Kolombiya Yemekleri - Kolombiya Mutfağı

Kolombiya Yemekleri – Kolombiya Mutfağından 9 Lezzet

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 5 Average: 3.4]
Ortalama Okuma Süresi: 4 Dakika

Bir yeri kaç gün gezdikten sonra bitirmiş sayılırsınız? Ya da kaç bina gördükten sonra? Bunun doğru bir cevabı yok sanırım. Ama bana kalırsa, gezdiğiniz ülkenin yerel yemeklerini yemezseniz 1000 gün de gezseniz bitirmiş sayılmazsınız. Bu yüzden seyahatlerim insan tanıma ve yemek yeme üzerine kurulu. Güney Amerika ülkelerinin mutfakları ve yemekleri genel olarak birbirine benzese de tat olarak ciddi farklılıklar var. Brezilya’da yetişen fasulye ile Kolombiya’da yetişen aynı değil. Sebebi bu sanırım. Kolombiya yemekleri de benim en beğendiğim yemeklerdendi Güney Amerika gezim boyunca. Elim değmişken yazayım, belki işinize yarar diye düşündüm. Hazırsanız başlayalım Kolombiya Yemekleri yazısına.

Yediğin içtiğin senin olsun. Sen bize gezdiklerini, gördüklerini anlat derseniz Kolombiya Gezilecek Yerler yazısını buraya iliştirdim Okumak isterseniz burada.

En Meşhur Kolombiya Yemekleri

Bana kalırsa kıtanın en güzel yemekleri Peru’da. Ama Kolombiya’nın da aşağı kalır yanı yok. Bazı yemekleri birebir bizle aynı hatta. Adamlarda tavuklu pilav var ya. Başkent Bogota’da metrobüs de var. Kim metrobüs üst geçidinin altında tavuklu pilav satmayı akıl ederse, Kolombiya’da köşeyi döner. Benden söylemesi.

Kolombiya’da Ben

Neyse konumuza dönelim biz. Sırasıyla başlayayım.

1- Ajiaco Con Pollo

Kolombiya’da da çorbalar bizdeki gibi öğünlerin önemli parçalarından. Her yemek öncesi az da olsa çorba muhakkak içiyorlar hatta birebir “az çorba” anlamına gelen “sopita” diye bir tabirleri bile var. Ajiaco con pollo ise ana maddesi tavuk olan bir çorba. Ama bizdeki gibi içindeki tüm malzemeler sıvı değil. Bildiğin tavuk butunu çorbaya atıyorlar, mısır koçanı falan daldırıyorlar. Ana malzemeler; mısır, patates ve tavuk.

Kolombiya Yemekleri - Beyefendi Gibi Yiyorum

Beyefendi Gibi Yiyorum – Kolombiya Yemekleri

2- Arepa

Arepa mısırdan yapılan bir çeşit ekmek. Bizim tavuk dönercilerdeki tombik ekmeği andıran bir görüntüsü var ama lezzeti çok daha iyi. Arepa başlı başına bir yemek olmasa da içine dilediğiniz her şeyi koyabiliyorsunuz. Etten tutun da peynire; peynirden tutun da reçele kadar her şeyle güzel gidiyor. Ben kuru kuru da yiyordum, baya lezettli o hali de.

Arepa - Kolombiya Yemekleri - Beyefendi Gibi Geziyorum

Kolombiya Yemekleri – Arepa

3- Tamales con Molidos

Pazar günleri Kolombiya sokaklarına çıktığınızda “Tamales tamales, tamales calantitos” diye bağıran sokak satıcılarını duymanız çok mümkün. Pazar günlerinin vazgeçilmezi bu yiyecek. Muz yaprağının içine et, tavuk, mısır ve çeşitli baklagiller doldurulup hediye paketi gibi kapatılıyor. Muz yaprağı içindeki yiyeceklerin sıcak kalmasını da sağlıyor. Lezzeti de sunumu da oldukça hoş bana kalırsa.

Kolombiya Mutfağı - Beyefendi Gibi Geziyorum

Kolombiya Yemekleri – Tamales con Molidos

4- Bagre en Salsa

Bagre, tatlı sularda yaşayan bir balığın adı. Kolombiya’daki tüm balıkçılarda bulmanız mümkün. Bu balıkla yapılan yemekler de Kolombiya’da oldukça popüler. En meşhur çeşidi ise domates soslu bagre. Yanına da pilav ve kızarmış plantanos. Plantanos muzun olgunlaşmamış hali bu arada. Tadı çok tatlı değil. Genelde kızartılarak ya da haşlanarak yeniliyor.

Kolombiya Yemekleri Bagre en Salsa - Beyefendi Gibi

Kolombiya Yemek Tarifleri

5- Carne a la llanera

Kolombiya’daki favorim bu yemek. Güney Amerika vejetaryenler için cehennem, et sevenler için cennet. Carne a la Llanera da bildiğin kuzunun çarmıha gerilip pişirilmesi. Ama öyle lezzetli oluyor ki anlatamam. Görüntüsü bile acıktırıyor insanı.

Carne - Kolombiya Yemekleri

6-Cazuela de mariscos

Kolombiya, Güney Amerika kıtasında hem Atlas hem de Pasifik Okyanusuna kıyısı olan tek ülke. Hal böyle olunca, onlar da denizden babam çıksa yerimcilerden. Karidesleri dünyanın en güzellerinden. Cazuela de Mariscos da karides çorbası(evet yine çorba). Hindistan cevizi sütü ile hazırlanıyor bir de. Efsane bir şey.

Mariscos - Beyefendi Gibi

Kolombiya Yemekleri – Cazuela de Mariscos

7- Arroz con Pollo

Tavuklu pilav. Ama bizimkinden biraz farklı. Pilavları çeşitli baharatlarla ve biberlerle hazırlanıyor ve tavuk butu olduğu gibi pilavın üzerine konuyor. Yine söylüyorum: yap o tavuğu tiftik tiftik, aç tezgahı metrobüsün yanına, köşeyi döndün. Türkiye’den uzun soluklu bir seyahat planlayan varsa bir düşünsün.

Tavuklu Pilav - Kolombiya Yemekleri - Beyefendi Gibi

Tavuklu Pilav

8- Plátano Maduro Relleno

Kolombiya yemekleri arasında en güzellerinden biri de bu. Biraz imam bayıldı biraz pide karışımı. Platano adı verilen meyve boydan boya yarılıyor. Ardından yağda kızartılıyor. Sonra içine kıyma, tavuk, kaşar gibi malzemeler ekleniyor. Ardından bir de fırına atılıyor. şekil olarak imam bayıldı gibi.

9- Gusano Mojojoy

En güzelini sona sakladım. Bir gün bir Kolombiyalı ile tanıştım ve bana “Amazon kültürünün en güzel yemeklerinden birini göstereceğim sana” dedi. Ben de böyle renkli renkli egzotik meyveler falan bekliyorum. Bir baktım, eline tüylü, küçük bir böcek aldı, yemeye başladı. Sakız çiğner gibi katur kutur yedi. Amazonlardaki halkların geleneksel yemeklerinden biri de bu böcekmiş. Genelde midem işkembe gibidir her şeyi yerim ama bunu midem kaldırmadı, yiyemedim. Belki siz denersiniz.

En güzel Kolombiya Yemekleri

Kolombiya Yemekleri

Kolombiya Yemekleri yazısı bu kadar. Kolombiya mutfağının en meşhur yemeği bunlar. Çok da abartılı bir şey yok ama lezzet olarak hepsi çok şahaneydi(9 numara hariç). Bu arada favori mutfağım olan Peru Mutfağı ve Arjantin mutfakları hakkında da birer yazım vardı dilerseniz onları da okuyabilirsiniz. Herkese afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!