Kurtarıcı İsa Heykeli - Brezilya Rio de Janeiro

Brezilya’daki Kurtarıcı İsa Heykeline Bedava Ulaşmak

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 5 Average: 4.2]
Ortalama Okuma Süresi: 4 Dakika

Dünyanın yeni 7 harikasından kabul edilen Brezilya’daki Kurtarıcı İsa Heykeli, gerek yüksekliği gerekse de sahip olduğu manzara dolayısıyla oldukça büyüleyici bir yer. Her yıl 1 milyondan fazla yabancı turistin ziyaret ettiği bu dev heykel, Brezilya’ya gidilip de görülmezse olmaz. Ben de Brezilya’daki ikinci günümde bu devasa heykelin, muhteşem manzarasını görmeye gittim. Ama ne gitmek ne gitmek. Trene ya da minibüse para vermemek için alternatif bir yol seçtim. Baya meşakatliydi ama sonuna kadar değdi. Sizlere şimdi nasıl bedavaya İsa Heykeline ulaştığımı anlatacağım ama başlamadan önce Rio’daki İsa Heykeli hakkında bilgi vereyim istiyorum. Merak etmiyorsanız ya da zaten biliyorsanız aşağıya doğru kaydırıp direkt bedava giriş bölümünü okuyabilirsiniz.

Bir de şuraya bir link koyayım. Rio de Janeiro’da gezilecek bir sürü yer var. Sadece İsa Heykeli ile sınırlı kalmayın. 7 tane şahane yeri anlattığım Rio de Janeiro Gezi Rehberi burada.

Kurtarıcı İsa Heykeli (Cristo Redentor)

Kurtarıcı İsa Heykeli

Aşağıdan Kurtarıcı İsa Heykeli

Rio’daki Kurtarıcı İsa Heykeli Hakkında Kısa Bilgiler

  • Brezilya’nın en büyük şehirlerinden olan Rio de Janeiro’da bulunan heykel, Brezilya’nın kuruluşunun 100. yılı vesilesi ile inşa edilmiş.
  • Biz Kurtarıcı İsa Heykeli ya da Hz. İsa Heykeli desek de bu heykelin orijinal dildeki söylenişi Cristo Redentor şeklinde. İngilizcesi ise Christ the Redeemer.
  • Heykelin yapımına 1922 yılında başlanılmış, 1931 yılında ise açılışı yapılmıştır.
  • Tasarımcısı Heitor Silva Costa; heykeltıraşı ise Paul Landowski’dir.
  • Kurtarıcı İsa Heykelinin uzunluğu 30 metredir. Altındaki kaide ise yaklaşık 8 metre uzunluğundadır. Çoğu kişinin sandığı üzere dünyadaki en uzun heykel değildir. Hatta heykelin yanına gelince e bu o kadar da uzun değilmiş ya diyorsunuz.
  • İsa Heykelini bence en etkileyici yapan kısmı ise bulunduğu tepe. Çok dik bir dağın zirvesine oturtulmuş. Dağın adı Corcovado.
Kurtarıcı İsa Heykeli

Önde Gözüken Dağ Corcovado

Kurtarıcı İsa Heykeline Ulaşım

Kurtarıcı İsa Heykeline ulaşım için 5 alternatifiniz var. Sırasıyla hepsinden bahsedeyim. En son da bedava olanından.

1- Tren ile Ulaşım

Corcovado Dağının aşağısından zirvesine kadar giden bu tren aslında heykelden bile eski. Ucuz bir yol değil ama en popüler yollardan biri açıkçası. Yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor ve tren Rio’daki Corcovado istasyonundan kalkıyor. Sabah 8 ile akşam 8 arası her yarım saatte bir tren var. Bu yüzden yer bulabilir miyim endişeniz olmasın. 173 kişilik kapasiteye sahip bu tren. Fiyatı ise 46 Brezilya Reali (Yaklaşık 50 lira). Trenden indikten sonra bir de Hz. İsa Heykelinin olduğu bölüme girmek için ücret ödemeniz gerekiyor. Yoğun sezonda bu fiyat 24 Real. Düşük sezonda ise 12 Real. Düşük sezon hangisi yoğun sezon hangisi diye sorarsanız da Mayıs’tan Aralık’a kadar düşük; Aralık’tan Mayıs’a kadar da yoğun sezon.

Tren ile isa heykeline ulaşım

2- Servisler ile Ulaşım

Trenden daha hızlı bir ulaşım aracı arıyorsanız şehir merkezinden kalkan servislere binebilirsiniz. Şehir merkezi dediğim kısım Lapa adı verilen bölge. Fiyatı tren ile aynı ama trenden çok daha hızlı. Zaman sıkıntınız varsa düşünebilirsiniz. Heykelin olduğu bölgeye girmek için yine giriş ücreti ödemeniz gerekiyor burada da.

3- Taksi ile Ulaşım

Servislerde yer yoksa dilerseniz taksi de kullanabilirsiniz. Fiyatları başlangıç noktanıza göre değişiyor elbette ama aşağı yukarı servis ve tren ile aynı fiyat tutacağını söyleyebilirim.

4- Tur ile İsa Heykeline Ulaşım

Rio de Janeiro, oldukça popüler bir bölge. Bu yüzden onlarca tur düzenleniyor gün içinde. Sadece İsa Heykeli turu satın alabileceğiniz gibi birkaç noktayı içeren turlar da satın alabilirsiniz. Fiyatları hakkında bilgim yok ama turist ofisleri sizlere yardımcı olur. Bu tarz turlara katılmanın en güzel yanı hem rehberli oluyorlar hem de yeni insanlar tanıma şansı sunuyor size. Düşünülebilir.

Kurtarıcı Hz. İsa Heykeli ve Ben

5- Yürüyerek Ulaşım

Gelelim en zorlu ve bedava ulaşım yoluna. Kurtarıcı İsa Heykelinin çok dik bir dağın tepesinde olduğunu söylemiştim. Yani yürüyerek ulaşmak öyle kolay değil ama mümkün. Eğer kondisyonunuza güveniyorsanız yaklaşık 1,5 – 2 saat süren bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yolda ciğerinizin yarısını bırakıyorsunuz şimdiden söyleyeyim. Bazı yerlerde zincirlere tutunarak tırmanış yapıyorsanız. Yani ben bunlara gelemem, efendi gibi paramı vereyim diyorsanız hiç bulaşmayın. Ama yine de anlatayım.

Rio de Janeiro’da, Parque Lage (Park Laj diye okunuyor, adres sorarken yardımcı olsun size) diye şahane bir park var. Corcovado dağının eteklerinde, Tijuca Milli Parkının içinde. Önce orayı bulmalısınız. Haritada işaretledim.


Orayı bulduktan sonra içeride biraz ilerleyin bir kulübeye denk geleceksiniz. Orada bir görevli var. İsminizi yazdırın. Sonra görevli size tarif edecek yolun bir kısmını. Ama Portekizce bilmiyorsanız hiçbir şey anlamayacaksınız. Zaten bu yol aşırı aktif olmasa da yine de yaygın olarak kullanılıyor. Giden ya da dönen birilerine illa ki rastlarsınız. Ormanın içerisinde, küçük maymunlarla dolu aşırı güzel bir yolculuk oluyor. Şimdiden söyleyeyim.

İsa Heykeli yolunda maymunlar sizleri karşılıyor

Bana kalırsa yola erkenden çıkın, dinlene dinlene gidin. Çünkü yorucu olması dışında kötü bir yanı yok bu yolun. Dönüşte de yine aynı yolu aşağı inmek için kullanabilirsiniz. Bu şekilde baya bir paranız cepte kalıyor. O parayla akşam Rio de Janeiro gecelerine akarsınız. Bu açıdan düşünün. Bu yazıyı okuyup dediğim gibi yaparsanız önce bana küfredecek ardından da teşekkür edeceksiniz. Şimdiden ayaklarınıza kuvvet.

Bu arada, iyi güzel gezdim ama Brezilya’da ne yenir diye düşünüyorsanız Brezilya Yemekleri yazıma bir göz atın derim. Baya baya içli köfteye benzer şeyler var. Güzel mutfak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!