Asuncion- Paraguay

Paraguay Gezi Rehberi – Paraguay Notları

Önce Oku Sonra Yıldızla Beni!
Genel Skor
[Total: 4 Average: 5]

Uzun süredir bilgisayara erişimim yok. 11 Ağustos’tan beri yollardayım bu yüzden Paraguay yazısı biraz gecikmeli oldu. Şu anda da Arjantin’de, çarşı iznine çıkmış asker gibi bir internet kafeye geldim ve oradan yazıyorum Paraguay Gezi Rehberi adlı bu yazıyı.

11 Ağustos günü Sao Paulo’da çalıştığım hostelden ayrıldım. Amacım önce Curitiba’ya gidip birkaç gün kalıp ardından Foz do Iguacu’daki şelaleleri görüp Paraguay’a geçmekti. Curitiba’ya gitmeyecektim aslında ama hostelde birlikte çalıştığım Rus dostum Anton benden bir hafta önce Curitiba’ya gitmişti ve o dönem düzelen Türk Rus ilişkilerini daha da geliştirmek adına onunla da görüşmek istedim. 2 gün kalmayı planladığım Curitiba’da 4 gün kaldım ve Brezilya’daki en güzel 4 günümü geçirdim, şahane insanlarla tanıştım. Ardından Foz do Iguacu’ya doğru yol aldım. (Bunun ayrıntılı yazısını yazar mıyım bilmiyorum ama harika bir yer). Foz do Iguacu şehri Paraguay sınırında küçük bir şehir. Gelelim Paraguay’a.

Turkiye ve Rusya Arasindaki Buzlarin Erimesine Vesile Olan O fotograf

Türkiye ve Rusya Arasındaki Buzların Erimesine Vesile Olan O fotoğraf

Paraguay Gezi Rehberi

Ciudad del Este

İspanyolca doğudaki şehir demek. Paraguay’ın Brezilya sınırındaki şehri. Paraguay gezi rehberi bu şehirden başlar genelde. İki ülke arasında sadece bir köprü var ve iki ülkenin halkı da sorgusuz sualsiz, kontrolsüz köprüden geçip ülkelere giriş çıkış yapıyorlar. Yaklaşık 3 liraya belediye otobüsleri, Foz do Iguacu’dan, Ciudad del Este’ye gidiyor ama ben değişiklik olsun diye köprüden yürüyerek geçmeyi tercih ettim. Daha önce köprü ile ilgili birkaç şey okumuştum tehlikeli olduğu, gasp yapıldığı hakkında ama gözümü korkutamadı. Bir şey olmaz deyip yürüdüm (I am not in danger anne, I am the danger). Yine de otobüsle geçecekler şoföre pasaportlarına damga vurdurmak istediklerini belirtsinler çünkü hiçbir şoför durmadan devam ediyormuş yola.

Paraguay Gezi Rehberi - Şirin Paraguay Otobüsleri

Paraguay Gezi Rehberi – Şirin Paraguay Otobüsleri

Geleyim Ciudad del Este’nin önemine. Ciudad del Este’nin günlük 1 milyon dolardan fazla cirosu varmış. Sebebi de teknoloji cenneti olması. Hayatımda bu kadar ucuza teknolojik aletler görmedim. Bu yüzden Brezilya’dan ya da Arjantin’den insanlar gelip alışveriş yapıp tekrar geri dönüyorlar. Ben hiçbir şey almadım. Hem ihtiyacım yoktu hem de param. Ama ihtiyacınız varsa muhakkak alın derim. Şehri bizim Eminönü, Doğubank gibi düşünün. Karışık ve pis. Her yerde size bir şey satmaya çalışan satıcıları elbette tahmin edersiniz. Fiyat sorayım diye giriyorsunuz, size bir şekilde onu kakalıyorlar. Türk insani yabancı değil bunlara.

Paraguay Gezi Rehberi - Ciduad Del Este

Paraguay Gezi Rehberi – Ciduad Del Este

Asuncion

Paraguay gezi rehberi için 2. durak, Paraguay’ın başkenti Asuncion. Kime sorduysam oraya gitme yapacak bir şey yok dedi. Paraguay’ı pas geçip Arjantin’e geç dedi ama benim inadım inat ben Asuncion’a da gideceğim dedim ve yaklaşık 7 dolara Ciduad del Este’den bilet aldım. 5 saat sürüyor yolculuk. İyi ki de gitmişim. Evet yapacak çok bir şey yok ama insanlarını çok sevdim. Brezilya gibi batıya o kadar da adapte olamamışlar, insanları daha yerel duruyor. Havalar sıcak, insanları uyuşuk ve rahat. Sürekli mate veya terere içiyorlar. Ellerinde birer termos yolda onla yürüyorlar, otobüse onla biniyorlar. Hatta motor sürerken bile içiyorlar. Bir Karadenizlinin çayı sevdiğinden bile daha çok seviyorlar bu mereti. Tadı bana biraz acı geliyor ama arada içiyorum işte. Tahta veya metal bir kapta tahta veya demir bir pipetle içiliyor. Ben de kendime aldım bir termos arada hüpletiyorum valla.

Mate

Mate

Gezilecek çok bir yeri yok. Birkaç küçük müze var o kadar. Ben hiçbirine girmedim çünkü sırf müze olsun diye müze yapmışlar. Şehir merkezinde birkaç güzel kafe ve bar var. Fiyatlar oldukça ucuz. Yanlış bilmiyorsam dünyanın en ucuz başkenti Asuncion. Günde 10 liraya çok güzel karnınızı doyurursunuz. Az yiyeyim derseniz 5 liraya bile doyar vallahi. Bir adet hamburgeri 2.5 liraya, 2 koca top dondurmayı 2 liraya almıştım. Sigara ve içki zaten çok ucuz. Marlboro 5 lira. Bira markette 2-3 lira, barlarda 5 lira falan. Bu kadar ucuz bir şehir olmasına rağmen burada nedendir bilmiyorum inanılmaz para harcadım. Herhalde ucuz ya al al diye düşündüm. Bir baktım para bitmiş.

Paraguay Gezi Rehberi - Efsane Paraguay Dondurması

Paraguay Gezi Rehberi – Efsane Paraguay Dondurması

 

Diğer beğendiğim yerler ise Başkanlık Ofisi ve birkaç Koloniyel mimariye sahip bina. Aşağıya koyuyorum fotoğraflarını. Bunun dışında Parana Nehri var. Spor yapabilir ya da oturup bir şeyler içebilirsiniz. Fena yerler değil.

Asuncion- Paraguay

Asuncion- Paraguay

Asuncion- Paraguay

Asuncion- Paraguay

Asuncion- Paraguay

Asuncion- Paraguay

Asuncion- Paraguay

Asuncion- Paraguay

Paraguay gezi rehberi şimdilik bu kadar olsun. Bir yazı daha yazmayı düşünüyorum Paraguay hakkında. Diğer çarşı iznimde onu da yazarım. Onun konusu biraz daha değişik olacak. Bu arada okumadıysanız Buenos Aires Gezi Rehberi ve Machu Picchu Gezi Rehberimi de buralara tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!