Sedir Adası Gezi Rehberi

Sedir Adası (Kleopatra Adası) Marmaris

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 3 Average: 4.7]
Ortalama Okuma Süresi: 4 Dakika

Sedir Adası – Kleopatra Plajı

Ülkemizin kıyısında köşesinde kalmış yüzlerce güzel yer var. Sedir Adası, her ne kadar kıyıda köşede kalmamış, oldukça popüler bir yer olsa da ne yazık ki bu sene öğrenme ve gitme fırsatım oldu. Türkiye’de denize girdiğim en güzel yer olduğunu söylemem gerekiyor. Daha iyisi var mıdır inanın ondan da emin değilim. Bu güzel adaya nasıl gidilir, ücreti nedir, Sedir Adası nerededir hepsini anlatayım istiyorum. Olur da yolunuz Marmaris ya da Akyaka taraflarına düşerse uğramadan dönmeyin. Ne kaçıracağınızı tahmin bile edemezsiniz yoksa.

Sedir Adası’nı ünlü yapan iki şey var. Biri Kedrai Antik Kenti, diğeri ise Kleopatra Plajı. Kleopatra Plajı nedeniyle ada Kleopatra Adası olarak da biliniyor. İkisi de aynı anda kafanız karışmasın. Kedria Antik Kenti’ne ve Kleopatra Plajına ayrı bir başlık açayım. Eğer zaten bilginiz varsa ve Sedir Adası’na nasıl gidilir ve Sedir Adası’na giriş ücreti nedir hemen öğrenmek istiyorsanız ekranı aşağıya kaydırabilirsiniz.

Sedir Adası Kleopatra Plajı

Sedir Adası – Kleopatra Plajı

Kedrai Antik Kenti

Kedrai kelimesinin anlamı Sedirler demektir. Ada adını sedir ağacından alıyor ama adada ilginç bir şekilde sedir ağacı bulunmuyor. Sedir ağacı daha çok gemi yapımında kullanılan dayanıklı bir ağaç türü. Adanın bu ismi almasında payı var mıdır emin değilim.

Sedir Adası üzerine ilk yerleşim bilgileri milattan önceye kadar gidiyor. Atina ile Sparta arasında birçok kez el değiştirmiş ve önemli bir üs rolü görmüş. Ada bu kadar önemli olunca tabi ki üzerinde çeşitli tarihi kalıntılar da var. Tiyatro, nekropolis,, Apollo Tapınağı ve agora bunların en önemlileri. Günümüze fazla bir şey kalmamış tabi ki ama yine de görülmeye değer mi evet sonuna kadar değer. Özellikle tiyatro, Marmaris Bozburun bölgesinde fazla yaygın değildir. Bu yüzden tiyatro benim en dikkatimi çeken yapı olmuştu.

Sedir Adası Antik Tiyatro - Kedria

Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı ise gerçekten görülmeye değer, şahane bir yer. Kumun ve denizin rengi Türkiye’de nadir görülecek cinsten. Hani Kolombiya Karayiplerinde bile denize girdim ama Kleopatra Plajı inanın çok daha güzel.

Peki Kleopatra adı nereden geliyor?

Dönemin Mısır Kraliçesi ve Romalı Komutan Antonius’un bu adada buluştukları anlatılır ve kumun Mısır’dan özel olarak getirildiği aktarılır. Bu tarz , tarihi temelleri olmayan hikayelere Türkiye’de çok sık rastlanır. Bu yüzden bana pek inandırıcı gelmiyor artık. Ama olabilir mi elbette olabilir.

Kumun bu rengi almasında jeolojik özelliklerin etkili olduğu daha aşikar. En azından bilimsel temelleri var. Girit ve Sedir adasında özel olarak oluşmuş kalker damlacıklarıdır bu kumlar. Bu bölgede de sadece bu iki adada bulunur.
E kum özel olunca koruma ihtiyacı da hissedilmiş. Kültür Bakanlığı kumun olduğu kısmı koruma altına almış ve giriş kesinlikle yasak. Sürekli gözetleyen güvenlik görevlileri var. O yüzden kesinlikle kuma yaklaşmayın. Aynı zamanda Kleopatra Plajı’nın yakınlarında sigara da içmeyin. Çünkü bu kumun yanıcı özelliği var.
Bu kadar bilgiden sonra artık Sedir Adası’na nasıl gidileceğinden, Sedir Adası’na giden teknelerden bahsetmenin zamanı geldi.
Sedir Adasından Gökova

Sedir Adası Nerede? – Sedir Adası’na Ulaşım

Adından da anlaşılacağı gibi burası bir ada ve araba ile gitmeniz mümkün değil. Araba ile Çamlık Köyüne gidip oradan teknelere binebilirsiniz. Çamlı Köyü Marmaris’in 16 kilometre kuzeyinde, Akyaka ile Marmaris arasında bir yerde bulunuyor. Tur tekneleri de gezi tekneleri de bu köyün iskelesinden kalkıyor. Aracınız yoksa Marmaris merkezden Çamlı Köyüne giden minibüsler var. Fiyatları 4-5 lira civarında. Onları da kullanabilirsiniz. Bu arada, Sedir Adası’nda konaklama yapmak mümkün değil. Fakat Çamlı Köyü şahane bir yer. Eğer konaklamak isterseniz birkaç tesis var. Kamp yapmak isteyenler ise yine köyün yakınlarındaki İncekum Plajı’nda kamp yapabilirler.

Sedir Adası’na Giden Tekneler ve Saatleri

Sedir Adası’na gitmek için birden fazla tekne alternatifiniz var. İlki taxi boat adı verilen tekneler. Bunlar günün her saati Çamlı İskelesi’nde bekliyorlar fakat dolmuş mantığı ile çalışıyorlar. Tekneler dolmadan kalkmıyorlar. Bu yüzden sabah saat 9-10 gibi gitmek daha mantıklı. Eğer gün içerisinde başka planlarınız varsa tavsiye etmiyorum. Saatleri hiç belli olmuyor çünkü.

İkinci seçenek ise tekne turları. Bence en mantıklı seçenek bu. Çünkü fiyatlar makul ve sadece Sedir Adası’na gitmiyor. Sedir Adası’na giderken yol üzerinde çok güzel birkaç koy daha var. Oralarda yüzme ve oraları görme şansı da buluyorsunuz. Üstelik tur fiyatına öğle yemeği de dahil oluyor. Turlar genelde saat 10 civarı başlayı 5 civarı sona eriyor.

Üçüncü seçenek ise özel tekne kiralamak. Bu da kalabalık bir arkadaş grubuysanız, eğlenmek istiyorsanız, biraz daha kendi halinizde takılmak istiyorsanız ideal. Sabah 9’da başlayıp 6’da bitireceğiniz özel tekne turuna 10 kişi katıldığınızı düşünün. 1000 liraya tekne kiralamak çok da saçma değil aslında. Kişi başı 100 lira büyük bir meblağ değil açıkçası.

Sedir Adası Giriş Ücreti ve İçerideki Fiyatlar

Gelelim en merak edilen konuya. Sedir Adası’na giriş ücreti 1 Ekim 2018 tarihine kadar 20 liraydı. Ama sağ olsun her şeye yaptıkları gibi Türkiye’deki tüm müzelere de zam yaptılar. Kültüre erişimin ücretisiz olması gerekirken biz zam yapıyoruz. Hll spr dvm.

Şu an giriş 30 lira. Müze kartınız ya da İş Bankası Maximum kredi kartınız varsa ücretsiz ama giriş. Maximum kart ile girişlerde kısıtlamalar olabiliyor. Yılda birkaç defa giriş yapmak gibi. O yüzden bankayı arayıp teyit etmekte fayda var.

Yani Çamlı İskelesi’nde bulunan taxi boatlar ile giderseniz 25 lira tekneye 30 lira da adaya girişe ödeyeceksiniz. Tura katılırsanız ise 80-90 lira ödeyip hiçbir şeye karışmayacaksınız. Adaya giriş ücreti dahil, öğle yemeği dahil, ayrıca 3-4 koy gezdiriyor. Bana tekne turu yapmak daha mantıklı geliyor bu yüzden. Marmaris’te şöyle bir acenta var. Dilerseniz tıklayıp fiyatlara bakabilirsiniz.

Gelelim içerideki fiyatlara. İçerideki fiyatlar alabildiğine uçuk. Tamamen yabancı turiste göre fiyatlandırılmış ki onlara göre bile pahalı bana kalırsa. Bir şişe su 5 lira, kutu kola 10 lira, hamburger 40 lira. Ve dünyanın en çirkin yemekleri falan. Hazır köfteler ile yapıyorlar. Yalandan içine iki domates, iki yeşillik atıyorlar. Eğer adaya gidecekseniz kesinlikle yanınıza yemek, su vb. gıdaları alın. Adada kazıklanmayın boşuna. Türk turizm mantığı ne yazık ki her yerde böyle. Bir defa gelsin, kazıklayayım sonra gitsin. Dünyanın en güzel tatil beldelerine sahibiz, Turizmde açık ara dünya lideri olmamız gerekirken bu vizyonsuzluk ile yerlerde sürünüyoruz gerçekten. Ne desem inanın bilmiyorum.

Yazı sonuna doğru gerildim biraz pardon ksdfjhsdf. Sedir Adası hakkında bildiğim her şeyi anlattım. Umarım gidip görme şansınız olur.

Ege’den biraz kopup doğu tarafları hakkında bilgi almak isterseniz de Tunceli yazıma buraya tıklayıp ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin en güzel şehri bana kalırsa. Yazıyı okuduğunuzda ne demek istediğimi anlayacaksınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!