok sorunları olması normal değil hagfajfga

Bolivya Haritası ve Bolivya Bayrağı

Bolivya bayrağı adeta bir PKK bayrağı. Sarı, kırmızı ve yeşil renklerinden oluşuyor. Bu yüzden olası bir eylemde ülkücülerin PKK bayrağı yerine yanlışlıkla Bolivya bayrağı yakması muhtemel (ülkücülerden küfür yicem yine ya ama adınız çıkmış ne yapayım).

Bolivya haritasını da aşağıya bırakıyorum.

bolivya haritası ve bolivya bayrağı renkleri - bolivya gezi rehberi

Bolivya Gezi Rehberi

Bolivya Başkenti

Bolivya’nın başkenti sorusu dünyanın en karmaşık sorularından. Ülkede güçler ayrılığı var. Yani yasama, yürütme ve yargı ayrı ve eşit derecede güçler. Bolivya’nın yürütme ve yasama merkezi La Paz, fakat yargının bulunduğu yer Sucre şehri. Hal böyle olunca iki farklı başkenti olmuş oluyor. Biraz karışık bir durum ama onlar alışmış.

Bolivya Rakımı

Bolivya dağlık bir ülke. Bu sebeple rakım çoğu şehirde bir hayli yüksek. Hele Bolivya La Paz ‘da bu durum çok can sıkıyor. 3000 metre rakımda 10 adım atsanız nefes nefese kalıyorsunuz. Orada da yardıma koka yaprağı yetişiyor. Kokainin ham maddesi olan bu bitkinin herhangi bir uyuşturucu etkisi yok. Aksine ayıltıcı etkisi var. Rakımdan dolayı başı ağrıyan, midesi bulanan başlıyor çiğnemeye. 5 dakika sonra pırıl pırılsınız.

Bolivya Resmi Dili

Bolivya’da tek bir resmi dil yok. 3 tane var. Diğer Latin Amerika ülkelerinin aksine burada İspanyol kökenli nüfus o kadar da yoğun değil. Halkın çoğu Aymara ve Quechua ırkından. Bu yüzden Güney Amerika’da kendimi turist gibi hissettiğim tek yer burasıydı. Çünkü İspanyol’a benziyoruz Türkler olarak ama bu yerlilere hiç benzemiyoruz. Kısacası Bolivya’nın resmi dilleri İspanyolca, Quechua ve Aymara dilleri.

Bolivya Kadınları

Şimdi diyeceksiniz ki ne alaka? Valla Google’da üstte çıkmak için değil ya jfhajfhaj Bolivya kadınları çok tatlı ondan. Neredeyse hepsi yerel kıyafetlerini giyiyor, sırtlarına da bağlamışlar bebeklerini sokaklarda geziyorlar. Her gördüğünde insanın yüzünde bir tebessüm oluşuyor. Ben daha fazla konuşmayayım da fotoğraflara bakın 🙂

bolivya kadınları sıradışı elbiseleri ve davranışlarıyla beni hayran bırakmışlardı

Bolivya Gezi Rehberi

Bolivya Gezilecek Yerler – Bolivya Gezi Rehberi

Bolivya La Paz

La Paz, ülkenin en büyük şehirlerinden. Keşke daha fazla kalsaydım dediğim de nadir yerlerden. Aslında birkaç günde gayet güzel bitirilebilecek bir şehir ama insanı çeken ayrı bir yönü var. Ucuz olduğundan mı desem, insanlarından mı desem bilemiyorum. Bu ülkeye gidecekseniz La Paz’a uğrayın. Fakat La Paz halkı, biraz çılgın. Sürekli hükümet karşıtı gösteriler düzenliyor, şehirler arası yolları kapatıyorlar. Hatta ben La Paz’a gitmeden 2 hafta önce devlet başkanının sekreterini öldürmüşlerdi. Biraz gergin arkadaşlar anlayacağınız. Dikkatli olun.

Bu arada La Paz, İspanyolcada “barış” demek. Sürekli gergin olan bu şehrin insanlarına kaderin ironisi diyelim.

bolivyanın başkenti la paz

Bolivya Gezi Rehberi

Bolivya Ölüm Yolu (Death Road)

Ülkede en merak ettiğim yerdi. Anlatanlar bitiremiyordu. La Paz şehrinde bulunuyor. Gittim gördüm gerçekten olağanüstü. Tehlikeli mi? Evet. Ama dikkatli olduğunuz sürece sıkıntı olmuyor. Mesela benim katıldığım yıl, İsrailli bir çocuk selfie çekerken uçurumdan düşüp ölmüş. Bunu yapmazsanız başınıza bir şey gelmez. Kısaca turları anlatayım.

  • Tur acentalarına gidiyorsunuz. Bisiklet turuna katılmak istediğinizi söylüyorsunuz.
  • Fiyatlar değişkenlik gösteriyor. 100 dolara da var 150 dolara da. İçeriği pek değişmiyor, iyice araştırın, sazan gibi hemen atlamayın. Hatta pazarlık yapın, sünnettir.
  • Kaldığınız otelden sabah sizi servis alıyor, Bolivya Ölüm Yolu‘na götürüyor. Yüksek bir yerden başlıyorsunuz ve yol boyu yokuş aşağı iniyorsunuz. Yaklaşık yarım gün sürüyor bisiklet turu. Ama öyle manzaralar görüyorsunuz ki hadi bir de bu yokuşu çıkacağız deseler çıkarsınız.
  • Yalnız dikkat! Manzaralara bakarken yoldan sapmayın ve diğer bisikletlilerle takip mesafesini koruyun. Çünkü gerçekten Bolivya Ölüm Yolu dedikleri kadar var ve tehlikeli.

Bolivya Ölüm Yolu hakkında yeni yazı yazdım. Okumak isteyen tıklayıp buyursun. 

bolivya ölüm yolu tehlikeli ve bir o kadar da güzel

Bolivya Tuz Gölü (Salar de Uyuni)

Dünyanın en büyük tuz gölü burası. Yani asıl adıyla Salar de Uyuni. Tuzla kaplı uçsuz bucaksız bir arazi. Önünüze çıkan tek engel göremiyorsunuz. Sonsuzluk hissi veriyor gidene. Ama öylesine olağanüstü ki anlatılmaz gerçekten.

Şili sınırına yakın Uyuni kasabasında tur şirketleri ile anlaşıyorsunuz sizi sabah jeeplere bindirip götürüyorlar, öğle yemeği veriyolar, rehber sağlıyorlar, fotoğrafınızı çekiyorlar, güneşin batışını seyrettiriyorlar. Tüm bunlar ise sadece 50 lira falan. Bolivya kalp ben ya.

Neyse, ister tek günlük ister 3 günlük turlara katılın. Ben tek günlük tura katıldım beni tatmin etti. Fakat 3 günlük turlara katılanlar da çok memnun kaldığını söylüyorlar. 3 günlük tura katılacaksanız ve gerekli ekipmanlarınız yoksa muhakkak tur şirketine bildirin. Onlar ayarlıyor. Gece çadırda kalacaksınız çünkü. Hava, geceleri eksinin altına düşüyor genelde.

Bir de hangi tura katılırsanız katılın güneş kreminizi yanınıza alın. Öğlen güneş ışınları da mermi gibi iniyor. Ben, aman ben İzmirliyim bizde güneşin kralı var diye delikanlılık yapıp almadım. Bebeksi tenim mahvoldu ya mahvoldu.

Bolivya Titicaca Gölü

Titicaca Gölü, Peru sınırında muhteşem bir göl. Maalesef ben gidemedim. Çünkü orada olduğum zaman hava inanılmaz yağmurluydu. Pas geçmek durumunda kaldım. Ama gidenler anlat anlat bitiremiyor. Teknelere binip sizi gölün ortasında bulunan adacıklara bırakıyorlar. Kamp için şahane bir yer olduğunu duydum. Olur da giderseniz, hava da güzel olursa pas geçmeyin derim.

Bolivya Vize İstiyor Mu?

Açık konuşmak gerekirse Bolivya vize istiyor mu kendileri dahi bilmiyorlar. Ben, Şili sınırından ülkeye giriş yaptım. Şili’de çıkış damgamı vurdurduktan sonra Bolivya bürosuna girdim. Görevli pasaportuma bakıp “Türkiye neresi ya?” Dedi. Hayatın güzelliğine bak adam Türkiye nerede onu bilmiyor:) “abi boşver bilmesen de olur” dedim.

“Biz sizden vize istiyor muyuz?” Diye sordu.
“Yok dedim istemiyorsunuz.”
Abi sistemden ne bileyim interneten bile kontrol etmeden bastı damgayı. Böyle dünya umrunda olmayan insanları severim.

Koca yazı yazdık ama yukarıdaki diyalog resmen ülkenin özeti. Bolivya bir insan olsa o pasaport görevlisi olurdu. 

Neyse, yazıyı bitirelim. Yer yer aklıma geldikçe ekleme yapacağım. Bir de Bu ülkeye gidip de zehirlenmeyen hiç kimseyi tanımadım ben. Bir arkadaşım 1 hafta hastanede kalmış hatta. Ama benim mide işkembe olduğu için tık demedi. Zaten önceki Güney Amerika ülkelerinde yeterince pis şeyler yiyip sistemi güçlendirdim. Yemeklere de ayrı bir yazıda değineceğim. Şimdilik burada keselim. 

ölüm yolu bolivya şahane bir yer - Bolivya Gezi Rehberi

Bolivya Gezi Rehberi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!