Uruguay Gezilecek Yerler ve gezi rehberi

Uruguay Gezilecek Yerler – Çiflik Bank Mağdurlarına Özel

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 3 Average: 5]
Ortalama Okuma Süresi: 4 Dakika

Bir ara ülkemizde Uruguay’a yerleşme düşüncesi falan oldukça popülerdi. Her ortamda kesinlikle en az bir kez “abi asıl Uruguay’a gidicen, uyuşturucu da yasal” muhabbetleri dönüyordu. Tam o furya bitmişti ki ÇiftlikBank Tosunu Mehmet Aydın, Uruguay’a kaçtı. Bu Uruguay merakı yine hortladı. Ben de intikam almak isteyen Çiftlik Bank mağdurları için Uruguay Gezilecek Yerler yazısı kaleme aldım. Mehmet Aydın kesin buralarda gezmiştir bakın bi. Yolunuz düşerse uğrayın buralara shfdfhd

Çiftlik Bank Tosunu Mehmet Aydın

Neyse. Açıkçası sizi üzmek istemem Uruguay gözünüzde büyüttüğünüz kadar güzel bir yer değil. Türkiye’de 500 milyon lira indirip oraya kaçıp yaşamak için iyi olabilir ama birkaç günlük gezi için tam bir hayal kırıklığı yaratabilir. Beklentinizi düşük tutmakta fayda var. Tüm bunlara rağmen yine de Uruguay gezilecek yerler konusunda çok da kötü değil. Birkaç güzel şehri var. 4 günümü geçirdiğim bu ülkede, nereler gezilir ne yapılır anlatmaya çalışayım.

Uruguay Gezilecek Yerler

Uruguay Şehirleri

Uruguay’da toplam 8 şehir bulunuyor ve nüfusu 3.5 milyon civarı. Nüfusun neredeyse yarısı başkent Montevideo’da yaşıyor. Uruguay şehirleri ise şunlar:

 • Montevideo
 • Punto Del Este
 • Colonia
 • Piriapolis
 • Rivera
 • La Paloma
 • Paysandu
 • Salto

Montevideo Gezilecek Yerler

Montevideo, Uruguay’ın başkenti ve en kalabalık şehri. Adının hikayesi de ilginçtir. Montevideo’da gezilecek yerler konusuna girmeden önce bunu anlatmak istiyorum.

Güney Amerika kıtasını keşfe doğru çıkan Portekizliler, günlerce en ufak bir kara parçasına dahi rastlayamamışlar. Aradan uzun bir zaman geçmiş ki gemide “monte vide eu” diye bir ses yankılanmış. Bu Portekizce’de “Bir dağ görüyorum” anlamına geliyor. Malumunuz İngilizce Mountain de dağ demek Monte ile aynı kök yani. Vide de bildiğiniz video ile vizyon ile aynı kök. Görmek ile alakalı yani.

Neyse etimolojik kısmını geçelim. Yoksa ben sabaha kadar anlatırım. Geleyim şimdi Montevideo gezilecek yerler kısmına. Ben Arjantin’den Uruguay’a geçtiğim için olacak ki Buenos Aires’te ne varsa aynıları Montevideo’da da vardı. Buenos Aires’in bir minyatürü ve daha eğlencesiz hali gibi düşünebilirsiniz. Ama yine de birkaç güzel yer var işte.

Ciudad Vieja

Ciudad Vieja, eski şehir demek. 1700’lü yıllarda kurulan Montevideo’nun ilk yerleşim yeri burası. Turistler için de en cezbedici yer burası elbette. Her ülkede olduğu gibi ülkenin önemli figürlerinden birinin heykeli ve birkaç devlet binası bulunuyor. Yani uzun uzun anlatayım diyorum ama görmeye değer çok bir şey gerçekten yok. 20-30 dakikada bitirebileceğiniz bir yer. Yol aşağı doğru sahile çıkıyor. Orada belki biraz zaman geçirilebilir, yürüyüş yapılabilir. Hava güzelse denize bile girilebilir.

Uruguay Gezilecek Yerler Montevideo Şehir merkezi

Uruguay Gezilecek Yerler : Montevideo

Mausoleo de Artigas

Artigas, Uruguay’ın halk kahramanı. Bağımsızlığı getiren lider olarak biliniyor. Şehrin tam göbeğinde de büyük bir heykeli, heykelin aşağısında da mozolesi var. Hafta içi her gün açık. Bir vazonun içinde külleri bulunuyor ve askerler tarafından sürekli gözetleniyor.

Estadio Centenario

Bana kalırsa Montevideo’da gezilecek en ilginç yer burası. Hele ki futbola ilginiz varsa duygulanmanız bile mümkün. Bildiğiniz üzere Uruguay 2 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapıyor. Hatta 1930 yılında düzenlenen ilk dünya kupasının da sahibi Uruguay. Hatta ve hatta o düzenlenen ilk turnuva Uruguay’da gerçekleşmişti. Sanırım o dönemki FIFA başkanı Uruguaylı idi de ondan. Ama emin değilim.

İşte 1930 yılındaki finalde, stada gelen yaklaşık 70 bin kişi 6 gole şahit olmuş ve Uruguay’ın zaferini kutlamışlar. Stad hala kullanımda fakat müzesi de oldukça etkileyici. Bence kaçırmayın.

Montevideo Gezilecek Yerler

Montevideo Gezilecek Yerler

Colonia del Sacramento Gezilecek Yerler

Colonia del Sacramento, Uruguay’ın en güzel şehirlerinden. Hem de 1 günde bitirilebilecek küçük bir şehir. Renkli evleri ve parke taşlı sokakları gerçekten görülmeye değer.

Burası tarihte stratejik bir öneme de sahipmiş. Portekizliler, Colonia’nın kuzey tarafını; İspanyollar da güney tarafını kolonileştirmişler. Colonia arada sınır gibi kalmış anlayacağınız. Bu yüzden çok sık el de değiştirmiş ama sonuç olarak İspanyollarda kalmış. Ayrıca döneminin önemli kaçakçılık limanlarından biriymiş. Şimdi ise ülkenin en önemli turizm noktalarından…

Colonia’da gezilecek yer belli. Şehrin merkezi. 8 tane müze bulunuyor şehrin merkezinde. Hangisini beğenirseniz girin. Bir de tarihi bir deniz feneri var. Çıkış 20 Uruguay Pesosu tutuyor fakat manzarası şahane. Kaçırmayın.

Yemek konusunda da sıkıntı çekmezsiniz. Şehir küçük ama her yer restoran. Uruguay tarzı Asado yemeyi ihmal etmeyin.

Colonia del Sacramento: Uruguay Gezilecek Yerler

Punto Del Este

Güney Amerika’nın Monaco’su diyorlar Punto del Este için. Sebebi de bu bölgenin en pahalı yerlerinden biri olması. Uruguay’ın tatil şehri olan Punto del Este, başkent Montevideo’dan dahi bir hayli pahalı. Buna rağmen her yaz turistler ile dolup taşıyormuş. Kumarhaneler, plajlar, eğlence kulüpleri bir hayli cezbedici. Yani şöyle denize gireyim, akşam da eğleneyim derseniz adresiniz burası arkadaşlar.

Uruguay Gezilecek yerler listesinin önemli şehirlerinden biri de Punto del Este

Uruguay Gezilecek Yerler – Punto del Este

Cabo Polonio

Punto del Este’deki eğlence anlayışı size uymuyorsa bunun tam tersi bir alternatif de mevcut. Gideceğiniz yer Cabo Polonio. İçinizde az da olsa bir hipster varsa eğlenirsiniz. Alın otunuzu bokunuzu sakin bir gece geçirin (Uruguay’da yasal evet). Almadan gitmeyin ama orada bulamazsınız çünkü 20-30 haneli küçük bir köy burası. Ne alacaksanız Montevideo’da halledin. Hatta yemek, içecek falan da alın. Market bulmak zor. Marketi geçtim elektrik dahi yok bu köyde. Cidden alternatif bir akşam geçirmek istiyorsanız gidin yani. Ben telefonsuz yapamam diyenlerdenseniz size göre değil.

Uruguay - Cabo Polonio

Gün ağarınca da sizi bir sürpriz bekliyor. Bu köy, deniz aslanlarının yaşam alanı aynı zamanda. Bence baya güzel bir ortam ya.

Yazı burada biter arkadaşlar. Yani Uruguay’da gezilecek yerleri daha da anlatayım diyorum ama cidden olay bu. Colonia ve Cabo Polonio bence en güzelleri. Buenos Aires’i görmediyseniz daha önce, Montevideo da etkiler sizi. Ama Buenos Aires’ten geçecekseniz beklentinizi düşük tutun. Tabi kiminle gittiğiniz de önemli. Yanınızda eğlenceli biri olduktan sonra dünyanın en kötü yerinden bile keyif alırsınız.

Bu arada Uruguay hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız UruguayHakkında Bilgiler yazıma bakabilirsiniz. Uruguay’da yaşamdan, iş olanaklarından, ekonomisinden falan bahsetmiştim. Çiftlik Bank mağdurları özellikle okusun sdfhsdafhds.

2 comments

 • Sinan Kavuncu

  Merhabalar, yazılarınızı yeni okumaya başladım. Ben de yakın bir zamanda bir seyahat planlıyorum, bu yazınızdan sonra Uruguay’ı listeden çıkaracağım sanırım. Bütçeme burayı dahil etmem gerekmiyormuş gibi hissettim yazınızı okuduktan sonra. Ayrıca belki gidersem diye sormak istiyorum, şehirler arasındaki ulaşımı nasıl sağladınız? Teşekkürler.

  • Aykut Adem Dinç
   beyefendi

   Gidip gitmemek size kalmış elbette. Ben gördüklerimi, gözlemlediklerimi yazdım. Abartılı anlatmaya gerek yok. Buenos Aires’e gidecekseniz belki bir iki günlüğüne düşünülebilir. Bu benim fikrim tabi ki. Belki siz çok eğlenirsiniz. Şehirler arası ulaşım da otobüslerle sağlanıyor. Trene denk gelmedim hiç. Otostop da Uruguay genelinde oldukça yaygın ve kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!