Şerefsiz Taksiciler 1

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 2 Average: 5]
Ortalama Okuma Süresi: 3 Dakika

Türkiye’de ulaştırma sektörü her geçen gün daha kötüye gitmesine rağmen taksi ve dolmuşların plaka fiyatlarının bu kadar artmasını gerçekten anlayamıyorum. Şu anda İstanbul’da bir taksi plakası 1 milyon 600 bin liraymış. Aklım gerçekten almıyor. İstisnalar hariç tüm taksi şoförlerinin şerefsiz olduklarını savunanlardanım. Hatta bizim sınıfta taksici olan bir çocuk var o da tüm taksiciler şerefsiz falan diyor. Ayıp olmasın diye yok kardeşim yav olur mu öyle şey diyorum ama durum bu.

Son 11 yıldaki plaka fiyatlarının durumu

Son 11 yıldaki plaka fiyatlarının durumu

Evimin konumu gereği 3 senedir falan çok fazla taksiye binmek zorunda kaldım. Bu sayede birçok taksicinin ne kadar şerefsiz olduğunu öğrendim. Geçen gün yaşadığım bir olay üzerine bari başıma gelen taksi maceralarımı 3 hikayelik bir dizi halinde yazayım dedim. Hikayeler en az para ödediğimden en çok ödediğime doğru gidecek. Haliyle en az sinir olduğumdan en çok sinir olduğuma göre de. Başlayayım.

Geçen gün Metris’te askerlik yapan kuzenimi ziyarete gidecektim. Metris de Esenler’de bulunuyor. Ben Esenler’e hayatımda 2 defa gitmişim. Biri 4 liraya tam ekmek tavuk döner yemek için biri de kuzenimi askeriyeye teslim etmek için. Yani oraları hiç bilmiyorum. Neyse basit google aramaları ile nasıl gidileceğini az çok öğrendim. Beylikdüzü’ndeki evimden çıktım metrobüse bindim sonra metro ile Esenler otogarına geçtim. Buraya kadar her şey güzel. Sonra minibüse binmem lazım diye şurada birine sorayım dedim. Küçük bir tezgahta çakmak, tespih satan genç bir çocuğa sordum, gösterdi. Sonra beni bir kitledi ama yok böyle bir kitlemek. Dedi kardeşim sigara içiyor musun? Dedim yok içmiyorum. Sana bir çakmak satayım dedi. Dedim içmiyom içmiyom napıcam çakmağı gazını mı koklucam. Dedi tespih al o zaman. Ulan tipime baksana yumurta gibi çocuğum tespih mi sallıcam bir de dedim. Neyse elinden zor kurtuldum itin.

Sonra minibüse bindim adama abi burdan burdan geçer mi dedim. Burdan burdan geçer dedi. Oturdum. Baktım hala gelemedik. Dedim abi ne zaman geleceğiz. Dedi bu senin dediğin yerden geçmezmiş. Ulan yavşak neden söylemiyon o zaman sorduk ya dedim(içimden). İndim hemen. Kuzenime şu şu saatte geleceğim dediğim için tekrar minibüsle uğraşmak istemedim. Dedim bari taksiye bineyim yapacak bir şey yok. El ettim hemen durdu biri. Ama taksinin içi nasıl pis kokuyor olamaz böyle bir şey. Abi burası taksi mi kenef mi dedim(içimden). Dedim abi burada böyle böyle bir yer varmış kaç para yazar? Dedi 20-25 yazar. Tamam abi o zaman sen biraz git beni dolmuşun geçeceği bir yerde bırak dedim o kadar para veremem. Dedi kaç para verirsin? 15 veririm dedim. Tamam kardeşim ya ne olacak götürürüz dedi. Dedim Allah razı olsun, adamsın. Girdik ara sokaklara gidiyoruz. Bu yoldaki kadınlara bakıyor. Bir ara “off kadına bak be tam Osmanlı kadını” dedi. Sonra, gördün mü sen de dedi. Yok dedim abi görmedim ben. Biraz gittik aynı cümleyi tekrarladı uzun uzun da kadına baktı sonra “buna da ne çakılırmış aa” dedi. Kadına baktım tesettürlü bir kadın. Demek ki bu işin kapanmakla alakası yokmuş, hayvan her yerde hayvan dedim(içimden). Neyse abinin küçük çaplı sapıklıklarıyla yolu bitirdik. Bir baktım taksimetre 12 TL yazmış. Ulan hani 20-25 yazıyordu, bilmiyoruz diye bizi sikiyomurmuş herif dedim(içimden). Neyse ses etmedim 20 TL uzattım adama. Baktım bana 5 TL para üstü verdi. Kalan 3 lirayı da verecek diye birkaç saniye bekledim. Baktım bunda hareket yok. “Ne bekliyorsun kardeşim” dedi. Dedim 3 lirayı vermeyecek misin? Sen bana 15 TL veririm demedin mi 15 liraya anlaştık biz dedi. 20-25 tutar dediğin için öyle dedim ben diye cevap verdim. Hadi kardeşim işim var in arabadan dedi. Ulan yavşak sen bizi mi sikiyon ver lan paramı dedim(içimden). İndim arabadan çarptım kapıyı. Bir de bana helal et bak diye taşşak geçer gibi bağırıyor. İyice sinirlendim ama sesimi çıkartmadım askeriyenin nizamiyesine doğru yürüdüm.

Bu da tersten pazarlık yaptığım bir anım olarak önceden yaptığım mallıklar listesine eklenmiş oldu. Millet taksiciyle daha ucuza götürsün diye pazarlık yapar ben daha pahalıya götürsün diye yaptım. Neyse biraz canım sıkıldı gideyim de ev arkadaşımla taksici öldürmeli oyun falan tasarlayayım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!