Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya Hakkında Bilgiler

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 7 Average: 5]
Ortalama Okuma Süresi: 3 Dakika

Daha önce Kolombiya hakkında bilgiler içeren bir yazı yazmıştım. Ama orada genel geçer bilgilerle birlikte gezilebilecek görülebilecek birkaç yeri anlatmıştım. Bu yazıda Kolombiya hakkında daha yaşama dair bilgiler vereceğim. Kolombiya’da çok uzun süre kalmadım ama kaldığım 2 ay boyunca çeşitli gözlemler yapma fırsatım da oldu. Bu yüzden bu yazıda Kolombiya’nın nasıl bir ülke olduğundan, ucuz olup olmadığından, yaşam şartlarından, kültüründen falan bahsedeceğim. Başlayalım.

Kolombiya Nasıl Bir Ülke?

Gabriel Garcia Marquez, “Albaya Mektup Yok” adlı kitabında Kolombiyalıları “ellerine gitar almış bıyıklı adamlar” olarak nitelendirir. Hepimizin kafasındaki Kolombiyalı imajı da aşağı yukarı bu sanırım. Ellerinde gitarları var ama eskiden olduğu gibi bıyıkları yok Kolombiyalıların. İnsanları olabildiğine iyi. Kadınları çok güzel, erkekleri baya yakışıklı. Cenazede bile müzik çalıp şarkı söylüyorlar. Eğlenceli insanlar. Dans etmek için binlerce bahaneyi iki üç dakikaya sığdırabilirler. Kadınlarla erkekler sürekli dans ediyor.

Futbola çok düşkünler. Milli maç günleri ülke resmi tatilde gibi. Hayat aksıyor bildiğiniz. Yemekleri güzel. Bizimkilere benziyor. Yumurta, patates ve muz her yemekte var neredeyse.

Kolombiya Yemekleri

Alkole düşkünler. Alkolden ziyade uyuşturucu çok popüler. Bulması çok kolay ve çok ucuz. Bir nevi kaynağı burası zaten. Doğal karşılıyorsunuz bir süre sonra.

İklimi bazen bunaltıcı. İki mevsim var sadece. O da yağışlı mevsim, yağışsız mevsim. Hava yıl boyunca 20 ile 30 derece arası. Yağmur yağdı mı 3 gün durmuyor. Alışması zor.

Kısaca Kolombiya böyle bir ülke. Latin Amerika’da bize en çok benzeyen ülkelerden. Tek fark, onlar keyiften; biz kederden içki içiyoruz heralde.

Kolombiya’da Yaşam Şartları

Kolombiya’daki yaşam şartları bizimle çok benzer desem yanlış olmaz. Hani Türkiye’den uzaklaşıp başka ülkeye yerleşeyim hayali kuruyorsanız Kolombiya size öyle ahım şahım şeyler sunmayacak. Ülkenin siyasi geçmişi de ekonomik geçmişi de bizle paralel özellikler gösteriyor. Daha iki sene öncesine kadar 50 yıllık bir terör sorunları vardı. Yeni yeni çözüyorlar.

Darbeler desen onlarda da çok sık gerçekleşmiş. Etkisi yer yer hissediliyormuş. Ekonomik krizler de bizim krizler kadar sancılı geçiyor. Ana geçim kaynağı kahve ve kokain zaten. Büyük rant dönüyor kokain üzerinden.

Kişi başına düşen milli gelir Türkiye’de 10 bin dolar civarındadır. Kolombiya’da ise 6 bin dolar civarında. Neredeyse 2 katı öndeyiz biz. Bizim bile durumumuz iyi değilken Kolombiya’ya yerleşmeyi düşünüyorsanız bir kez daha düşünün derim. Tabi yapacağınız işe göre değişir bu. Çok gelir getiren bir meslek yapıyorsunuzdur, iyi paralar kazanırsınız, o zaman bir şey diyemem. Genel olarak durum bu ama.

Kolombiya Ucuz Mu?

Genel olarak ucuz. Hatta Güney Amerika ülkeleri arasında ucuzluk sıralaması yapsam Bolivya birinci, Paraguay ikinci, Kolombiya üçüncü olur sanırım. Pahalı olan şeyler de elbette var. Mesela şehirler arası otobüs bileti. Ama buna karşın et, kahve, içki Türkiye’ye kıyasla baya ucuz. Ben Karayipler’e 2 günlüğüne gittim 0,75 litrelik biranın 3 lira olduğunu görünce 12 gün kaldım mesela. Karayipleri izleye izleye litrelerce bira içtim. Varın siz düşünün. Kaldığım hostelin de günlüğü 13 liraydı. Üzülün biraz sfhfdfadasadfgg

Diğer ürünler arasında çok da dikkate değer bir fark yok. Türkiye ile aynı. İstanbul’da bir haftada ne kadar harcıyorsanız Kolombiya’da da onu harcarsınız aşağı yukarı. Küçük şehirler çok daha ucuz.

Kolombiya Hakkında Bilgiler - MARKETLER

Kolombiya’da Kahve Fiyatları

Kahve fiyatlarına ayrı başlık açayım. Çünkü ülkenin 2 meşhur şeyinden biri(diğeri kokain). Kahve baya ucuz. Kolombiya’da çok fazla Starbuck göremezsiniz. Ben bir tane görmüştüm. Onların en meşhur kahve zinciri de Juan Valdez adlı bir marka. Kahveler Starbucks’a kıyasla yarı yarıya ve tadı gerçekten güzel. Kolombiya’dan ne alınır ne hediye getirilir diye düşünüyorsanız Juan Valdez kahvelerini bir listeye alın derim. 500 gramlık kutular 15-20 lira civarı.

Ama en güzel kahve sokak satıcılarında içiliyor. Bardağı 1-2 lira arası. Tam bir Kolombiya kahvesi deneyimi yaşıyorsunuz. Yanına bir de sigara yakın. Değmeyin keyfinize.

Kolombiya Hakkında Bilgiler - Kolombiya Kahvesi

Kolombiya’ya Nasıl Gidilir?

E o kadar anlattık bir de genel nasıl gidilir bilgisi vereyim. İstanbul’dan Kolombiya’nın başkenti Bogota’ya dierekt uçuş var. THY uçuyor. Ama fiyatlar kürek gibi. Bunun yerine Amsterdam, Madrid, Paris aktarmalı uçuşları kovalayın bence. Çok daha ucuz oluyor. Bu ülkeler transit vize de istemiyor ayrıca (İspanya’da küçük bir istisna var. Merak eden sosyal medya hesaplarımdan sorabilir).

Kolombiya’ya Vize İstiyor Mu?

Turist olarak gidecekseniz Kolombiya’ya vize yok. 3 ay kalış hakkınız var. Hatta sonrasında 3 ay daha uzatabiliyorsunuz. Ya da bunun yerine sınırı geçip girerseniz bir 3 ay daha kalma hakkı kazanıyorsunuz. Yani 3 ayın dolmasına az bir süre kala ülke değiştirin sonra tekrar girin. İsterseniz bu şekilde Kolombiya hükümetini kısır bir döngüye sokabilirsiniz.

Kolombiya hakkında genel bilgiler bu şekilde. Kolombiya hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, gece hayatı nasıldır öğrenmek, gezilecek yerler nereler bilmek isterseniz aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!