Ana Sayfa » Hakkımda

Hakkımda

Yazar: Aykut Adem Dinç
Ortalama Okuma Süresi: 2 Dakika

Twitter’da yazdığım uzun “flood”lardan aldığım şikayetler üzerine arkadaşlarımın da gazlamasıyla 2015 yılında bu blogu açtım. Başımdan geçen olayları, okuduğum kitapları, izlediğim filmleri anlattığım bu blogu, daha sonra, hayatımdaki en büyük iki tutkum olan seyahat ve etimoloji üzerine yazdığım yazılarla doldurmaya başladım.

İlk uzun süreli seyahat deneyimimi Manchester’a yaptım. Erasmus öğrencisi olarak bu şehirde 1 yıl kaldım, yüzlerce yeni insan tanıdım. İçimdeki seyahat tutkusunun fitili de bu dönemde ateşlendi aslında. Yeni insanlar tanıyıp yeni hikayeler dinlemek hayatımın ana amacı haline geldi.

Manchester’dan döndükten sonra 2 arkadaşımla birlikte Türkiye’nin hatırı sayılır bir bölümünü gezdik. Binlerce kilometre yol gittik, birkaç çift ayakkabı eskittik. Ardından, 2016 yılında 7 aylık bir Güney Amerika seyahatine çıktım sırt çantamla. Yüzlerce kişinin hikayesini dinledim, bir o kadar kişinin de hikayesine dahil oldum. Dünya üzerindeki en güzel yerlerden birkaçını gördüm.

Güney Amerika’dan döndükten sonra birkaç ay bocalama dönemi geçirdim. Yeni yerler görüp yeni insanlar tanıma hevesimi bir türlü dindiremedim. 2017 Eylül’ünde aldım yine sırt çantamı Ankara’nın doğusuna doğru yola çıktım. Yozgat’tan Bitlis’e; Bitlis’ten Hakkari’ye kadar eksik kalan onlarca şehri gezdim. Birkaç kilo alıp memleketim İzmir’e döndüm. Şu an hala İzmir’deyim ve fırsat buldukça gezmeye devam ediyorum.

Etimoloji meselesine gelince… Kelimelerin kökeni sizlere bir ülke, bir şehir, bir köy hakkında yüzlerce ipucu verebilir. Alakasız gibi görünen şeyler arasında bağlantı kurabilmek bana en çok zevk veren şeylerden. Bu yüzden yer adlarının etimolojisi üzerine yazılar da yazıyorum. İzmir’deki Bergama ile Karl Marx arasında etimolojik bir ilişki olduğunu bilmek size de keyif vermez miydi? Bir kelimeden yola çıkıp daldan dala atlamak güzel şey kısacası.

Yazılarımda sadece görülecek, gidilecek yerleri anlatmayı sevmiyorum (yaptığım da oluyor). O bölgenin etnolojisinden, kültüründen bahsetmeyi de seviyorum. Bu yüzden, yazılar içerisinde alakasız gördüğünüz kısımlar olabilir. Ama öyle değil.

seyahat blogu

Seyahatlerim hakkında daha fazla bilgi almak için beni aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

Instagram: aykutademdinc

Twitter: aykutademdinc

Facebook: Aykut Adem Dinç

Scoop

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 9 Average: 4.6]