Meşhur İran Tatlıları

İran Tatlıları: İran Mutfağının En Meşhur Tatlıları

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 1 Average: 5]
Ortalama Okuma Süresi: 2 Dakika

İran yemekleri kadar İran tatlıları da parmak yedirtecek cinsten. Genelde şerbetli tatlılar öne çıksa da dondurmalar ve sütlü tatlılar da bir hayli popüler. Helva gibi tulumba tatlısı gibi birçok İran tatlısı da bizdekilerle birebir aynı. Ama yine de İran’a gidip meşhur İran tatlılarının tadına bakmamak olmaz elbette ki. Gelin İran tatlılarına biraz daha yakından bakalım. Başlamadan önce okumak isterseniz aşağıdaki İran yazılarıma da göz atabilirsiniz.

Meşhur İran Tatlıları

1- Zoolbia Bamieh

Nasıl Ramazan ayında bizde güllaç çok popüler ise Zoolbia Bamieh de İran’ın Ramazan ayında çok popüler. Safranlı şurubun içine batırılan hamur kıvamındaki malzemenin genel adı Zoolbia Bamieh. Ramazan ayında kan şekeri düştüğü için İran halkı, iftardan sonra abanıyor bu tatlıya. Yanında ise meşhur İran çayı olmazsa olmazlardan.

2- Ranginak

Özellikle İran’ın güney bölgelerinde popüler olan bu İran tatlısı, ceviz, hurma, tarçın gibi malzemelerden oluşuyor. Görüntüsü oldukça renkli ve göze hitap ediyor. Yememe gibi bir durum söz konusu dahi olamaz.

3- Faloodeh

Aslen Şiraz’a özgü olan bu tatlı, sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi. Eriştenin dondurulması ve üzerine vişne, çilek gibi şurupların ilave edilmesi ile yapılıyor. Herhangi bir tatlıcıda ya da dondurmacıda bulmanız mümkün. En güzellerinin Şiraz’da olduğu söyleniyor ama ben en lezzetlisini İsfahan’da Humeyni Meydanı’nda bulunan bir dondurmacıda yedim.

4- Akbar Mashti Bastani

İran’da Akbar Mashti isminde çok ünlü bir tatlıcı var. Onları bu kadar ünlü yapan ise Bastani adını verdikleri dondurmaları. Bu dondurma sayesinde zincir haline gelmişler ve İran’ın her köşesine yayılmışlar. Bastani, İran mutfağının vazgeçilmezi olan safrandan yapılıyor ve antep fıstıklı olanı en güzeli. İster külahta ister de kapta yiyin. Karar sizin.

5- Sholezard

Bizim sütlaçtan pek bir farkı yok aslında. Süt ve pirincin karıştırılması ile yapılıyor. Tek farkı, İranlıların bu tatlının içine safran koymaları. Safran sayesinde sarı renk alan Sholezard’ın üstüne tarçın koymak da oldukça yaygın.

6- Şirin-i Yezdi

Şirin, Farsça tatlı anlamına gelir. Hatta koyunların süt tutan midelerine de verilen addır. Şıra, şerbet gibi isimler de aynı kelimeden gelmektedir. Yezd ise İran’ın tatlı başkenti olarak adlandırılan bir şehri. İran’a gidip buraya sırf tatlı yemek için giden gezginler bile var. Sizin de yolunuz düşerse Yezd tatlılarını, özellikle baklavalarını deneyin. Bizim baklavadan şekil ve tat olarak oldukça farklı olduğunu da göreceksiniz.

Şimdilik İran tatlıları bu kadar olsun. Bizdeki lokum, helva gibi meşhur İran tatlıları bulmak da mümkün. İlk fırsatta bu listeyi geliştireceğim.

 

 

2 comments

  • KONULOJİ

    sayfanızı yeni keşfettim ve yazılarınız çok hoşuma gitti inşallah uzun yıllar paylaşımlarınıza devam edersiniz ^_^ sayfama da beklerim profil resmime tıklayıp ulaşabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!