Kars Tren Garı

Doğu Ekspresi Yolculuğu (Ankara-Kars Treni)

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 4 Average: 5]
Ortalama Okuma Süresi: 4 Dakika

Antalya’ya, İzmir’e, Bodrum’a nasıl yazın gidiliyorsa Kars’a da kışın gidilir. Buranın tadı asıl kışın çıkar. Kars’a gitmenin en eğlenceli, en unutulmaz yolu ise kuşkusuz Doğu Ekspresi Yolculuğu. Kars yıllardan beri orada ama bu sene ayrı bir popüler hale geldi. İnstagram tren fotoğraflarından geçilmiyor. Bu sene son seferlerini yapacak olması da ona ayrı bir önem katıyor. Elimden geldiğince size tüm ayrıntılarıyla Doğu Ekspresi deneyimimi anlatmaya çalışacağım bu yazıda. Başlayalım:

Doğu Ekspresi Yolculuğu - Kars Treni

Ankara – Kars Treni – Doğu Ekspresi Yolculuğu

Doğu Ekspresi Yolculuğu

Doğu Ekspresi İçin Bilet Alma

Trene yoğun talep var. Kabul. Ama yine de her gün şansınızı deneyip kontrol edin. İptal edilen biletler olabiliyor. Şanslı gününüzde olabilirsiniz. Oldu da Ankara’dan Kars’a bilet bulamadınız o zaman bir de Kars’tan Ankara’ya deneyin şansınızı. O güzergahta bulacağınıza eminim.  Bilgiler değişti. bilet bulmak kış ayları süresince imkansıza yakın duruyor. Millet Erzurum’a gidip oradan pulman tipi bilet alıp gidiyormuş bu zevki yaşamak için. Bu denenebilir mi denenir ama yolculuk oldukça kısa sürüyor. Belki bahar aylarına belki de Kurtalan ya da Van Gölü Ekspresine bakmak istersiniz. Van Gölü kenarında bir kahvaltı fena olmaz hani.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Bir yolculuğa başlamadan önce şahsen ilk yaptığım şey bilet fiyatlarına bakmak. Çoğu kişi de öyle yapıyordur. Bu yüzden Doğu Ekspresi bilet fiyatları hakkında detaylı bilgi vereyim. Ancak sadece Ankara-Kars arası bilet fiyatlarını vereceğim. Hat üzerindeki diğer istasyonlardan birinde incekseniz TCDD’nin resmi sitesine bakabilirsiniz.

Pulman(Tek Kişilik Koltuk): 46 lİra

4 Kişilik Yataklı(Örtülü Kuşetli): 61 lira

2 Kişilik Yataklı: 96 lira(Kişi Başı).

Fiyatlar 3-5 lira zamlanmış olabilir. Ama ortalaması bu şekilde. Ayrıca öğrenci ve öğretmen indirimi de mevcut. Yanlış hatırlamıyorsam %20 indirim uyguluyorlardı.

Eğer 4 arkadaş gidecekseniz Örtülü kuşetli vagon şahane oluyor. Biz 3 kişi gitmiştik, yolda bir başka kişi gelip Sivas’ta inmişti. Belki rahatsız edici olabilir ama arkadaş edinmek bakımından iyi yanları da var. Eğer iki arkadaş ya da çift olarak gidecekseniz çok daha hoş olabilir. Ben iki sapla gittiğim için o zevki yaşayamadım 🙁

Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi Yolculuğu Boyunca Böyle Fotoğraflar Çekmek Mümkün. Ama Dikkatli Olun

Doğu Ekspresi İçin En Uygun Zaman

Yazının başında dedim ya Antalya’ya İzmir’e yazın gidiliyorsa; Kars’a da kışın gidilir diye. Çünkü Kars’a kış oldukça yakışıyor. Tadı en güzek kışın çıkıyor Kars’ın.

Doğu Ekspresi Güzergahı

Ankara’dan başlayıp Kars’a kadar giden bu tren çeşitli şehirlerden, ilçelerden geçiyor. İlçeleri yazmayacağım ama Doğu Ekspresi güzergahı kabaca şu şekilde:

Kırıkkale,

Kayseri,

Sivas,

Erzincan,

Erzurum.

Duraklar arası bekleme neredeyse hiç olmuyor. Yolcular biner binmez tren harekete geçiyor.

Doğu Ekspresi - Erzurum Civarları

Erzurum Civarları

Doğu Ekspresi Yolculuğu Saatleri

Ankara’dan Kars’a gitmek 25 saati buluyor. Yolda göreceğiniz Fargo filminden çıkmış manzaralar sebebiyle hiç sıkılmıyorsunuz. Akşam karanlıkta göremeyecekleriniz için üzülebilirsiniz tabi.

Uyumanın da çok sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Yataklar biraz küçük ama olsun. Sabah gün ağarırken kesinlikle uyanın. En güzel manzaralar o zaman başlıyor. Kaçırmak istemezsiniz. Gerekirse alarm kurun.

Bu arada, Ankara’dan 18.30’da; Kars’tan 08.10’da kalkıyor tren.

Kars Garı

Kars Garı

Doğu Ekspresi Yolculuğu Yeme İçme – Doğu Ekspresi Alkol

Biz gittiğimizde restoran kapalıydı ama şu an açık vaziyetteymiş. Hatta alkol bile varmış (Kaldırılmış). Siz yine de yanınızda bir şişe şarap bulundurun. Öyle manzaralar göreceksiniz ki bir iki kadeh içmeden olmaz. Hele ki sevgilinizle gidiyorsanız.

Restoran fiyatları hakkında detaylı bilgim yok. Ancak fiyatların oldukça makul olduğunu duydum. Fakat lezzetsizmiş yemekler. Siz yine de yanınızda yiyecek şeyler bulundurun.

Bir de Doğu Ekspresi’ne Cağ kebabı sipariş etmek moda olmuş. Hatta Doğu Ekspresi’ne cağ kebabı sipariş etmeyenleri Erzurumlular, Ramazan’da oruç tutmamışçasına dövüyorlarmış. Aralarında anlaşmışlar. İşin şakası bir yana, Erzurum’a varmadan 40-45 dakika önce siparişinizi verin.

Doğu Ekspresi Odaları ve Doğu Ekspresi Vagonları

Doğu Ekspresi vagonları ve odaları oldukça temiz. Yıkanmış, temiz nevresimler getiriyor size görevliler. Bu konuda hijyen sıkıntınız olmaz. Tuvaletler konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. 24 saatten uzun süren bir yolculuğa çıkıyorsunuz ve yol bitene kadar herhangi bir temizlik yapılmıyor. Yol sonuna doğru tuvaletler Transpotting filmindeki o meşhur tuvalet kıvamına geliyor.

Kompartman ya da vagon içerisinde sigara içilmiyor ancak denetim yok denecek kadar az. Sigara kullananlar vagonda pencere kenarında rahatlıkla içebilir. Tabii ki başkalarını rahatsız etmeden.

Ek olarak, kompartmanlarda priz var. Şarj sıkıntınız olmayacak. Fakat telefon çoğu yerde çekmeyecek. Ve wifi da maalesef yok. Siz yanınızda çoklu priz getirin ama. Lazım olur.

Doğu Ekspresi Kompartman İçi

Kompartman İçi – Doğu Ekspresi Yolculuğu

Doğu Ekspresi Manzaraları

Yukarıda dedim. En güzel manzaralar Divriği’den sonra başlıyor. Sabah saatlerinde Divriği’ye ulaşan tren sonrasında şahane manzaralar sunacak size. Karlı kısımlar da Divriği’den sonra. Divriği’den önce kar görmeniz pek olası değil. Hatta eğer trene Ankara’dan bilet bulamadıysanız, Divriği’den bakın bir de. Hem bu deneyimi yaşamış olursunuz hem de güzel manzaralarla karşılaşırsınız.

Doğu Ekspresi Yolculuğu Sonu : Kars’a Varış

25 saat sonunda karla kaplı Kars şehrine varacaksınız. Türkiye’de görüp göreceğiniz en güzel şehirlerden biri olduğunu garanti edebilirim. Ani Harabeleri hala dünyada gördüğüm en güzel yerler sıralamasında başa oynar. Kars Gezi Rehberi adlı yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kars- Ani Harabeleri

Kars- Ani Harabeleri – Doğu Ekspresi Yolculuğu

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!