Fun With Flags

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 1 Average: 5]
Ortalama Okuma Süresi: 4 Dakika

Bundan yaklaşık bir ay önce dünyanın en uzak yeri olan Beylikdüzü’nde yaşayan bir arkadaşımı ziyarete gittim. Akşam çay, çorba, sohbet döner diye yeniçeri ocağı gibi 8 erkek Beylikdüzü’ne doğru yola çıktık(O gün o ortamda bulunan sosislerle dünyanın etrafını 2 defa saracağınızı biliyor muydunuz?) Eve vardığımızda benim dikkatimi hemen yerde bulunan(yanılmıyorsam 1500 parçalık) dünya haritası “puzzle”ı çekti. Kendimi bildim bileli coğrafyaya, ülke sınırlarına falan ilgim vardır. Hatta bundan 5 yıl önce yanıma gelseniz sanırım size 130 ülkenin başkentini sayabilirdim. (Burkina Faso dahil) Şu an 70 saysam fena değilmiş derim. Bunun sebebi de lise yıllarım boyunca odamda bulunan kocaman dünya haritasıdır. O “puzzle”ı görünce de hemen incelemeye başladım başkentlere bayraklara baktım. Başkentler konusunda zaten gerilemiştim üzerinde fazla durmadan bayraklara daldım. Birden acaba bu bayrak olayı nerden çıktı ya her ülkenin bayrağının bir anlamı olmalı diye düşündüm. Mesela neden Afrika ülkelerinin bayraklarının çoğu Pekeke bayrağı gibi sarı kırmızı yeşil diye sordum kendime. Ya da bu Nepal denen dandik ülkenin bayrağı neden kare veya dikdörtgen değil dedim. Kendi evime geldiğimde sabahtan akşama kadar bayraklarla ilgili yazılar okudum “Veksiloloji” makaleleri bitirdim, videoları izledim. Allah belamı versin 10 saatimi yedi. Ama çok zevkliydi. Ben de dedim ulan blog açmışız yazayım bari öğrendiklerimi, boş durmasın site. Şu an kendimi “Fun with flags” videoları çekip kimse tarafından siklenmeyen Sheldon Cooper gibi hissediyorum ama okuyun bak oğlum 10 saatimi harcadım diyorum.

That's My Spot

That’s My Spot

Afganistan ve Kamboçya

Bu bayraklar ilginç. Dünyada üzerinde sadece bu ikisinin üstünde bina var. Büyük ihtimalle ikisi de dini bir yapı ama emin değilim.

Afganistan Bayrağı

Afganistan Bayrağı

Kamboçya Bayrağı

Kamboçya Bayrağı

 

Brezilya

Duyunca ufkumun iki katına çıktığı bayraklardan ilki Brezilya bayrağı heralde. Dünya Kupası izleyen herkesin gözünde bu bayrağın canlandığına eminim. Yeşil taban, sarı eşkenar dörtgen ve mavi bir küreden oluşan bayrağın üzerinde “ordem e progresso” yazıyor. Düzen ve ilerleme demekmiş. Asıl işin ilginç yanı ise yıldızlarda. Bayrağın üzerinde bulunan yıldızlar Brezilya’nın bağımsızlığını ilan ettiği 15 Kasım 1989 yılında saat 8.30’da Rio de Jenerio’nun atmosferden görünüşün simgelenmesiymiş. Tam o tarihte ve o saatte Rio’da bu kadar yıldız varmış. Daha doğrusu başlangıçta yıldızlar 21 taneymiş ama daha sonra bu yıldızlar eyaletleri simgelemeye başlamış ve sayıları 27’ye çıkmış (yani Brezilya’da 27 tane eyelet var). Parantez içindekini okumadan Brezilya’da 27 tane eyalet olduğunu anlamayan da siktirsin gitsin okumasın bunu amk. Neyse Brezilya bayrağı da böyle işte.

Dünya Kupalarında en fazla göndere çekilen bayrak

Dünya Kupalarında en fazla göndere çekilen bayrak

Endonezya ve Monaco

Lamborghini ve Ferrariler ülkesi Monaco ve Ateş Çemberinin gülü Endonezya’nın bayrakları boyutları hariç birbirinin aynısıymış.

Libya

İşte benim favori bayrağım. Bayrağın tasarımcısı tam bir adam gibi adam. Heykeli dikilcek adam. Yaratıcılığın sınırlarını zorlamış bir adam. Fazla söze gerek yok bayrak aşağıda.

Libya Bayrağı

Libya Bayrağı

Danimarka

Dünyanın en eski ülke bayrağı ise Danimarka’ya atmiş. Taa 1370’ten beri.

Mozambik

Ooo bir başka favorim de bu bayrak. Mozambikli kardeşlerimizin de adam gibi adam olduklarını belitrmeme gerek yok sanırım. Herifler bayrağa Ak-47 koymuş amk nam-ı diğer keleş. Daha ne kadar adam olabilirler acaba?

Mozambik Bayrağı

Mozambik Bayrağı

Çin

Bayraktaki baba yıldız Çin Komünist Partisi’nin liderini simgelemekteymiş. Diğer küçük 4 yıldız ise Çin’deki ekonomik sınıfları: Köylüler, işçiler, küçük burjuvalar ve vatansever sermaye sahipleri.

Çin Bayrağı

Çin Bayrağı

Irak

Bu da ilginç bayraklardan biri. Kırmızı, beyaz ve siyah bölümlerden oluşan bayrağın beyaz bölümünde 3 tane yıldız var. Bu 3 yıldızın arasında ise 1994-2004 yılları arasında Sadda Hüseyin’in el yazısıyla Allahu Ekber yazıyormuş. Saddam’ın devrilmesinden sonra Allahu Ekber olduğu gibi kalmış ama Irak’ın geleneksel fontlarından biri tercih edilmiş. Saddam da diktatör gibi diktatörmüş herif bayrağa bile el yazısını sokmuş. Bir başka adam gibi adam…

Irak Bayrağı (1994-2004)

 

 

 

Irak

Güney Kıbrıs

Güney Kıbrıs da bayrağın üstünde ülkenin haritasını bulunduran tek ülkeymiş taa ki 2008’e kadar. 2008’de Kosova da aynı şeyi yapmış.  Bir de Güney Kıbrıs’ta altta zeytin dalı var iki tane. 2003’te Sertap Erener’e 12 puan veren Güney Kıbrıslı kardeşlerimize de buradan selam olsun.

Güney Kıbrıs Bayrağı

Güney Kıbrıs Bayrağı

Türkiye

Ve tabi ki Türkiye… Herkesin bildiği hikaye vardır. Bir gün şehitlerimizin kanları yerde öylecene dururken gökte ay ve yıldız görünmüş ve kanların üstüne yansıma yapmış buradan da esinlenilerek Türk bayrağı oluşturulmuş falan. Milletin gazını almak için güzel hikaye doğrusu benim bile dinlerken tüylerim diken diken oldu ama olay o değil tabi ki. Hiç şüphesiz kırmızı kanı simgeliyordur ona itirazım yok ne de olsa “bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır” değil mi? Çok emin olmamakla birlikte hilal ve yıldızın anlamı şu şekilde. Hilal burada Allah’ı simgeliyor. Çünkü Arapça Allah ve Hilal yazdığınızda aynı harfleri kullanırsınız. Yıldız ise Muhammed’i simgeler. Camiye gittiyseniz Muhammed yazısını illa ki görmüşsünüzdür. İşte dikkat ederseniz yıldızı andırır onun şekli. Zaten düşününce fark edersiniz ki üstünde hilal bulunan bayrakların hepsi istisnasız Müslüman ülkelere aittir. Ama dediğim gibi “şehit”liğe kutsallık eklemek için güzel hikaye uydurmuşlar. Bravo. Bu aralar biraz hassas dönemden geçiyoruz iyisi mi siz Türkiye bölümünü unutun. Ülkücülerin evimi basmasını istemiyorum.

 

Not: Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou‘dur. Random gülüşü başkent ismi yapmış herifler.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!