Brezilya Yemekleri

Brezilya Yemekleri – Brezilya Sokak Lezzetleri

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 8 Average: 4.6]
Ortalama Okuma Süresi: 4 Dakika

Bir yerin yemek kültürünü yansıtan en önemli gösterge sokak lezzetleridir desem yanlış olur mu? Bence olmaz. Hele ki Brezilya mutfağı için bu çok doğru. Sokakta yapılan ya da küçük dükkanlarda bulabileceğiniz Brezilya yemekleri hem çok leziz hem de çok ucuz. Kesinlikle bir Brezilya yemek tarifleri adlı bir kitap oluşturulmalı ve hepsi içine konmalı. Daha fazla ağzınız sulanmadan başlayayım listeye.

Bu arada, Latin mutfağına daha da meraklı iseniz Arjantin Yemekleri ve Peru Yemekleri yazılarım da var. Meraklısı buyursun, tıklasın.

Brezilya Yemekleri

Brezilya Yemekleri – Tuzlular

1- Coxinha

Coxinha’yı bu listenin başına almasaydım Brezilya’ya tekrar gittiğimde beni döverlerdi. Brezilya denilince akla samba, futbol ve coxinha gelir çünkü. Bizim içli köfteye de benzeyen bu atıştırmalık Brezilya yemeğinin içinde genelde haşlanmış tavuk oluyor. Hem yapımı kolay, hem lezzetli, hem de doyurucu.

2- Acarajé

Bir tür Afrika yemeği aslında Acaraje. Brezilya’da da en güzellerini Salvador’da deneyebilirsiniz. Fakat tüm ülkede satılıyor ve bence yine de çok lezzetli. Palmiye yağında kızartılan beyaz fasulyelerden hazırlanan özel bir ekmekle yapılan bu yiyecek Brezilya yemek kültürü hakkında örnek de teşkil ediyor. Yapılan bu özel ekmeğin içine daha sonra karides ve çeşitli baharatlar konuluyor. Deniz ürünleri sevenler için cezbedici.

Brezilya Mutfağı - Acaraje

Brezilya Mutfağı – Acaraje

3- Pão de Queijo

İçi peynir dolu küçük toplar. Daha fazla anlatmaya gerek yok. Ağzınıza atın orgazm olacaksınız. Alkollüyken aşırı iyi gidiyor. En güzelleri Minas Gerais’te yapılıyormuş.

4- Pamonha

Bu gerçekten çok değişik bir yiyecek. Daha doğrusu sunumu çok ilginç. Güney Amerika kıtasının diğer tropikal ülkelerinde de sokaklarda sık sık rastlanıyor. Bir ağacın yaprağını alıp içine genelde mısır ve pirinç koyup birkaç malzeme daha ekleyip sonra ağzını kapatıyorlar. Bohça gibi oluyor anlayacağınız. Hem tuzlusu hem de tatlısı var. Lezzetli mi? Fazlasıyla.

Brezilya Yemek Tarifleri - Pamonha

Brezilya Yemek Tarifleri – Pamonha

5- Tapioca

Brezilya kahvaltılarının vazgeçilmez lezzeti ve kökü Brezilya yerlilerine dayanıyor. Mısır ununun kızartılması ile elde ediliyor ve üzerine tatlı, tuzlı ne isterseniz sürebiliyorsunuz. Dilerseniz et bile ekleyebiliyorsunuz. Brezilya gözlemesi de diyebiliriz ama bunun şekli resmen beyaz havluya benziyor.

Brezilya Yemek İsimleri - Tapioca

Brezilya Yemek İsimleri – Tapioca

Brezilya Yemekleri – Tatlılar

1- Cocada

Hindistan cevizi, yumurta, tereyağı ve şekerden yapılan bu tatlı atıştırmalığı yerken dikkatli olun çünkü dişlerinize oldukça zararlı.

Brezilya Yöresel Yemekleri - Cocada

Brezilya Yöresel Yemekleri – Cocada

2- Churros

Görünüşü bizim tulumba tatlısını andırır fakat bunun içinde çikolata ya da dulce de leche adı verilen bir marmelat var. Benim favorim bu.

3- Romeo y Julietta

Romeo ve Jülyet aşkına gönderme yapan bu tatlı birbirinden oldukça zıt iki malzemenin kullanılması ile yapılıyor. Biri guava adı verilen meyve öbürü ise krem peynir. Aslen Bulgar kökenliymiş.

4- Rasparaspa

Bizim bici biciye benziyor ya. İçinde dondurma ve çeşitli meyve suları var. Adanalılar kızmasın ama bici biciden çok daha güzel.

5- Brigadeiro

Brezilya’nın çok tipik bir tatlısı. Özellikle doğum günlerinde tüketiliyor. Süt, kakao, çikolata ve tereyağından yapılıyor.

Brezilya Yemekleri Nelerdir - Brigadeiro

Brezilya Yemekleri Nelerdir – Brigadeiro

İçecekler

Aslında sadece yemeklerden bahsedecektim ama bir de Brezilya içkileri ve Brezilya içecekleri konusuna değineyim kısaca.

1- Caipirinha

Bu içecek,  Pele’den sonra Brezilya topraklarından çıkan en muhteşem şey. Cachaca adı verilen ve şeker kamışından yapılan yerel bir Brezilya içkisinden yapılıyor. İçine buz, limon ve şeker ekliyorsunuz Caipirinha oluyor.


2- Agua de Coco

Bildiğiniz hindistan cevizi suyu. Ama direk hindistan cevizinin içinden içiyorsunuz ve çok egzotik bir hava katıyor size. Sanki Survivor’da yarışmacıymışsınız da premium üyeliğiniz varmış gibi.

Brezilya İçecekleri - Agua de Coco

Brezilya İçecekleri – Agua de Coco

3- Açai

Kökü Amazonlara dayanan bir içecek. Açai adı verilen meyveden yapılıyor. İsteğe göre içine çeşitli malzemeler ekleniyor. Hatta alkol ile kokteyl yapanlar bile var. Alkollü denemedim ama bir gün mutlaka deneyeceğim.

4- Mate

Aslında bu Brezilya kökenli değil. Daha çok Arjantin ve Paraguay’da tüketiliyor ve aslen Arjantin içeceği. Tadı çaya benziyor ama daha acı. Küçük bir bardağın içine mate yaprakları konuyor ve özel pipeti sayesinde içiyorsunuz. İçindeki su bittikçe termostan dolduruyorsunuz. Eğer kalabalık bir ortamda içiyorsanız, ortamda birden fazla mate bardağı olamaz. Bardak herkes arasında döndürülür ve ağızdan ağıza içilir. Hijyenik mi değil ama ortama ayrı bir sıcaklık, ayrı bir paylaşma duygusu katıyor.

Brezilya - Mate

Brezilya – Mate

Brezilya yemekleri, Brezilya içecekleri yazısı bu kadar olsun. Daha önce Brezilya Mutfağı ile ilgili bir yazı daha yazmıştım. Dilerseniz onu da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Ya da Brezilya’da gezilecek görülecek yerler neresi merak ediyorsanız o da buradaBrezilya yöresel yemekleri ve  Brezilya yemek kültürü hakkında azıcık bilgi verebildiysem ne mutlu bana.

Not: Fotoğrafların Hiçbiri Bana Ait Değildir.

2 comments

  • İdil Özler

    ağzım sulandı ya. ama gördüğüm kadarıyla brezilya mutfağı bize yakın. coxinha bildiğin içli köfteye benziyor. Ellerinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!