Arjantin Gezilecek Yerler

Ayrıntılı Arjantin Gezi Rehberi ve Arjantin Hakkında Bilgiler

Bu 'Gezi Rehberi 'ni Yıldızla!
Genel Skor
[Total: 10 Average: 4.6]
Ortalama Okuma Süresi: 6 Dakika

Arjantin, ülkemiz insanları için hep ilgilenilen, merak edilen bir yer gibi gelmiştir bana. Bu düşüncemde de haksız sayılmam sanırım. Gitme fırsatı bulanlar, nasıl bir yer olduğunu deneyimleme şansına sahip olmuşlar; bu fırsatı yakalayamayanlar ise sağdan soldan bir şeyler dinlemişler, bir şeyler okumuşlar. Ben de kompakt bir yazı yazarak Arjantin Gezilecek Yerler listesi oluşturayım seyahat planı yapanları için Arjantin hakkında bilgiler vereyim istedim. Birçok başlık altına kısa kısa notlar yazarak merak edeni bir yazıda bilgiye boğmaya niyetlendim. Arjantin’de gezilecek yerleri öğrenmek isteyenler direkt en aşağı gidebilir. Başlayalım.

Arjantin Hakkında Bilgiler – Arjantin Gezi Rehberi

Arjantin’e Vize Var mı?

Oldu da Arjantin’e gitme planları yaptınız. İlk akla gelecek şey Arjantin’e vize var mı sorusu olacak muhtemelen. Arjantin’e turistik amaçlı gidiyorsanız, 90 gün boyunca herhangi bir vizeye tabii tutulmuyorsunuz. Hatta isterseniz bir 90 gün daha oradayken uzatabiliyorsunuz.

Arjantin’e Gitmek İçin En Uygun Zaman

Arjantin Güney Yarımküre’de bulunduğu için Türkiye ile ters mevsimler yaşanıyor. Bununla birlikte Arjantin, Kuzey-Güney doğrultusunda çok büyük bir ülke. Güney kısımları neredeyse tüm yıl çok soğuk olurken, Kuzey’de sıcak çölleri de var. Ama Arjantin’in başkenti Buenos Aires özelinde konuşacak olursa Eylül-Ekim ayları en mantıklı aylar gibi gözüküyor.

Arjantin Hakkında Bilgiler: Arjantin Ucuz Mu?

Şehirden şehre ve alacağınız metaya bağlı olarak ucuzluk ve pahalılık oranı değişiyor tabii ki. Ancak genel olarak Buenos Aires’teki hayat pahalılığı İstanbul ile denk diyebilirim. Et ve alkol Türkiye’ye kıyaslandığında oldukça ucuzken şehirler arası otobüs biletleri ciddi manada pahalı mesela. Ülke ciddi manada ekonomik kriz de yaşadığı için elinizde dolar varsa karşılığı iyi bir paraya denk gelir. Öyle düşünebilirsiniz.

Arjantin Şehirleri

Arjantin şehirlerinin sayısı yüzlercedir. Ülke, Türkiyenin yaklaşık 3.5 katı büyüklüğünde de olduğundan 23 eyalete ayrılmıştır. Aşağıda eyaletlerin isimlerini görebilirsiniz.

Arjantin Hakkında Bilgiler - Arjantin Eyaletleri - Arjantn Gezilecek Yerler

Arjantin Gezilecek Yerler – Arjantin Eyaletleri

Arjantin Hakkında Bilgiler: Arjantin Nüfusu

Arjantin’in nüfusu yaklaşık 50 milyondur. Bu 50 milyonun %86’sı Avrupa kökenli Arjantinliler. Geri kalanlar ise Mestizolar, Arjantin Arapları ve Arjantin Asyalılarından oluşmaktadır.

Arjantin Para Birimi

Arjantin para birimi ‘Peso’dur. 1 Türk Lirası yaklaşık 5 Arjantin Pesosu yapmaktadır.

Arjantin Hakkında Bilgiler - Arjantin Para Birimi Peso

Arjantin Gezi Rehberi – Arjantin Para Birimi Peso

Arjantin Hakkında Bilgiler: Arjantin’de Et Fiyatları

Arjantin denilince akla ilk gelen şeylerden biri de meşhur kırmızı etleri. Gerçekten de Türkiye ile kıyaslandığında et fiyatları çok düşük. Hayvanın bölgesine göre değişmekle birlikte yarı fiyatına hatta üçte bir fiyatına satılan etler var. Giderseniz ‘Asado’ adını verdikleri et pişirme yöntemlerini görmeden, et yemeden dönmeyin. Nusret de bu et işini Arjantin’de öğrenmiştir. Bilginize.

Arjantin yemekleri de dünyaca ünlü ve kendine has pişirilme yöntemleri var. Arjantin mutfağı hakkında bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki yazımı okumanızı çok isterim.

Arjantin Hakkında Bilgiler - Asado

Arjantin Gezi Rehberi – Asado

Arjantin Yaşam Koşulları

Arjantin’de yaşam koşulları çok da iyi değil desem yanlış olmaz. Ülke son 50 yıldır ekonomik ve siyasi bir istikrarsızlık içinde aslında. Sürekli ekonomik krizlerle boğuşup halkın sürekli gösteri yaptıkları haberlerden kulağınıza çalınmıştır. Hükümetler genelde yolsuzluğa bulaşıyorlar ve paralarının dolar karşısında rekor derecede değer kaybettiği oluyor. Ancak son birkaç yıldır bir düzelme söz konusu. Bazı alanlarda -özellikle tıp- gelişme gösteriyorlar.

Arjantin hakkında bilgiler bu kadar. Şimdi de Arjantin gezilecek yerler listesine bir göz atalım ve Arjantin Gezi Rehberi yazımızı tamamlayalım.

Arjantin Turistik Yerleri – Arjantin Gezilecek Yerler

Ülkenin çok büyük olduğunu söylemiştim. Bu nedenle çeşitli ve değişik doğal güzelliklere sahip. Güneyinde buzullar varken; kuzeyinde çöl olabiliyor. Bir de tarihi ve kültürel zenginliği var elbette. Bu da ülkeyi cazibe merkezi haline getiriyor. En turistik yeri kuşkusuz, başkent Buenos Aires. Ülkenin en güzeyi olan Tierra del Fuego bölgesi de turist destinasyonlarından biri. Hatta komple Patagonya bölgesi çok revaçta desem yanlış olmaz. Batıda ise Bariloche ve Mendoza şehirleri de iyi bir alternatif olabilir. Bariloche’de muhteşem doğa, Mendoza’da harika şaraplar var. Arjantin’de gezilecek yerleri kısa kısa anlatayım şimdi.

1- Buenos Aires

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Buenos Aires. En çok turist çeken yeri de aynı zamanda. E hal böyle olunca Arjantin Gezilecek Yerler listesinin başına da Buenos Aires konuyor. Onlarca güzel park, onlarca tarihi bina ve eğlence bulabilmeniz mümkün. Burada tekrar tekrar yazmayayım. Daha ayrıntılı bir Buenos Aires Gezi Rehberi yazısı yazmıştım. Aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

2- Cordoba

Arjantin gezilecek yerler listesinin üst kısmında Cordoba da bulunuyor. Ülkenin tam ortasında konumlanmış diyebileceğimiz şehir tam bir öğrenci yuvası. Şehirde öğrenci popülasyonu bir hayli fazla ve eğlence sonuna kadar hissediliyor. Sosyalleşmek için daha iyi bir yer düşünemiyorum açıkçası.

Cordoba şehrinde üstelik kolonyal mimarinin seçkin örneklerine rastlamak da mümkün. Şehir Arjantin’in en eski şehirlerinden ve merkezdeki mimari eserler güzel korunmuş. Şehirde 200.000 öğrencinin olduğunu düşünürsek buraya kültür ve sanat şehri dememiz yanlış olmaz. Her taraf müze ve sergi alanları ile dolu. Yani kültürel ve sanatsal etkinliklere ilginiz varsa pas geçmeyin burayı derim.

Arjantin Gezilecek Yerler : Cordoba

Arjantin Gezilecek Yerler : Cordoba

3- Rosario

Buenos Aires ve Cordoba’dan sonra ülkenin en büyük 3. kenti. Eskiden Buenos Aires’e giden uyuşturucu trafiğinin kavşak noktasıymış ve tehlikeliymiş. Son yıllarda bu tatsız misyonunu üstünden atmış ve daha sakin bir şehir izlenimi veriyor.

Rosario şehrinden çıkmış çok önemli iki figür var. Biri Ernosta Che Guevara. Diğeri ise Lionel Messi. İkisi de rosario doğumlu. Hatta Rosario’da Che Guevara’nın doğduğu ev müze olarak kullanılıyor.

Şehirde futbol çok önemli bir yere sahip. Rosario Central, şehrin en büyük takımı ve taraftarları tam bir çılgın. Maç gününe denk gelirseniz ortamı bir gözlemleyin derim. Harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

4- Mendoza

Şili ile sınır şehri. And Dağları’nın eteklerine kurulmuş büyükçe bir şehir. Şarapları dünyaca ünlü. Sırf şarap tadımı yapmak için bile birkaç gün geçirmeye değer. Üstelik Arjantin’den Şili’ye geçeceklerin de uğradığı noktalardan biri. Rakım epey yüksek olduğu için yazın bile kar yağması mümkün. Bu yüzden Şili ile bağlantı kuran tüneller kapanabiliyor. Ben bir gece mahsur kalmıştım bu sebepten ötürü. Şili’ye geçme gibi bir planınız varsa önceden bir kontrol edin derim.

Arjantin Gezi Rehberi : Mendoza

Arjantin Gezi Rehberi : Mendoza

5- Salta

Arjantin gezilecek yerler listesine alsam mı almasam mı bilemediğim şehir açıkçası. Arjantinliler mutlaka gör mutlaka git dediler. Gittim ama beklentimin altında kaldı. Ben mi bir şeyler kaçırdım acaba diye kendimi sormaktan alamıyorum. Fena bir şehir değil ama beklentimi yükselttiler çok. Ondan sanırım.

Dağların arasında kolonyal bir şehir. Fazla da bir numarası yok. Ama yerel halk asıl doğal güzelliklerin şehrin dışında olduğunu söylüyor. Gitmedim o yüzden pek bir fikrim yok.

6- San Carlos de Bariloche

Burası da Şili sınırında Arjantin’in en güzel noktalarından biri. Doğası tek kelimeyle mükemmel. Yemyeşil dağları turkuaz gölleri ile gidenin dönmek istemeyeceği cinsten güzel. Birkaç günü trekking yaparak ve çevreyi keşfetmeye ayırın.

Arjantin Gezilecek yerler listesinin gediklisi. Bariloche

7- El Calefate: Patagonya’nın En Çok Ziyaret Edilen Yeri

El Calafate, Patagonya’nın güneyinde, Arjantin’in en uğrak yerlerinden biri. Sebebi ise dünyanın nadir büyüyen buzullarında Perito Moreno’nun burada olması. Şanslıysanız dev buzul kütlelerinin düşüşüne tanık olabilirsiniz.

8- Ushuaia: Dünyanın Sonu

Ushuaia, dünyanın en güney ucunda bulunan yerleşim yeri. Fin del Mundo ismiyle biliniyor ve gezginlerin kabelerinden biri. Ulaşması da adından anlaşılacağı gibi epey zor. Ben gitmedim ama gidenler gitmeye değer olduğunu söylüyorlar. Oldukça pahalı bir yermiş diye duydum. Antarktika’ya giden gemiler de Ushuaia limanından kalkıyor.

9- Iguaçu Şelaleleri

Dünyanın en meşhur şelaleleri. Brezilya ile Arjantin arasında doğal sınır. Ben Brezilya tarafını ziyaret ettim. Büyüleyici bir yer. Arjantin tarafında şelalelere daha yakın oluyormuşsunuz. Bence kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Cennetten alınıp dünyaya bırakılmış gibi.

Arjantin Gezi Rehberi yazısı bu kadar. Arjantin hakkında bilgiler verip Arjantin gezilecek yerleri sizlere kısaca açıklamaya çalıştım. Sıkılmayasanız diye çok uzatmadım ama olur da sorunu olursa bana Instagram adresimden istediğinizde yazabilirsiniz. Aşağıya bırakıyorum.

Instagram: aykutademdinc

Not: Fotoğraflar bana ait değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Beni Instagram’da Takip Et!