Arjantin Gezilecek Yerler

Arjantin Gezilecek Yerler – Arjantin Hakkında Bilgiler

Önce Oku, Sonra Yıldızla Beni
Genel Skor
[Total: 7 Average: 4.4]

Arjantin, ülkemiz insanları için hep ilgilenilen, merak edilen bir yer gibi gelmiştir bana. Bu düşüncemde de haksız sayılmam sanırım. Gitme fırsatı bulanlar, nasıl bir yer olduğunu deneyimleme şansına sahip olmuşlar; bu fırsatı yakalayamayanlar ise sağdan soldan bir şeyler dinlemişler, bir şeyler okumuşlar. Ben de kompakt bir yazı yazarak Arjantin Gezilecek Yerler listesi oluşturayım seyahat planı yapanları için Arjantin hakkında bilgiler vereyim istedim. Birçok başlık altına kısa kısa notlar yazarak merak edeni bir yazıda bilgiye boğmaya niyetlendim. Arjantin’de gezilecek yerleri öğrenmek isteyenler direkt en aşağı gidebilir. Başlayalım.

Arjantin Hakkında Bilgiler - Harita

Arjantin Gezi Rehberi – Harita

Arjantin Hakkında Bilgiler – Arjantin Gezi Rehberi

Arjantin’e Vize Var mı?

Oldu da Arjantin’e gitme planları yaptınız. İlk akla gelecek şey Arjantin’e vize var mı sorusu olacak muhtemelen. Arjantin’e turistik amaçlı gidiyorsanız, 90 gün boyunca herhangi bir vizeye tabii tutulmuyorsunuz. Hatta isterseniz bir 90 gün daha oradayken uzatabiliyorsunuz.

Arjantin Hakkında Bilgiler

Arjantin Uçak Bileti – Arjantin Uçak Bileti Fiyatları

Arjantin’in ülkemize uzaklığını göz önünde bulundurursak Arjantin uçak bileti fiyatların çok da ucuz olamayacağını tahmin edebiliriz. İstanbul’dan Arjantin’e direkt uçuş var. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e THY ile gidebilirsiniz. Ancak her gün maalesef yok. Fiyatlar da elbetteki aldığınız tarihe göre değişir ama 3000-5000 lira arası değişeceğini söyleyebilirim. Aktarmalı olarak çok daha ucuza bulmanız elbette mümkün. Özellikle İspanya ve Portekiz aktarmalı uçuşlar baya bir ucuz oluyor. Skyscanner.com.tr adlı siteden kontrol edebilirsiniz.

Arjantin’e Ne Zaman Gidilir?

Arjantin Güney Yarımküre’de bulunduğu için Türkiye ile ters mevsimler yaşanıyor. Bununla birlikte Arjantin, Kuzey-Güney doğrultusunda çok büyük bir ülke. Güney kısımları neredeyse tüm yıl çok soğuk olurken, Kuzey’de sıcak çölleri de var. Ama Arjantin’in başkenti Buenos Aires özelinde konuşacak olursa Eylül-Ekim ayları en mantıklı aylar gibi gözüküyor.

Arjantin’de Hangi Dil Konuşuluyor?

Ülkenin resmi dili Brezilya hariç tüm Güney Amerika ülkelerindeki gibi İspanyolca.

Arjantin Ucuz Mu?

Şehirden şehre ve alacağınız metaya bağlı olarak ucuzluk ve pahalılık oranı değişiyor tabii ki. Ancak genel olarak Buenos Aires’teki hayat pahalılığı İstanbul ile denk diyebilirim. Arjantin ucuz sayılır yani.

Arjantin-Türkiye Saat Farkı

Türkiye ile Arjantin arasındaki saat farkı 6 saattir. Ülkenin en batısı da doğusu da aynı saat diliminde bulunduğu için hep 6 saatlik fark oluyor.

Arjantin Şehirleri

Arjantin şehirlerinin sayısı yüzlercedir. Ülke, Türkiyenin yaklaşık 3.5 katı büyüklüğünde de olduğundan 23 eyalete ayrılmıştır. Aşağıda eyaletlerin isimlerini görebilirsiniz.

Arjantin Hakkında Bilgiler - Arjantin Eyaletleri - Arjantn Gezilecek Yerler

Arjantin Gezilecek Yerler – Arjantin Eyaletleri

Arjantin Nüfusu

Arjantin’in nüfusu yaklaşık 50 milyondur. Bu 50 milyonun %86’sı Arjantin Avrupalısıdır. Geri kalanlar ise Mestizolar, Arjantin Arapları ve Arjantin Asyalılarından oluşmaktadır.

Arjantin Para Birimi

Arjantin para birimi ‘Peso’dur. 1 Türk Lirası yaklaşık 5 Arjantin Pesosu yapmaktadır.

Arjantin Hakkında Bilgiler - Arjantin Para Birimi Peso

Arjantin Gezi Rehberi – Arjantin Para Birimi Peso

Arjantin Telefon Kodu

Arjantin’in telefon kodu ise +54’tür.

Arjantin Et Fiyatları

Arjantin denilince akla ilk gelen şeylerden biri de meşhur kırmızı etleri. Gerçekten de Türkiye ile kıyaslandığında et fiyatları çok düşük. Hayvanın bölgesine göre değişmekle birlikte yarı fiyatına hatta üçte bir fiyatına satılan etler var. Giderseniz ‘Asado’ adını verdikleri et pişirme yöntemlerini görmeden, et yemeden dönmeyin. Nusret de bu et işini Arjantin’de öğrenmiştir. Bilginize.

Arjantin Hakkında Bilgiler - Asado

Arjantin Gezi Rehberi – Asado

Arjantin Yaşam Koşulları

Arjantin’de yaşam koşulları çok da iyi değil desem yanlış olmaz. Ülke son 50 yıldır ekonomik ve siyasi bir istikrarsızlık içinde aslında. Sürekli ekonomik krizlerle boğuşup halkın sürekli gösteri yaptıkları haberlerden kulağınıza çalınmıştır. Hükümetler genelde yolsuzluğa bulaşıyorlar ve paralarının dolar karşısında rekor derecede değer kaybettiği oluyor. Ancak son birkaç yıldır bir düzelme söz konusu. Bazı alanlarda -özellikle tıp- gelişme gösteriyorlar.

Arjantin Gezi Rehberi yazısı ve Torres del Paine

Arjantin Gezilecek Yerler – Torres del Paine

Arjantin Turistik Yerleri – Arjantin Gezilecek Yerler

Ülkenin çok büyük olduğunu söylemiştim. Bu nedenle çeşitli ve değişik doğal güzelliklere sahip. Güneyinde buzullar varken; kuzeyinde çöl olabiliyor. Bir de tarihi ve kültürel zenginliği var elbette. Bu da ülkeyi cazibe merkezi haline getiriyor. En turistik yeri kuşkusuz, başkent Buenos Aires. Ülkenin en güzeyi olan Tierra del Fuego bölgesi de turist destinasyonlarından biri. Hatta komple Patagonya bölgesi çok revaçta desem yanlış olmaz. Batıda ise Bariloche ve Mendoza şehirleri de iyi bir alternatif olabilir. Bariloche’de muhteşem doğa, Mendoza’da harika şaraplar var. Brezilya sınırında bulunan şelaleler ise en çok hayran kalacağınız yer olur. Onu da belirteyim.

Arjantin Gezi rehberi yazısı.

Arjantin Gezilecek Yerler – Torres del Paine

Arjantin hakkında elinizin altında bulunacak kısa bilgileri burada bitirelim. Yakın zamanda Arjantin, özellikle Buenos Aires hakkında kapsamlı bir gezi yazısı yazacağım. Orada daha ayrıntıya inerim. Buenos Aires Gezi Rehberi adlı yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Buenos Aires yazısını yazdım.

Arjantin Gezi Rehberi

Arjantin Gezilecek Yerler

Not: Fotoğraflar bana ait değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfayı Paylaşmak İster Misin?

Beyefendi Gibi

Seyahat Rehberi ve Gezi Blogu

Beni Takip Et!

Instagram’dan Takipleşelim Mi?