Kolombiya Gezilecek Yerler – Büyülü Gerçekçiliğin Başkenti

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 10 Average: 4.1]
Ortalama Okuma Süresi: 5 Dakika

 


Kolombiya, büyülü gerçekçilik akımının doğduğu yer. Buraya ayak basar basmaz büyülü gerçekçilik akımının neden başka bir yerde değil de burada doğduğunu anlıyorsunuz. Sizin için çok olağanüstü olan bir şey Kolombiya’da günlük hayatın bir parçası. İnsanlar şaşırmayı bırakın en ufak bir tepki dahi vermiyorlar. Kesinlikle dünyanın en tuhaf ama en eğlenceli insanları. Bu insanları ve bu ülkeyi gözlemleme fırsatına sahip olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu fırsatı yakalamışken gezdiğim yerleri size anlatayım, olur da giderseniz size rehber olsun diye Kolombiya Gezilecek Yerler yazısı yazayım dedim. Başlamadan önce Kolombiya hakkında genel bilgiler verdiğim yazımı okumanızı da tavsiye ederim.

Kolombiya Hakkında Bilgiler

Kolombiya Gezilecek Yerler

Karayipler – Kolombiya Gezilecek Yerler

Kolombiya Gezilecek Yerler – En Güzel 5 Kolombiya Şehri

Bogota

Bogota 9 milyona yaklaşan nüfusu ile Güney Amerika kıtasının en büyük şehirlerinden biri. Buraya giden çoğu kişi Bogota’yı sıkıcı bulsa da ben çok sevdim. Hem tarihi olarak hem de eğlence hayatı olarak oldukça güzel bir şehir. Sadece şehrin aşırı kalabalıklığı belli saatlerde bıkkınlık getiriyor o kadar. Yoksa yapacak, edecek çok şey var Bogota’da. Bazı gezilecek yerler şöyle:

La Candelaria

La Candelaria, Bogota’nın tarihi bölgesine verilen ad. Bağımsızlık istekleri, mücadeleleri bu bölgeden başlamış, kültür-sanat bu bölgede gelişmiş. Tarihi onlarca kiliseye ve müzeye ev sahipliği de yapar bu bölge. Ayrıca La Candelaria bölgesinin kalbi sayılan Simon Bolivar Meydanı oldukça güzel. Meclis binası, büyük katedral, başkanlık sarayı falan hep bu meydanın çevresinde. Meydandan çarşıya doğru biraz yürüseniz Museo del Oro adlı bir altın müzesi var. Giriş 3.000 peso(3 lira). 3 liraya unutamayacağıız bir müze gezmiş olursunuz. Birbirinden güzel, birbirinden eski tarihi altına ve paraya sahiplik yapıyor bu müze. En az 2 saat ayırlmalık. Sonra çıkıp Simon Bolivar Meydanında bir kahve içersiniz.

Bunun dışında, La Candelaria bölgesinde Botero Müzesini ziyaret edebilir, graffiti turuna katılabilir, bisikletle gezebilirsiniz. Özellikle graffiti turunu tavsiye ederim. Ülkenin yakın dönem siyasi tarihi hakkında oldukça çarpıcı bilgiler de veriliyor.

Bir de Bogota’yı çevreleyen tepelerden birine teleferikle çıkılabiliyor. Eğer giderseniz şahane bir Bogota manzarası var. Kolombiya gezilecek yerler listenizde bulunsun.

La Catedral - Kolombiya Gezilecek Yerler

Bogota – Kolombiya Gezilecek Yerler

Zona Rosa

Bogota’nın merkez sınırları içerisinde olan bu bölge, lüks eğlence mekanlarının olduğu bir yer. Kokteyller efsane, mekanlar şahane. İnsanlar genelde bu bölgedeki barlarda eğleniyor ama dediğim gibi biraz lüks ve pahalı. Düşük bütçeniz varsa La Candelaria bölgesinde de gayet güzel ve ucuz mekanlar var. Hiç geri kalmaz buradan

Medellin

Gelelim en merak ettiğiniz yere: Medellin. Açık konuşmak gerekirse Medellin, beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Sanırım son dönemlerde Pablo Escobar ve Narcos dizisi sebebiyle beklentim bir hayli artmıştı bu yüzden oldu. Şehir oldukça sakin ve Kolombiya’da kültür ve sanatın başkenti olarak kabul ediliyor. 1993 yılında Pablo Escobar’ın öldürülmesinden sonra Medellin şehri hızlı bir dönüşüm sürcine girmiş ve kokain karteli bertaraf edilmiş. Şehir yeni baştan inşa edilmiş sanki. Benim gördüğüm kadarıyla da hiçbir tehlike yok.

Teleferik ile çıkabileceğiniz çok büyük bir park var. Park değil orman diyeyim hatta. Adı Parque de dos Deseos. Gerçekten şahane bir yer. Gitmemek olmaz.

Kolombiya Gezilecek Yerler

Medellin – Kolombiya Gezilecek Yerler

Eğlenmek isteyenler El Poblado bölgesine gidebilir. Burası şehrin en hareketli yeri. Bir sürü bar ve club var. Ayrıca Medellin’in kızları çok meşhur ve gerçekten çok güzeller.

Şehir merkezinde ise birkaç müze var. En ünlüsü Fernando Botero Müzesi. Fernando Botero, Medellin’in en ünlü sanatçısı ve yaptığı sıradışı heykeller ile biliniyor. Şehir merkezinin dört bir yanı da onun heykelleri ile donatılmış. Gitmeden önce bir ön okuma yapsanız fena olmaz. E buraya gelmişiz sen neden anlatmıyorsun diyebilirsiniz. Onun hakkında ayrı bir yazı yazacağım.

Eğer vaktiniz varsa Medellin’e 80 kilometre mesafede bulunan Guatepe adlı kasabaya gidin. Burada şahane mazaraya sahip milyonlarca yıllık bir kaya var. Hatta vaktiniz kısıtlı ise Medellin’i boşverin buraya gidin.

Guatape - Kolombiya Gezilecek Yerler

Guatape – Kolombiya Gezilecek Yerler

Cali

Açık konuşmak gerekirse Cali de tıpkı Medellin’e benziyor. Hatta Medellin’in 20-30 sene önceki hali gibi. Kokain ve kokainden doğan suçlar yüzünden şehir biraz tehlikeli. Kolombiya’daki kokain ticaretinin merkezi hala Cali şehri ve kontrol Cali kartelinde. Görülecek birkaç kilise ve müzeden fazlası da yok. Bir gün ayırsanız yeter.

Birde aşırı derecede motor kullanılıyor şehirde. Arabadan çok daha fazla. İlginç gelmişti bana, not düşmek istedim.

Cali - Kolombiya Gezilecek Yerler

Cali – Kolombiya Gezilecek Yerler

Cartagena de Indias

Cartagena, Güney Amerika kıtasında İspanyollar tarafında ilk sömürgeleştirilen ve köle ticaretinin başladığı ilk yer. Bu iki sebepten dolayı, kolonyal mimarinin en güzel örneklerini burada göreceksiniz ve etnik çeşitliliği en çok burada hissedeceksiniz.

Küçük bir Küba izlenimi uyandıran şehir, zamanda yolculuk yapıyormuşsunuz hissi veriyor. Bu sebepten, Kolombiya’nın en çok turist çeken yeri de ayrıca. Karayio kıyısındaki bu şehirde Karayip atmosferini sonuna kadar yaşayabilirsiniz. En ideal yer İsla Baru adlı yer. Mükemmel bir tatil yeri. Şehir içinde de kültürel bir tur yapabilirsiniz. Başlarının üstünde sepet taşıyan kadınların fotoğrafını çekmeyi unutmayın. Çekmeyeni Kolombiyalılar dövüyor zaten.

Cartagena - Kolombiya Gezilecek Yerler

Cartagena – Kolombiya Gezilecek Yerler

Santa Marta

Gelelim benim en beğendiğim şehre. Aslında Santa Marta şehir merkezinde hiçbir şey yok fakat Taganga adlı bir kasaba ve Tayrona adlı bir milli park bulunuyor. İşte bu ikisi şahane yerler.

Taganga

Eskiden küçük bir balıkçı kasabası olan bu kasaba şimdilerde turistlerin istilası altında ama aşırı güzel bir yer ve çok ucuz. Karayip denizinin dibinde 3 liraya 0,75’lik bira içebilir, günlüğü 13 liralık hostellerde kalabilirsiniz. 2 günlüğüne geldiğim bu kasabada tam 2 hafta kaldım. Düşünün nasıl bir yer.

Kasabanın merkezinde denize girilebiliyor ama çok kalabalık. Teknelerle ulaşım sağlayabileceğiniz Playa Grande ve Playa Rosita adlı iki plaj var. Oraları deneyebilirsiniz. Buralara yürüyerek de ulaşılabiliyor ama tavsiye etmem. Yolda çok hırsızlık olayı oluyormuş.

Taganga - Kolombiya Gezilecek Yerler

Taganga – Kolombiya Gezilecek Yerler

Tayrona Milli Parkı

Tayrona, Karayip atmosferini en iyi yaşayacağınız yer. Girişi biraz pahalı ama değer. Santa Marta’ya yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta ve ulaşım otobüslerle yapılıyor. Milli parka girip öyle akşamına dönmeyin en az 2 gece kalın. Çadırda ya da hamakta kalma alternatifleriniz var. Hatta onlara para ödemeyip sahildede yatarsınız ama öyle gelişigüzel yerlere yatmanızı önermem. Park hala doğal koruma alanı ve her yerde timsah çıkabilir uyarısı var.

Kolombiya Gezilecek Yerler

Timsah Çıkabilir Uyarısı – Kolombiya Gezilecek Yerler

Dünyanın en güzel denizini ve kumsallarını bulacağınız bu parkta yerli halklardan bazıları hala yaşamakta. Fotoğraflarını çekmeye kalkmayın, kızıyorlar. Çünkü Kolombiya hükümeti turizm için bu insanların yaşama alanlarına müdahale etmiş orada. Kendi içlerine kapanıklar ve pek iletişim kurmuyorlar kimseyle.

Kolombiya Gezilecek Yerler yazısı bu kadar. Gittiğim gördüğüm yerleri kısaca anlatmak istedim. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz yorum kısmında belirtebilirsiniz ya da aşağıda paylaştığım instagram hesabımdan sorabilirsiniz. Biraz da Kolombiya’da ne yenilir ne içilir merak ediyorsanız, Kolombiya Yemekleri yazımı da buraya bıraktım.

Instagram

Kolombiya Gezilecek Yerler

Tayrona’da Hamaklar – Kolombiya Gezilecek Yerler

 

4 comments

 • İsmail ayaz

  Abi selam. Peki eğitim için düşünüldüğünde güney amerika gitmek için uygun mu? Böyle rahat rahat 🤔

  • Aykut Adem Dinç
   Aykut Adem Dinç

   Hiçbir fikrim yok inan. Brezilya ve Arjantin’de kalburüstü üniversiteler varmış. Diğer ülkelerden gelen kişi sayısı çok. Ama bilgim bununla sınırlı

 • ahmet oğuz zenginal

  selam güzel bir yazı elin sağlık Ancak biraz ulaşım ve fiyatlar ile bilgi verebilsen çok iyi olurdu Mesela Tayrona park giriş ücreti ne kadar ? konaklama ücreti ne kadar ? Bilgilendirebilirsen sevinirim Kasım ayında bende gitmeyi planlıyorum Şimdiden sağol

  • Aykut Adem Dinç
   Aykut Adem Dinç

   Tayrona giriş ücreti 58 lira civarındaydı hatırladığım kadarıyla. Şu an değişmiş olabilir. Ben pahalı diye kaçak girmiştim ama çekilcek dert değil. Bir ara onu da yazacağım. Şehir içi ulaşım İzmir, İstanbul gibi şehirler ile aynı derecede aşağı yukarı. Minibüs 2-3 lira. Şehirler arası ulaşım nispeten ucuz. 24 saat süren bir otobüs yolculuğuna 90 lira vermiştim. Firmaya göre fiyatlar değişiyor. Hostelde konaklarsan oldukça ucuz. Geceliği 20 liraya da buluyorsun. Tayrona’ya yakın bir hostelde geceliği 13 liraya kalmıştım. Tayrona parkı içerisinde de çadır ve hamak seçeneği var. Fiyatı 20-30 lira arasıydı ben gittiğimde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!