Paraguay Gezi Rehberi ve Paraguay Gece Hayatı

Paraguay Gezi Rehberi – Paraguay Gece Hayatı ve Gezilecek Yerler

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 5 Average: 5]
Ortalama Okuma Süresi: 5 Dakika

Uzun süredir bilgisayara erişimim yok. 11 Ağustos’tan beri yollardayım bu yüzden Paraguay yazısı biraz gecikmeli oldu. Şu anda da Arjantin’de, çarşı iznine çıkmış asker gibi bir internet kafeye geldim ve oradan yazıyorum Paraguay Gezi Rehberi adlı bu yazıyı.

11 Ağustos günü Sao Paulo’da çalıştığım hostelden ayrıldım. Amacım önce Curitiba’ya gidip birkaç gün kalıp ardından Foz do Iguacu’daki şelaleleri görüp Paraguay’a geçmekti. Curitiba’ya gitmeyecektim aslında ama hostelde birlikte çalıştığım Rus dostum Anton benden bir hafta önce Curitiba’ya gitmişti ve o dönem düzelen Türk Rus ilişkilerini daha da geliştirmek adına onunla da görüşmek istedim. 2 gün kalmayı planladığım Curitiba’da 4 gün kaldım ve Brezilya’daki en güzel 4 günümü geçirdim, şahane insanlarla tanıştım. Ardından Foz do Iguacu’ya doğru yol aldım. (Bunun ayrıntılı yazısını yazar mıyım bilmiyorum ama harika bir yer). Foz do Iguacu şehri Paraguay sınırında küçük bir şehir. Biz şimdilik Paraguay’a geçelim ve Paraguay’da gezilecek yerler ve Paraguay gece hayatı hakkında bilgiler vereyim sizlere.

Paraguay Gezi Rehberi: Paraguay’ın En Önemli 2 Şehri

1- Ciudad del Este

Ciudad Del Este, İspanyolca’da doğudaki şehir anlamına geliyor. Paraguay’ın en doğusundaki şehir ve Brezilya sınırında bulunuyor. İki ülke arasında sadece bir köprü var ve iki ülkenin halkı da sorgusuz sualsiz, kontrolsüz köprüden geçip  giriş çıkış yapabiliyorlar. Oldukça hareketli ve kalabalık bir şehir. Yaklaşık 3 liraya belediye otobüsleri, Brezilya’nın Foz do Iguacu şehrinden , Ciudad del Este’ye gidiyor. Ben değişiklik olsun diye köprüden yürüyerek geçmeyi tercih ettim. Pasaport kontrolü de köprünün hemen sonunda yapılıyor. Daha önce köprü ile ilgili birkaç şey okumuştum tehlikeli olduğu, gasp yapıldığı hakkında ama gözümü korkutamadı. Bir şey olmaz deyip yürüdüm (I am not in danger anne, I am the danger).

Ciudad del este - Paraguay

Brezilyalılar sorgusuz sualsiz ülkeye giriş yapabiliyor dedim ama siz Ciudad Del Este’ye gidecekseniz muhakkak pasaportunuza damga vurdurtun. Sonrasında Brezilya’ya geri dönüş yapacak olsanız bile. Çünkü turistsiniz ve başka ülkenin sınırları içerisindesiniz artık. Başınıza bir şey gelmesi durumunda nerede olduğunuzu kanıtlayacak belgeniz dahi olmayacak. O damga sizin belgeniz halini alıyor artık.

Otobüsle geçecekler şoföre pasaportlarına damga vurdurmak istediklerini belirtsinler çünkü hiçbir şoför durmadan devam ediyormuş yola. Muhtemelen şoför sizi beklemeyecek orada. İnip yeni otobüse binebilirsiniz. Şehir büyük sayılmaz gerçi yürüyebilirsiniz de.

Gelelim Ciudad del Este’nin önemine. Ciudad del Este’nin günlük 1 milyon dolardan fazla cirosu var. Sebebi de teknoloji cenneti olması. Hayatımda bu kadar ucuza teknolojik aletler görmedim. Bu yüzden Brezilya’dan ya da Arjantin’den insanlar gelip alışveriş yapıp tekrar geri dönüyorlar. Ben hiçbir şey almadım. Hem ihtiyacım yoktu hem de param. Ama ihtiyacınız varsa muhakkak alın derim. Şehri bizim Eminönü, Doğubank gibi düşünün. Karışık ve pis. Her yerde size bir şey satmaya çalışan satıcıları elbette tahmin edersiniz. Fiyat sorayım diye giriyorsunuz, size bir şekilde onu kakalıyorlar. Türk insani yabancı değil bunlara. Tekstil ürünlerini incelediğinizde üzerinde Made in Turkey yazısını görmeniz de mümkün. Çok sık rastladım.

Asuncion: Paraguay’ın Başkenti

Paraguay gezi rehberi için 2. durak, Paraguay’ın başkenti Asuncion. Kime sorduysam oraya gitme yapacak bir şey yok dedi. Paraguay’ı pas geçip Arjantin’e geç dedi ama benim inadım inat ben Asuncion’a da gideceğim dedim ve yaklaşık 7 dolara Ciduad del Este’den otobüs bileti aldım. Yaklaşık 5 saat sürüyor yolculuk. İyi ki de gitmişim. Evet yapacak çok bir şey yok ama insanlarını çok sevdim. Brezilya gibi batıya o kadar da adapte olamamışlar, insanları daha yerel duruyor. Havalar sıcak, insanları uyuşuk ve rahat. Sürekli mate veya terere içiyorlar. Ellerinde birer termos yolda onla yürüyorlar, otobüse onla biniyorlar. Hatta motor sürerken bile içiyorlar. Bir Karadenizlinin çayı sevdiğinden bile daha çok seviyorlar bu mereti. Tadı bana biraz acı geliyor ama arada içiyorum işte. Tahta veya metal bir kapta tahta veya demir bir pipetle içiliyor. Ben de kendime aldım bir termos arada hüpletiyorum valla.

Gezilecek çok bir yeri yok. Birkaç küçük müze var o kadar. Ben hiçbirine girmedim çünkü sırf müze olsun diye müze yapmışlar. Şehir merkezinde birkaç güzel kafe ve bar var. Fiyatlar oldukça ucuz. Yanlış bilmiyorsam dünyanın en ucuz başkenti Asuncion. Günde 10-15 liraya çok güzel karnınızı doyurursunuz. Az yiyeyim derseniz 5 liraya bile doyar vallahi. Bir adet hamburgeri 2.5 liraya, 2 koca top dondurmayı 2 liraya almıştım. Sigara ve içki zaten çok ucuz. Marlboro 5 lira. Bira markette 2-3 lira, barlarda 5 lira civarı. Esrar da diğer komşu ülkelere göre çok daha ucuz ve kaliteliymiş. Kullanmadım kefil değilim. Duyduğum bu.

Paraguay Gezilecek Yerler - Asuncion

Paraguay Gezi Rehberi: Başkanlık Binası

Bu kadar ucuz bir şehir olmasına rağmen burada nedendir bilmiyorum inanılmaz para harcadım. Herhalde ucuz ya al al diye düşündüm. Bir baktım para bitmiş.

Diğer beğendiğim yerler ise Başkanlık Ofisi ve birkaç Koloniyel mimariye sahip bina. Aşağıya koyuyorum fotoğraflarını. Bunun dışında Parana Nehri var. Spor yapabilir ya da oturup bir şeyler içebilirsiniz. Fena yerler değil.

Asuncion- Paraguay

Paraguay Gezi rehberi: Asuncion

Paraguay Gece Hayatı

Ciudad Del Este Gece Hayatı

Şehir küçük. Yapacak pek bir şey yok. En ideal yerler kumarhaneler bana kalırsa. Couchsurfing’ten bulduğum arkadaş beni akşam kumarhaneye götürmüştü. Başka da çok bir esprisi yok. Kısa keseyim Asuncion gece hayatını anlatayım.

Asuncion Gece Hayatı: Paraguay Gece Hayatının Merkezi

Asuncion gece hayatı komşu başkentler ile kıyaslanınca biraz sönük kalıyor tabi. Bir Rio, bir Buenos Aires değil elbette. Ama Paraguay gece hayatı içerisinde en iyi tabii ki. Yerel bir şeyler yapabileceğiniz gibi hareketli aktiviteler de yapabilirsiniz. Birkaç mekan listeledim.

1- Living Room

Paraguay gece kulüpleri arasında belki de en pahalısı ve en şaşalısı. Biraz fazla ciddili bir mekan. Smokinli, takım elbiseli adamlar falan. Fiyatları da oldukça yüksek tahmin edersiniz ki. Kaliteli bir gece geçirmek isteyenler için ideal olabilir. Bana pek hitap etmiyor.

2- Coyote

Living Room mekanının hemen yanında olan Coyote, genç kitleye daha çok hitap ediyor. Paraguay’ın hızlı gençleri tarafından tercih ediliyor ve içki inanılmaz ucuz. Kesinlikle Paraguay gece hayatının olmazsa olmazlarından.

Belki bunu da seversin: Kolombiya Gece Hayatı

3- Velvet

Living Room ayarında ama ondan daha güzel bir yer. Dekoru ve yemekleri efsane. Yalnız şehir merkezine yaklaşık 20 dakika uzaklıkta. Aklınızda bulunsun.

4- Morgan Warehouse

Hem lezzetli Paraguay yemeklerini tadabileceğiniz hem de biraz daha yerel bir şeyler yaşayabileceğiniz bir mekan. Akşam yemeği saatinden sonra Latin grupları sahne alıyor. En çok da bu performanslar için tercih ediliyor zaten.

Paraguay gece hayatı mekanları

5- La Cachamba

Nevi şahsına münhasır bir mekan. Mekanın ortasında eski bir tren var. Dekor olabildiğince vintage tutulmuş. Vahşi batıyı andırıyor. Paraguay içinde en karakteri olan mekanlar arasında benim gözümde.

Paraguay Gece Hayatı Mekanları

Paraguay gece hayatı da özetle bu şekilde. Dediğim gibi içki ucuz. Eğlenmemek için bir sebep yok gerçekten. Paraguay gezi rehberi şimdilik bu kadar olsun. Bu arada okumadıysanız Buenos Aires Gezi Rehberi ve Machu Picchu Gezi Rehberimi de buralara tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!