Workaway Nedir - Workaway Yapanlar

Workaway Nedir? – Workaway Yaparak Dünyayı Gezmek

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 7 Average: 4.4]
Ortalama Okuma Süresi: 5 Dakika

Workaway nedir diye zamanında ben de çok araştırmıştım. Sonrasında workaway.info adlı siteden kaydımı yaptım ve bambaşka bir dünya çıktı karşıma. Workaway deneyimi gerçekten bambaşka bir şey.

Workaway, dünyanın her yerinden oluşan gönüllülerle, bir şeyleri farklı yapmayı amaç edinen insanların buluşma platformu gibi aslında. Biraz daha konuyu açarak başlıklar altında toparlayayım, workaway nedir, nasıldır anlatayım. Bu arada Workaway hakkında her şeyi maalesef buraya yazamıyorum. Olur da aklınıza takılan sorular olursa yazının sonuna sosyal medya hesaplarımı iliştirdim. Workaway ya da başka gibi konular hakkında istediğiniz zaman soru sorabilirsiniz. Genelde kısa süre içerisinde cevap veriyorum.

Bu arada yurt dışında gezerken kullanabileceğiniz bir uygulama olan Couchsurfing hakkında da bir yazı yazdım. Bir ara bakarsınız: Couchsurfing Nedir?

Workaway Nedir? – Workaway Nasıl Kullanılır?

Workaway günlük birkaç saat yardım karşılığında size konaklama sağlayan, bazen de yemek sunan bir hizmet. Aynı zamanda bir kültürel değişim programı. Hem yabancı dilinizi pratik yapacak insanlarla tanışıyorsunuz hem de yeni kültürler tanıyor, yeni beceriler ediniyorsunuz. Dünyanın çoğu ülkesinde aktif olarak kullanılıyor. En son tüm dünyadan 10 milyon üyesi vardı.

Gideceğiniz şehirde bir ev sahibi buluyorsunuz ve ev sahibi ile anlaşıyorsunuz, günde maksimum 5 saat çalışma karşılığında size konaklama sağlıyor bu ev sahipleri. Bazen kahvaltı bazen de 3 öğün yemek verildiği oluyor. Çok emin değilim ama nadir olarak para verildiği de oluyormuş. Ben hiç denk gelmedim. Tamamen ev sahibinin insiyatifinde olan şeyler bunlar. Açıklama kısmında genelde belirtiliyor nelerin dahil olup olmadığı.

Bu sistemde ev sahipleri “host”, çalışacak gönüllüler ise “volunteer” olarak adlandırılıyor. Ben hep volunteer kısmında olduğum için bilgim bu kısımla sınırlı.

Workaway yaparken ben

Workaway Nedir – Workaway Yapanlar

Workaway Ücretli Mi?

Evet, workaway ücretli. Gönüllü çalışacaksanız ve tek başınıza seyahat ediyorsanız yıllık 32 euro ödeme yapmanız gerekiyor. Eğer sevgilinizle ya da arkadaşınızla geziyorsanız (ki bu çok yaygın) o zaman iki kişi için toplam 42 euro ödemek gerekiyor. (Fiyatlar değişmiş olabilir)

Bu ücreti ödediğinizde dünyanın her yerindeki hostların iletişim bilgileri size açık hale geliyor. Bu sayede iletişime geçmeye başlıyorsunuz. Ancak bazen, hostlar isimleri ve soyisimlerini tam olarak yazabiliyor. Üyelik ücreti ödemeden bu kişileri sosyal medyadan ya da basit bir Google araması ile bulmanız da mümkün. Bu sayede, iletişime geçerek siteye üye olmadan da bir şeyler ayarlayabilirsiniz. Fakat, tahmin edersiniz ki hostlar evine hiç tanımadığı bir yabancıyı alıyorlar. Workaway ise bir nevi güvenli duruma getiriyor işi. Workaway kullanmadan bu şekilde bir şeyler ayarlamaya çalışırsanız host büyük ihtimalle sizi reddedecektir. Karar sizin yine de. Şansınızı deneyebilirsiniz fakat uzun süreli bir seyahat planlıyorsanız 32 Euro çok da fazla bir para değil. Gerçi Euro da aldı başını gitti ama neyse.

Workaway Profili Oluşturma

Belki de en önemli kısım Workaway profili oluşturma. Kendinizi olabildiğince açık ve net ifade etmeniz gerekiyor profil oluştururken. Hostlara karşı ilk izlenim oldukça önemli. Burada, kendinizi kısaca tanıtmanız, neden seyahat ettiğinizi anlatmanız, ne konularda yardımcı olabileceğiniz, varsa geçmiş tecrübelerinizi yazmanız gerekiyor. Biraz eğlenceli hale getirerek anlatırsanız çok daha iyi olur. Daha fazlasını yazmak da size kalmış. İngilizce olarak yazmanız bana kalırsa oldukça önemli. Hatta İspanyolca, Fransızca gibi yaygın dilleri ya da gideceğiniz ülkedeki resmi dili biliyorsanız bu dillerde de profilinizi doldurun. Kesinlikle artı puan.

Bir de kesinlikle birkaç gün önceden host bulmaya çalışmayın. 3-4 hafta önce mesaj atmaya başlamanız gerekiyor. Çünkü geri dönüşler geç olabilir, o an gerekli kontenjan olmayabilir vs. Bana göre ideal zaman 3-4 hafta öncesi.

Workaway’de Ne Gibi İşler Var?

Bu sorunun cevabı oldukça çeşitli. Aklınıza gelebilecek her iş var. Otellerde animatör de olabilirsiniz, Arjantin’de bir bağda üzüm de ezebilirsiniz. Hatta evcil hayvan bakabilir ya da hayvanat bahçesinde aslan bile eğitebilirsiniz. Aklınıza ne geliyorsa hepsi ama hepsi var. Workaway.info adresine gidip gideceğiniz şehri seçerek çıkan sonuçları inceleyin, göreceksiniz. Size en uygun hangisi ise ona göre karar verin. Olayı bedava kalacak yer gibi düşünürseniz yanlış olur. Yardımcı olmaya çalışırsanız çok daha iyi.

Workaway Deneyimi - Workaway Nedir

İlha Grande’de Çalıştığım Ev – Workaway Nedir

Workaway İçin İngilizce Gerekli Mi?

Workaway’de dil konusu biraz muamma. Duruma göre değişir. Temel olarak bilmeniz her durumda sizin faydanıza olacaktır. Mesela ben Arjantin’de 3 hafta boyunca elektriğin olmadığı bir köyde kaldım. Host İngilizce biliyordu ama diğer çalışanlar sadece İspanyolca biliyordu. Başta zorlansam da İspanyolcamı geliştirmek için harika bir fırsat yarattı bana. 3 haftada gerçekten kayda değer bir aşama göstermiştim. Yani İngilizce hiç bilmesem de olurmuş. Ama otellerde ya da hostellerde çalışacaksanız İngilizce bilmenizi isteyebilirler. Çünkü gelen kitle muhtemelen turistler olacaktır. Zaten bu tarz gereklilikler hostların sayfasında yazıyor.

Workaway Kullanarak Ben Ne Tarz İşler Yaptım?

İl Workaway tecrübem Brezilya’da oldu. Rio de Janeiro şehrine bağlı İlha Grande adlı bir adada gönüllü olarak çalıştım. Airbnb üzerinden evini kiraya veren bir kadına bahçe düzenlemesi, ev temizliği gibi konularda yardım ettim. Bunun karşılığında ücretsiz konaklama ve sabah kahvaltısı aldım. Günde maksimum 4 saat çalıştım. Hafta sonları çalışmadım. Zaten iş gönüllülük esasına dayandığı için emir verilmiyor. Rica üzerine yapılıyor her şey. Gittiğim dönemde Avrupa Kupası vardı. İş takvimimi maç saatlerine göre ayarlayabilir miyim diye sordum ve işleri bitirdiğim sürece hiçbir sıkıntı olmayacağını söyledi bana ev sahibim.

Daha sonra ise workaway ile Sao Paulo’da bir hostelde 1 ay resepsiyonda çalıştım. Portekizce bilmediğim için beni gece shiftine verdiler. Çok nadir dil sıkıntısı yaşadım. Genelde İngilizce ile işlerimi hallettim. Bu iş karşılığında ise yatak ve sabah kahvaltısı aldım. Hatta ilgilileri için Sao Paulo Gezilecek Yerler yazımı da buraya bırakayım. 1 ayda altını üstüne getirdim çünkü şehrin.

Yine Brezilya’da 50’li yaşlarında bir adamın teknesinin bakımına yardımcı oldum. Tekneler hakkında onlarca şey öğrendim. Yunuslarla birlikte Atlantik Okyanusu kıyılarında yol aldık hatta. Şahane bir deneyimdi.

En son ise Arjantin’in Salta eyaletinde ekolojik bir köyde çalıştım. Köyde elektrik, sıcak su, internet yoktu. Makarna, pirinç hariç her şeyi biz yetiştiriyorduk.  Gerçekten hayatta yapmam dediğim şeyleri yaptım. Tezekten ev yaptım mesela. Ya da sıcak su olmadığı için buz gibi nehirde yıkanmak durumunda kaldım. Hayatımın en ilginç tecrübelerinden biriydi. 3 hafta boyunca çadırda kaldım. Geceleri hava buz gibi, gündüzleri ise aşırı sıcaktı. Zordu ama şimdi dönüp bakınca iyi ki yapmışım diyorum. İspanyolcam da burada kırılma noktasını yaşadı. Sonrasında dil sorununu büyük ölçüde aştım. Burada geçirdiğim en kötü günü ise daha önce anlatmıştım. Vaktiniz varsa acımı paylaşmanızı dilerim. Okumak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Workaway Vize

İnternette arattığımda çoğu insanın workaway yapacağımı söyleyince vize alabilir miyim tarzı sorular sorduğunu gördüm. Hayır Workaway vizesi diye bir şey yok. Gideceğiniz ülke için vize gerekiyorsa onu alırsınız. Vizeyi aldıktan sonra Workaway için iş peşinde koşturursunuz. Kimse size workaway yağacağınız için vize vermez. Bu yüzden, Türkler genelde vizesiz ülkelere gidip oralarda workaway işleri buluyorlar.

Diğer Workaway Yapanlar

Workaway yapanlar da genelde sizin gibi dünyayı gezme hevesine tutulmuş kişiler. Kesinlikle size çok şey katacaklardır. Belki sizin planladığınız rotayı önceden görmüştür öyle yardımcı olur, belki de hayat görüşü sizi etkiler. Paylaşacak onlarca şeyiniz olacak diğer workaway yapanlar ile.  Ben hala çoğu tanıştığım kişi ile konuşuyorum. Umarım da bir daha dünyanın bir yerinde karşılaşırız.

Workaway nedir yazısı bu kadar. Workaway değil de başka siteler arıyorum ben diyorsanız alternatifler mevcut.

Helpx, wwoof bunlardan bazıları.

Gerçekten onlarca soru sorulabilecek bir konu bu workaway nedir konusu. Olur da sorunuz varsa yorum olarak da yazabilirsiniz, aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da bana ulaşabilirsiniz. Seve seve yardımcı olurum.

https://www.facebook.com/aykutademdinc

https://www.instagram.com/aykutademdinc/

Workaway Deneyimi - Workaway Nedir

Workaway Yapanlar – Sao Paulo’da Çalıştığım Hostelde Perulu, Rus, Şilili, Brezilyalı ve Arjantinli birkaç adam.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!