Kolombiya Bayrağı 2

Kolombiya Gezi Rehberi – Büyülü Topraklarda Yolculuk

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 9 Average: 4]
Ortalama Okuma Süresi: 6 Dakika

Kolombiyalılar ülkeleri için ” Tanrı, Kolombiya’yı o kadar güzel yaratmıştır ki dünyadaki diğer ülkelere haksızlık olmasın diye Kolombiya’ya birkaç kötü adam serpiştirmiştir” der. Kolombiya’ya adımımı atar atmaz bu cümlenin doğruluğunu gördüm. Cennetten koparılıp dünyaya eklenmiş bir parça gibi. Diğer ülkelere gerçekten haksızlık yapıldığının canlı kanıtı. 2 ayımı geçirdiğim Kolombiya’da hatırı sayılır bir görmüş geçirmişliğim oldu. Ben de Kolombiya Gezi Rehberi yazarak Kolombiya hakkında bildiğim her şeyi anlatmak istedim. Bu yazı uzunmuş ben okuyamam derseniz yazının sonuna bir video ekledim. Onu da izleyebilirsiniz. Başlamadan evvel diğer Güney Amerika ülkeleri hakkında yazdığım yazıları okumak isterseniz onları da aşağıya bıraktım.

Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya Hakkında Bilgiler

Kolombiya Nerede? – Kolombiya Haritası

Kolombiya, Güney Amerika kıtasının kuzeyinde, hem Atlantik’e hem de Pasifik’e kıyısı olan tek ülke. Kolombiya batısında Venezuela, güneyinde ise Brezilya, Peru ve Ekvador ile komşu. Kolombiya’nın kuzeyinde ise Panama bulunuyor. Umarım, Kolombiya nerede sorusunun cevabı tatmin edici olmuştur.

Kolombiya’nın Başkenti

Kolombiya’nın başkenti, ülkenin merkezinde bulunan ve 8 milyon insana ev sahipliği yapan Bogota şehridir. Ayrıca, Bogota, Güney Amerika’nın en büyük 3. şehridir. Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya'nın Başkenti Bogota - Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya’nın Başkenti Bogota – Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya Dili

Kolombiya’da resmi dil İspanyolcadır. Fakat Kolombiya’da birçok yerli halk hala varlığını sürdürmekte ve çoğu yerli halk hala kendi dilini konuşmakta. Tabi birçok dil maalesef yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Umarım ölü diller arasında yerlerini almazlar ve Kolombiya hep böyle rengarenk olmaya devam eder.

Kolombiya Bayrağı

Kolombiya bayrağı sarı, kırmızı ve mavi renklerinden oluşur. Dikkatinizi çektiyse Venezuela ve Ekvador da aynı renk bayraklara, hatta çok benzer bayraklara sahip. Bunun sebebi eskiden bu üç ülkenin tek bir ülke olmasıydı. Simon Bolivar öncülüğünde kurulan Büyük Kolombiya Cumhuriyeti bu üç ülkeden oluşmaktaydı. Sonrasına hepsi teker teker bağımsız oldu. Kolombiya bayrağı üzerindeki sarı renk, ülkenin altın, para, tarım alanları gibi varlıklarını simgeler; mavi Kolombiya’nın denizlerini; kırmızı ise bağımsızlık için akan kanı.

Kolombiya Gezi Rehberi - Bayrak ve Harita

Kolombiya Haritası ve Bayrağı – Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya Dini

İspanyollar ülkeyi sömürgeleştirmeden önce Kolombiya topraklarında birçok çok tanrılı dine inanan insan vardı. Fakat şu an nüfusun %90’ı Hristiyandır. Hristiyanların ise %70’i katolik olduğunu belirtmişler.

Kolombiya Nüfusu

Kolombiya’nın nüfusu 50 milyona yakındır. En büyük şehirleri ise, Bogota, Medellin ve Cali’dir.

Kolombiya Para Birimi

Kolombiya para birimi pesodur. Ve bir türk lirası yaklaşık 1.000 peso yapmaktadır.

Kolombiya İklimi – Kolombiya Hava Durumu

Kolombiya’da bizdeki gibi mevsim geçişleri yok. Tek mevsim yaşanıyor. Sezonlar yağışlı ve yağışssız olarak ikiye ayrılıyor. Mayıs-Ekim arası aşırı yağışlı dönem. Yağışssız dedikleri dönemde de elbette yağmur yağabiliyor.

Kolombiya Gezi Rehberi - Medellin

Her Zaman Kapalı Bir Havaya Sahip Medellin Şehri – Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya Yerel Saati

Kolombiya -5 saat diliminde bulunuyor ve Türkiye ile 8 saatlik bir fark mevcut. Türkiye’de saat akşam 8 iken Kolombiya’da saat öğlen 12 yani.

Kolombiya Kahvesi

Kolombiya kahvesi ayrı bir başlık açtırtacak güzellikte. Dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri olan Kolombiya’da gerçekten şahane kahveler var. Ben, öyle “aa asıl kebabı Adana’da yiyeceksin”, “künefenin hası Hatay’dadır” diyen, diyebilen, o ayrımı yapabilen tiplerden değilim ama Kolombiya kahvesi gerçekten tadını belli ediyor. En ünlü kahvecisi ‘Juan Valdez’. Bizim Kuru Kahveci Mehmet Efendi gibi. Ama en güzel kahve, sokakta seyyar satıcıdan içtiğiniz kahve.

Kolombiya Kahvesi Çekirdekleri - Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya Kahvesi Çekirdekleri – Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya Ekonomisi – Kolombiya’da Yaşam – Kolombiya Ucuz Mu?

Kolombiya’da kişi başına 7 bin dolar düşüyor. Yani bizden daha düşük gelire sahipler. Kazanılan asgari ücrete göre de alım gücü çok yüksek değil. Kolombiya ucuz mu? Aslında ucuz. Özellikle kıtada bulunan Brezilya, Arjantin, Uruguay gibi ülkelerle kıyaslanınca ciddi anlamda ucuz ama dediğim gibi yerli halk için alım gücü düşük. Türkiye ile benzer özellik gösteriyor açıkçası Kolombiya ekonomisi. Ülkenin temel geçim kaynakları turizm, Kolombiya zümrütü, kahve üretimi ve elbette kokain.

İnsanlar ekonomik olarak çok iyi olmasa da aşırı mutlu ve umutlular. Bizde insanlar kederden içki içerken onlar mutluluktan içiyorlar.

Kolombiya Turistik Yerler – Kolombiya Gezilecek Yerler

Kolombiya’da gezilecek çok güzel yerler mevcut. Kolombiya büyük bir ülke ve gezilecek birçok şehir var. Ben birçoğuna gittiğim için kendimi şanslı hissediyorum.

Başta başkent Bogota gelir. Sonrasında Medellin ve Cali şehirleri eğlenmek isteyenler ve kültür-sanat arayanlar için ideal. Ekvador sınırında Las Lajas diye küçük bir şehir var. Orada çok güzel bir kilise var. Sırf onun için bile gidilir. Fakat bence Kolombiya’nın en güzel kısmı Karayip bölgesi. Santa Marta adlı şehrin yakınlarında Tayrona Milli Parkı var.  Karayip atmosferini yaşayabileceğiniz en iyi yer. Santa Marta’ya yaklaşık 200 kilometre uzaklıkta bulunan Cartagena adlı şehir ise zamanda yolculuk hissi uyandıran bir şehir.

Tüm bu şehirler hakkında ayrıntılı bir yazı yazacağım. Yazmazsam eksik kalır. Burada sadece üstünden geçtim.

Biraz daha ayrıntılandırarak bir yaz yazdım. Aşağıya tıklayarak okuyabilirsiniz. Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya Karayipleri

Kolombiya Karayipleri – Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya Güvenli Mi?

Kolombiya güvenli mi sorusunun cevabı biraz çetrefilli. 7 ay boyunca bulunduğum Güney Amerika’da başımdan iki tane tehlike potansiyelli olay geçti ve ikisi de Kolombiya’daydı. Ama Kolombiya’ya tehlikeli demeye de dilim varmıyor. Her Latin Amerika ülkesi kadar tehlike barındırıyor. Ama dikkatli davranırsanız ve turist gibi dolaşmazsanız bir sıkıntı olacağını sanmam. İstanbul’dan daha tehlikeli değil ama İstanbul ile yarışır. Öyle düşünün.

Kolombiya Kartelleri  – Kolombiya’nın Meşhur Kokaini

Kolombiya kartelleri heralde Kolombiya’dan daha ünlü. Yazının giriş kısmında da değindiğim gibi işte birkaç kötü adam bu kartellerin içinde bulunuyor. 1993 yılına kadar Kolombiya’nın en büyük ve en güçlü karteli Pablo Escobar liderliğindeki Medellin karteli iken 1993’te Escobar’ın ölümünden sonra kontrolü Cali karteli almış. Şu an Medellin gayet sakin bir şehirken Cali hala kokain ile anılıyor. Kokain, Amazon bölgesinde bolca bulunan koka adlı bitkiden üretiliyor ve üretim tesisleri de polis karışmasın diye bu ormanların içinde genelde. Koka ayrıca Coca-Cola’nın da ham maddesi ama ham olarak herhangi bir uyuşturu etkisi yok. Nasıl haşhaş ham iken ekmekte bile kullanılıp işlenince afyon oluyorsa bu da öyle.

Koka Bitkisi - Kolombiya

Koka Bitkisi – Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya Farc Örgütü

Şu son bir yıl içinde Farc ismini çok sık duyar olduk. Farc, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia) adlı bir örgüt. Asıl amacı çeşitli terör eylemlerinde bulunarak ülke siyasetinde söz sahibi olmaktı. Bunu yaparken de maddi kaynakları kokain ticareti ile sağlıyordu. Geçmiş zaman kullanıyorum çünkü geçen yıl Kolombiya hükümeti ve Farc arasında barış anlaşması imzalandı ve ateşkes ilan edildi. Bu sayede 50 yıl süren terör son buldu. Ama bu 50 yıl içinde gerek Farc gerekse devlet onlarca masum insanın canına kıymış. Bu sebeple yapılan referandumda halk Farc ile barış imzalanmasına hayır oyu vermişti. Çünkü ülkede Farc’tan canı yanmayan çok az insan bulunuyor gerçekten. Bir anda her şeyi sineye çekemediklerinin göstergesi.

Kolombiya Gece Hayatı

Gelelim en güzel konuya: Kolombiya gece hayatı. Ben hayatımda Kolombiyalılar kadar eğlenmeyi bilen insanlar görmedim. Kolombiya’da eğlence kültürü de hayatı da çok gelişmiş. Brezilya eğlence hayatı ile yarışır, hatta geçer. Büyük şehirlerde eğlence sabaha kadar sürüyor ve insanlar çok sıcakkanlı. Erkek ya da kadın fark etmez, tanışmak istediğinizi söyleyin hemen tanışacaklardır. Çekinmenize hiç gerek yok. Çok kısa sürede koyu bir sohbete dalacaksınız.

Kolombiya Yemekleri

Kolombiya mutfağı oldukça zengin. Hem pasifik hem atlantik yerel halklarının mutfakları var. Bir de üstüne İspanyol mutfağı etkisi eklenince oldukça zengin bir Kolombiya mutfağı buluyorsunuz. Ana malzemeler; mısır, muz, patates, plantano(çiğ muz) oluyor genelde. Favori yemeklerim:

 • Ajiaco con pollo
 • Arepa
 • Caldo con huevo
 • Envuelto
 • Bandeja paisa
 • Mamona
 • Mariscos
 • Plátano maduro relleno

Kolombiya yemekleri hakkında kapsamlı bir yazı yazacağım kısa zamanda.

Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya Yemekleri – Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya Filmleri – Kolombiya Gezi Rehberi Sonu

Bir ülke ve kültür hakkında en net ipuçlarını filmler sayesinde elde edersiniz. Bu yüzden Kolombiya filmleri bence önemli bir başlık. Bazı Kolombiya filmleri şöyle:

 • Perro come perro
 • Del amor y otros demoinos
 • Amar a morrir
 • Llona llega con la lluvia
 • La cara oculta
 • Los viajes del viento


Kolombiya Gezi Rehberi yazısını burada bitireyim. Kolombiya hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Sorunuz olursa yorum olarak belirtebilirsiniz. Acıkanlar için Kolombiya Yemekleri yazısı da var elimde. Dilerseniz okuyabilirsiniz. Ayrıca beni İnstagram’dan da takip etmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. Ksoslombiya Gezi Rehberi

İnstagram.

Kolombiya Gezi Rehberi - Kolombiya Gezilecek Yerler

Las Lajas – Kolombiya Gezi Rehberi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!