Couchsurfing nedir tıkla öğren

Couchsurfing Nedir? – Couchsurfing Nasıl Kullanılır?

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 7 Average: 4.4]
Ortalama Okuma Süresi: 5 Dakika

Couchsurfing kelimesi kulağınıza biraz yabancı gelse de aslında bu topraklarda yüzlerce yıldır var olan bir geleneğin yabancı dildeki adı bana kalırsa. Hani derler ya “Anadolu’da hangi köye gitseniz sizi misafir edecek biri bulunur” diye. İşte couchsurfing bence bu geleneğin dijitale dönmüş hali. Ben Türk muadilini yapacak olsam bu uygulamanın adını da Tanrı misafiri koyardım mesela. Couchsurfing nedir diye soranlar için sanırım az çok açıklayıcı oldu.

Konuyu biraz daha açalım ama başlamadan şunu da belirteyim. Gezerken gönüllü olarak çalışma programları da var. Onun hakkında da bilgi almak isterseniz Workaway nedir yazıma göz atabilirsiniz. Bir de burada ne kadar anlatmaya çalışsam da aklınıza takılan, sormak istediğiniz sorular olabilir. O yüzden aşağıya sosyal medya hesaplarımın linkini bırakıyorum. Oradan istediğinizi sorabilirsiniz. Genelde kısa süre içerisinde cevap veriyorum.

Instagram: aykutademdinc

Twitter: aykutademdinc

Couchsurfing Nedir?

Couchsurfing, birbirini tanımayan insanların birbirlerini evinde misafir etmesine, tanışmasına, dışarıda takılmasına fırsat tanıyan bir dijital uygulama. Dünyanın birçok yerinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan, milyonlarca insanın yeni arkadaşlıklar edinmesine neden olan, gidilen ülkedeki kültürü lokal birinden anlamanıza, size gelen misafire kültürünüzü tanıtma fırsatı sunan bir girişim kısacası. İşte Couchsurfing nedir sorusunun yanıtı bu.

Neden Couchsurfing?

Couchsurfing’i seyahat ederken kullandığınızı varsayalım. Yeni bir ülkeye gidecek ve gezeceksiniz. Gitmeden önce ne kadar okursanız okuyun, ne kadar belgesel izlerseniz izleyin bir yeri yerlisinden daha iyi bilemezsiniz. Size yaşadığı toprakları anlatacak kişi yine o topraklarda yaşayan biridir. Bu sebeple Couchsurfing’in ilk amacı lokal insanlarla tanışmak, kültür alışverişi yapmaktır diyebilirim.

Couchsurfing yerine ucuz hostellerde kalmak da bir alternatif. Ama Couchsurfing bence hostellerden daha iyi. Çünkü hostele gelen insanlar genelde sizin gibi yurt dışından gelen gezginler. Yani hiçbiri oranın yerel halkından değil.

Bununla birlikte evinde tanımadığı birini misafir eden insanlar genelde sizin gibi gezginler oluyor. Daha önce seyahatlerinde bu tecrübeyi deneyimlemiş, şimdi de başkalarını misafir etmek istiyorlar (bunlara host deniliyor). Bu da o insanla ortak birçok paydada buluşacağınız anlamına geliyor.

Ayrıca Couchsurfing bedava. Kalacak yere kesinlikle para vermiyorsunuz. Hatta Couchsurfing’in kurallarında sizden para talep edenleri mutlaka bildirin diye bir madde var. Burada para geçmiyor anlayacağınız. Tamamen gönüllülük esasına dayalı.

Couchsurfing Nasıl Kullanılır?

Couchsurfing’e Kayıt

Couchsurfing için önce siteye kayıt olmalısınız. İster mobilden ister de masaüstünden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sonrasında ise Couchsurfing’in 3 ana başlığa ayrıldığını göreceksiniz.

1- Evinizi Açın

Bu sizin host olacağınız ve yeni insanları ağırlayacağınız anlamına geliyor.

2- Host Bulun

Bu da sizin konaklayacak bir ev bulma arayışında olduğunuz anlamına geliyor.

3- Etkinliklere Katılın

Bu da bulunduğunuz şehirde ya da gideceğiniz şehirde çeşitli etkinlikler olup olmadığına ve bu etkinliklere giden insanlarla iletişim kurmanıza imkan tanıyor.

Bu 3 başlıktan hangisi ya da hangileri size uygunsa buna göre seçiminizi yapabilirsiniz artık.

Couchsurfing Profili Doldurma

Couchsurfing‘te yapacağınız en önemli işlerden biri profilinizi tamamen doldurmak. Kendiniz hakkında kısa ama önemli bilgiler vermek önemli. Bunları İngilizce yapmaya özen gösterin. Başka diller biliyorsanız o dillerde de yazabilirsiniz kısaca. Mesela nelerden hoşlanırsınız, nereleri gezdiniz, seyahat amacınız, ülkenizde ne yapıyorsunuz… Bunların hepsini kısa ama açıklayıcı şekilde mutlaka yazın.

Cuchsurfing

Bu benim Couchsurfing profilim mesela

Ardında Couchsurfing’e üye arkadaşınız varsa onlara arkadaşlık talebi gönderin. Facebook ile bağlanırsanız otomatik olarak Facebook arkadaşlarınızı görebilirsiniz.

Profili doldurduktan sonra hesabı “verified” hale getirmek isteyebilirsiniz. Bu ücretlidir. Bunun karşılığında size ekstra bazı kolaylıklar sunar. Benim verified değil. Çok da bir eksikliğini görmedim ama karar size kalmış.

 

Couchsurfing Referansları

Couchsurfing referansları bir hayli önemli. Hiç referansı bulunmayan ya da kötü referansları bulunan birinin evine gitmek istemezsiniz değil mi? O yüzden gideceğiniz ya da evinize misafir edeceğiniz kişinin referanslarına mutlaka göz atın. Olumlu ise tereddüt edecek pek bir şey yok demektir.

Aynı şekilde siz de iyi referanslar almaya özen gösterin. Başlangıçta kimseden referans alamayacağınız için host bulma işi biraz zor olabilir. Çünkü onlar da sizin referanslarınıza bakacak. Bu yüzden mesaj atarken kendinizi iyi ifade etmeniz önemli.

Couchsurfing Nedir ve Couchsurfing profili

Couchsurfing Nedir – Nasıl Kullanılır

Yazılı Olmayan Couchsurfing Kuralları

Ben maalesef evimde kimseyi ağırlamadım. Sadece seyahatlerimde host bulmak için kullandım. Yine de benzer kurallar olduğu için bildiklerimi yazayım.

1- Couchsurfing Bedava Konaklama Hizmeti Değil, Ona Göre Davranın!

Couchsurfing’i sadece bedava konaklamadan ibaret görürseniz ve host bunu anlarsa kötü referans alabilirsiniz. Couchsurfing’in bir felsefesi var: kültür kaynaşması. Bu yüzden insanların evine gittiğinizde onlarla vakit geçirmeye, dışarı çıkmaya, bir şeyler paylaşmaya özen gösterin.

2- Eliniz Boş Gitmemeye Çalışın

Misafir eli boş gitmez diye bir yazılı olmayan kural vardır yine. Gidip evin dolabının tamamını doldurun demiyorum. Ama yemek için küçük bir şeyler, ya da küçük hediyeler alınabilir ev sahibine. Zorunlu değil ama yapılırsa fena olmaz hani. Ben hep bir şeyler alıp gitmeye çalıştım. Genelde önceki durağımdan aldığım küçük bir hediye oluyordu bunlar.

3- Ev Kurallarına Uyun ve Ev Sahibine Karşı Saygılı Olun

Kendi eviniz gibi ya da otelde kalıyormuşsunuz gibi davranamazsınız maalesef. Düzenli, temiz olmaya gayret edin. Hatta ev işlerine bile yardım edebilirsiniz. Zaten ev sahibi ile aranızda kuvvetli bir iletişim kurduğunuz zaman bunlara siz de gönüllü olacaksınız.

4- Gidemeyecekseniz Haber Verin

En önemli başlık bence bu. Önceden buluşma saatinizi kararlaştırdınız ya da evin adresini aldınız. Ama sonradan önemli bir değişiklik oldu ve hostunuza gidemeyeceksiniz. Mutlaka haber verin. İnsanlar sizin için planlarını değiştirmiş olabilirler. Aman bir daha nerede göreceğim diyip kestirip atmayın.

Couchsurfing Hakkında Bir Küçük İpucu:

Tek bir hosta bel bağlamayın. Birden fazla kişiye mesaj atın. Ama bunu kesinlikle kopyala yapıştır olarak yapmayın. Çok belli oluyor valla. Başlarda ben de üşenip denemiştim ama yemiyorlar. Gitmek istediğiniz kişinin profilini okuyun. İlgi alanlarına bakın. Ortak bir şey varsa bunu mutlaka belirtin. Şunu şunu paylaşabiliriz, sana şunlardan bahsedebilirim diyin. Daha etkili olacaktır.

Benim Couchsurfing Deneyimlerim

Ben toplamda 20 kişiye misafir oldum. Bazılarına birkaç defa gittim hatta. 1 tanesi hariç kötü deneyimim olmadı. O kötü deneyim de evin çok pis olmasıydı. Mükemmel bir temizlik beklentim hiç olmuyor ama gerçekten durulacak gibi değildi. Onun dışında hepsi çok güzeldi. Bir çoğu ile hala iletişim halindeyim. Hatta Arjantin’de kaldığım bir kız geçen yaz Türkiye’ye geldi bu sefer de ben keyifle misafir ettim onu.

Couchsurfing Nedir

Şili’de soldaki arkadaşın evinde Paraguay’da sağdaki arkadaşın evinde kalmıştım. (Kız da cihatçı sakallarıma rağmen iyi eve almış beni:D )

 

İran, Brezilya, Arjantin, Şili, Bolivya, Uruguay, Paraguay, Kolombiya, Peru’da Coucsurfing deneyimim oldu. İşin bir diğer güzel yanı da gittiğiniz ev sahibinin başka şehirlerde ya da ülkelerde arkadaşı varsa size onun iletişim bilgilerini de verebiliyor. Buraya gidersen onda da kal diye. birkaç sefer o şekilde de kalacak yer bulmuştum.

Couchsurfing nedir? Couchsurfing nasıl kullanılır yazısı bu kadar. Eklemeyi unuttuğum kısımlar olabilir. Yukarıda da dediğim gibi sosyal medya hesaplarımdan bana istediğiniz zaman yazabilirsiniz.

 

6 comments

 • Serkan Demir

  Öncelikle yazınız için teşekkürler. Bu konu hakkında bilgi eksikliğim vardı, sayenizde onu gidermiş oldum. Ayrıca tecrübelerinizi yazıya dahil etmeniz couchsurfingi daha iyi anlamama sebep oldu. Bu arada Tanrı misafiri gerçekten de dediğiniz gibi eşdeğer olabilir. Bu yaz bu işin üzerine yoğunlaşacağım, sizle tekrardan bu konu için de irtibata geçmek isterim.

  • Aykut Adem Dinç
   Aykut Adem Dinç

   Ben teşekkür ederim. Tabii ki istediğiniz zaman irtibata geçebilirsiniz. Dilerseniz couchsurfing hakkında dilerseniz başka bir konuda.

 • Şahin CAN

  Merhaba, arkadaşlarla bunun üzerine konuşurken google a couchsurfing kelimesini arattık. Direk sizin siteniz çıktı. Bu güzel bilgi dolu siteyi paylaşıma sunduğunuz için teşekkür ederim. Bu arada instagram dan takipçiniz oldum. Kars’a da beklerim 🙂

  • Aykut Adem Dinç
   Aykut Adem Dinç

   Ben teşekkür ederim. Daha önce Kars’a geldim ama tekrar gelmeyi istiyorum. Digor’u hala göremedim içimde kaldı. Umarım yolum düşer tekrar

 • Tunç Ilgın

  Keyifle okuduğum bir yazı oldu, güzel tüyoları da öğrenmek mutlu etti. Couchsurfing’e sıcak bakmayan arkadaşlarıma bu yazıyı önereceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!