Machu Picchu Hakkında Bilgiler

Machu Picchu Hakkında Bilgiler – Machu Picchu Gezi Rehberi

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 9 Average: 4]
Ortalama Okuma Süresi: 5 Dakika

Yanlış hatırlamıyorsam lise 1. sınıftaydım. Okuldan çıkıp bir kitapçıya gittim. Biraz dolandıktan sonra bir puzzle kutusunun üstündeki fotoğraf dikkatimi çekti. 2000 parçalık bu ‘puzzle’ı hemen satın aldım. Günlerce ne ders çalıştım ne ödev yaptım. Kafaya koymuştum bitirecektim. Fotoğraf, kardeşimin de dikkatini çekmiş olacak ki ben okuldayken o devam etti. Günler sonra bitirdik. Şans bu ya 3 parçası eksik çıktı ‘puzzle’ın. Üzüldük. Kalan parçaları tamamlamak da pek de mümkün görünmüyordu. O gün kendi kendime, ben o parçaları tamamlayacağım demiştim. İşte Machu Picchu ‘puzzle’ını tamamlamam, gidip dünya gözüyle orayı görünce oldu. Gerçekten olağanüstü bir yer. İnsanın ölmek isteyeceği cinsten. İnternette çok kısıtlı Türkçe kaynak olduğu için ben de Machu Picchu hakkında bilgiler vereyim, bir şeyler yazayım istedim. Bu arada, başlamadan önce Peru hakkında bilgiler edinmek istiyorsanız, buraya tıklayarak daha önce yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz. 

Machu Picchu Hakkında Bilgiler

Machu Picchu Nasıl Okunur?

Valla Machu Picchu’yu anlatmadan önce Machu Picchu nasıl okunur onu söylesem daha iyi olur heralde. Çünkü ben de gitmeden önce aynı dertten muzdariptim. “Maçu piçu” şeklinde okuyabilirsiniz. Vurgusu murgusu hiçbir şeyi yok. Peru’nun kadim halklarından olan Quechuaların dilinde Machu, eski; Picchu ise zirve demektir. Yani eski zirve. O klasik fotoğrafta görünen dağ ise Wayna Picchu’dur. O da genç zirve demek.

Machu Picchu’nun Tarihi

Tarihi 15. yüzyıla dayanan bu antik kent, Hiram Bingham isimli Amerikalı bir tarihçi tarafından 1911 yılında keşfedilmiş. Fakat, Perulu köylülerin Hiram Bingham’dan birkaç yıl önce burayı keşfettiği de rivayet olunur. İspanyol istilası sırasında İspanyollar şehri bulamamış, dolayısıyla işgal edememiştir. Bu da Machu Picchu’nun yıllarca neredeyse hiç bozulmadan korunduğunu gösteriyor.

Machu Picchu Hakkında Bilgiler

Machu Picchu Hakkında Bilgiler

Machu Picchu’nun ne amaçla inşa edildiği, ne amaçla kullanıldığı hala tam bilinmese de genel kanı, İnka Elitlerinin yazlık sarayları olduğu yönünde(hey yavrum elitliğe gel). İspanyol işgalinden sonra mı terk edilmiş yoksa daha önce mi hayalet şehir olmuş o da hala bilinmiyor. Dağların arasında, çok iyi korunmuş durumda bulunan bu antik kent gerçekten olağanüstü. Tek kesin olan konu bu sanırım.

Machu Picchu Antik kenti 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmış ve o günden sonra da turist patlaması yaşamış. Günde sadece belirli sayıda ziyaretçiye izin var bu yüzden. Hatta Wayna Picchu’ya günde yalnızca 400 kişinin çıkabilmesine izin veriliyor.

Machu Pichu Nerede?

Machu Picchu, Peru’nun Cusco şehrine bağlı. Yani Machu Picchu’ya gitmek için önce Cusco’ya gitmek gerekiyor. Cusco’ya gitmek için de Peru’nun başkenti Lima’ya. Biraz uzun, karışık ama sonuna kadar gittiğinize değecek bir seyahat olacak doğrusu.

Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir?

Machu Picchu’ya nasıl gidilir konusu biraz karmaşık. Yukarıda da dediğim gibi Türkiye’den uçakla önce Peru’nun başkenti Lima’ya gitmeniz gerekiyor. Oradan Cusco şehrine geçeceksiniz. Gidiş alternatifleri hep Cusco üzerinden. Gitmişken Cusco’da birkaç gece konaklayın ama. Şahane bir şehir orası da.

Machu Picchu Hakkında Bilgiler

Machu Picchu Hakkında Bilgiler

Otobüs ile Machu Picchu

Otobüs dediğime bakmayın. 15-20 kişilik servisler aslında. Machu Picchu turu yapacaklar, bu servisler için önceden yer ayırtmak zorunda. Birkaç gün önceden yer ayırtsalar da olur. Cusco’daki bütün oteller size bu turu satıyor. Fiyatları 20-30 dolar farklılık gösterse de hepsinin içeriği aynı. Bu yüzden birkaç tane hostel gezip fiyat alın. Ben 90 dolara tur almıştım. Konuştuğum kişiler arasında da en ucuz tur benimkiymiş vallahi. 120 dolar veren de vardı. Bu 90 doların içinde sadece ulaşım yok, birçok hizmet var. Şöyle ki;

Sabah 8-9 gibi Cusco’dan servise binip Hidroelektrica adlı bir yere gidiyorsunuz. Burası servisle gideceğiniz son nokta. Yol 6 saat sürüyor ve aşırı virajlı. And dağlarının arasından gidiyorsunuz ama manzaralar efsane. Hidroelektrica adlı yere geldikten sonra Aguas Calientes adlı bir kasabaya ulaşmalısınız. Burada konaklayacaksınız. Aguas Calientes’e gitmek için 2 yol var. Ya 10 kilometre yürüyeceksiniz ya da 29 dolar verip trene bineceksiniz(Perulular için ücret yalnızca 1 dolar, turiste geçirmece anlayacağınız). Ben yürüdüm. 29 dolar hem 10 km. için çok fazla hem de yürüyüş rotası gerçekten şahane.

Sonrasında, Aguas Calientes’e vardınız. Orada tur rehberiniz sizin biletlerinizi alacak. Bilet fiyatı 128 soles. Yaklaşık 130 lira. Ama o da 90 doların içinde. Eğer yanınızda uluslararası öğrenci kartınız varsa 90 dolar, inecek 70 dolara. Öğrenciyseniz yanınızda mutlaka getirin kartınızı.

Aguas Calientes - Machu Picchu

Aguas Calientes – Machu Picchu

Aguas Calientes’te hostelde konakladıktan sonra sabah 5’te Machu Picchu kapıları açılıyor. Burada gündoğumunu seyretmek başlı başına bir ayrıcalık çünkü. Yalnız kapı 5’te açılıyor ama direkt Machu Picchu’ya girmiyorsunuz. Ulaşmak için önce yürümeniz ya da otobüse binmeniz lazım. Burada da zenginler ve fakirler ayrılıyor fakirler 1.5 saat ölümüne bir tırmanışa geçiyor. Zenginler otobüse 24 dolar verip 10 dakikada Machu Picchu’ya çıkıyor. Basamaklar yer yer bir metre boyunda. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa mutlaka yürüyün derim ben. Elf diyarında gibi hissedeceksiniz kendinizi. Oradan buradan Legolas çıkar mı diye bakıyorsunuz. Muazzam manzaralar ya muazzam.

Machu Picchu'ya Tırmanırken - Machu Picchu Hakkında Bilgiler

Machu Picchu’ya Tırmanırken – Machu Picchu Hakkında Bilgiler

1.5 saatlik yorucu tırmanış ardından mutlu son.  Önce sizi bir sis bulutu karşılıyor. 10 metre ötenizi göremiyorsunuz, hayal kırıklığına uğruyorsunuz. Sis dağılmaya başladığında ise hayatınız boyunca hafızanıza kazınacak bir manzaraya şahitlik ediyor olacaksınız.

Trenle Machu Picchu

Tren ile Cusco şehrinden doğrudan Aguas Calientes’e geliyorsunuz. İnternette Aguas Calientes’e gitmenin tek yolu tren deniyor ama inanmayın. Yukarıda otobüs ile olanı anlattım.

Cucso’dan Aguas Calientes’e trenle varmak yaklaşık 3.5 saat. Tek gidiş bilet fiyatı ise 85 dolardı galiba. Uçuk bir para. Verirken içiniz acıyabilir ama tren kullananlar değdiğini söylüyor. Aguas Calientes’e vardıktan sonra kalan kısım yukarıdaki ile aynı. Ama servis ile giderseniz 90 doların içinde, gidiş-geliş ulaşım, öğle yemeği, akşam yemeği, kahvaltı, Machu Picchu’ya giriş bileti, rehber ve konaklama var. Yani 90 dolara gittiniz geldiniz, her şey içinde. Ama tren ile giderseniz tek gidiş 85 dolar, konaklama sizden, giriş bileti sizden, dönüş sizden, yemek sizden. Nereden baksanız en az 250 dolar harcayacaksınız. Aklınızda bulunsun.

Yürüyerek Machu Picchu

Benim en çok istediğim alternatif buydu ama bu turlara 2-3 ay önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Benim de belirli bir planım olmadığı için ne zaman Peru’ya varacağımı kestiremiyordum ve yapamadan kaldı. Bir daha Machu Picchu’ya gidersem kesinlikle bunu tercih edeceğim. İnkaların ruhunu hissedebileceğiniz bir yol. 3 ya da 4 gün süren bu yolculuk diğer alternatiflere göre en pahalısı. Konu hakkında çok detaylı bilgim yok ama trekking yaparak oraya ulaşan iki kişinin yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu blog da baya keyifli ayrıca.

Aguas Calientes'e Giderken

Aguas Calientes’e Giderken

Machu Picchu’ya Ne Zaman Gidilir?

Peru tropikal iklim kuşağında yer alıyor ve mevsimlerden ziyade yağışlı ve yağışsız sezonları var. Mayıs-Ekim arası yağışssız sezon. En ideal zaman aralığı bu. Ben Ekim sonunda gitmiştim, yağmur yoktu. Siz yine de daha önce gitmeye çalışın. Bir de Machu Picchu’nun kapıları 5’te açılıyor. Kesinlikle açılır açılmaz girin. Gündoğumunu izleyin. Dilerseniz öğleden sonra da gidebilirsiniz tabii.

Machu Picchu Hakkında Bilgiler Sonuç

Machu Picchu hakkında bilgiler yazısı bu kadar. Machu Picchu’nun tarihi hakkında daha fazla bilgi verirdim ama yazarken ben bile sıkılıyorum, okurken siz bayılıp düşün istemem. Bir de Aguas Calientes biraz pahalı bir kasaba. Özellikle yemek konusunda. Fakat gelmişken Cuy adı verilen İnkaların geleneksel yemeğinden yerin derim. Cuy ne mi? Kızarmış fare. Hadi afiyet olsun.

Peru Yemekleri - Fare Kızartması

Peru Yemekleri – Fare Kızartması

 

3 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!